Tanie-Konto.pl · Porady · Lokata czy konto oszczędnościowe - co wybrać do oszczędzania?

Lokata czy konto oszczędnościowe - co wybrać do oszczędzania?

Opinie (0)

oszczędzanie na lokatach

Wielu ekspertów uważa, że konto oszczędnościowe to zdecydowanie wygodniejszy, praktyczniejszy i zyskowniejszy sposób przechowywania pieniędzy niż tradycyjna lokata bankowa . Zwracają uwagę, że oprocentowanie kont oszczędnościowych jest porównywalne do oprocentowania rocznych lokat . Szczególnie korzystne są konta oszczędnościowe, oferujące dzienną kapitalizację odsetek . Główna przewaga konta oszczędnościowego nad tradycyjną lokatą to gwarancja utrzymania odsetek, nawet gdy losowa sytuacja – nieprzewidziany wydatek, etc. – zmusi klienta do wycofania pieniędzy z konta oszczędnościowego. W przypadku lokaty odsetki przepadają. Ale pieniądze „pod ręką” warto mieć nie tylko na wypadek konieczności ich wydania. Równie łatwo możemy wyciągnąć pieniądze z konta oszczędnościowego, gdy na rynku pojawi się bardziej korzystna możliwość ich zainwestowania.

Lokata zaś zawsze oznacza zamrożenie pieniędzy . W dodatku – w ostatnim czasie – zdecydowana większość lokat straciła swoją jedyną (a w każdym razie największą) przewagę nad trzymaniem pieniędzy na koncie oszczędnościowym – lokaty przestały chronić pieniądze przed inflacją. A ponieważ zdecydowana większość lokat oparta jest o oprocentowanie stałe, mrożenie pieniędzy na rok – w sytuacji gdy inflacja może jeszcze wzrosnąć – jest bez sensu. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zmienne, i gdy inflacja pójdzie w górę, a Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe – bank z pewnością je podniesie.

Oczywiście, byłoby przesadą stwierdzenie, że klient korzystając z konta oszczędnościowego ma zupełnie nieograniczony dostęp do pieniędzy. Darmowe przelewy z konta w zdecydowanej większości banków są ograniczonego do jednego w miesiącu. Każdy kolejny przelew wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji (czasem bardzo wysokiej), która zmniejsza – lub wręcz niweluje – zyski z oprocentowania w danym miesiącu. Pewnym ograniczeniem jest również konieczność (w przypadku niektórych banków) odprowadzania opłaty za prowadzenie konta (zwłaszcza, gdy nie mamy w tym banku konta osobistego).

Część ekspertów broni jednak tradycyjnej lokaty bankowej, jako optymalnego produktu dla oszczędnych: lokata zniechęca do pochopnego sięgania po środki , odkładane przecież z myślą o przyszłości a nie tylko o krótkoterminowym zysku. Jednak i oni przyznają, że niektóre banki same kierują klientów w kierunku kont oszczędnościowych, ustanawiając wysokie minimalne progi „wejścia” w najatrakcyjniejsze – pod względem oprocentowania – lokaty.

Bankowcy uważają, że każdy klient, który chce oszczędzać w banku, musi sobie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy powierzając bankowi depozyt chce mieć jednocześnie stały dostęp do pieniędzy, godząc się na nieco niższe odsetki, czy też jest gotowy „zapomnieć” na pół roku czy rok o oszczędnościach, licząc na sowitsze zyski. W pierwszym przypadku naturalnym wyborem jest konto oszczędnościowe. W drugim – mimo wszystko, lokata.
Tagi: lokata, konto oszczednościowe

Forum - Opinie i Pytania (0 komentarzy) :


Skomentuj jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:

: