Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać do oszczędzania?

 

Najlepsze konta oszczędnościowe są w tej chwili oprocentowane lepiej, niż przeciętne lokaty. A bez wątpienia dają większy komfort zarządzania swoimi pieniędzmi. Lokaty bankowe nie tracą jednak na popularności. Po prostu – jeden i drugi produkt ma swoje mocne (i słabe) strony, a wybór zależy od indywidualnych preferencji oszczędzającego, od jego celów i możliwości.

Wielu ekspertów uważa, że konto oszczędnościowe to zdecydowanie wygodniejszy, praktyczniejszy i zyskowniejszy sposób przechowywania pieniędzy niż tradycyjna lokata bankowa. Zwracają uwagę, że oprocentowanie kont oszczędnościowych jest porównywalne do oprocentowania rocznych lokat. Szczególnie korzystne są konta oszczędnościowe, oferujące dzienną kapitalizację odsetek. Główna przewaga konta oszczędnościowego nad tradycyjną lokatą to gwarancja utrzymania odsetek, nawet gdy losowa sytuacja – nieprzewidziany wydatek, etc. – zmusi klienta do wycofania pieniędzy z konta oszczędnościowego. W przypadku lokaty odsetki przepadają. Ale pieniądze „pod ręką” warto mieć nie tylko na wypadek konieczności ich wydania. Równie łatwo możemy wyciągnąć pieniądze z konta oszczędnościowego, gdy na rynku pojawi się bardziej korzystna możliwość ich zainwestowania.

Lokata zaś zawsze oznacza zamrożenie pieniędzy. W dodatku – w ostatnim czasie – zdecydowana większość lokat straciła swoją jedyną (a w każdym razie największą) przewagę nad trzymaniem pieniędzy na koncie oszczędnościowym – lokaty przestały chronić pieniądze przed inflacją. A ponieważ zdecydowana większość lokat oparta jest o oprocentowanie stałe, mrożenie pieniędzy na rok – w sytuacji gdy inflacja może jeszcze wzrosnąć – jest bez sensu. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zmienne, i gdy inflacja pójdzie w górę, a Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe – bank z pewnością je podniesie.

Oczywiście, byłoby przesadą stwierdzenie, że klient korzystając z konta oszczędnościowego ma zupełnie nieograniczony dostęp do pieniędzy. Darmowe przelewy z konta w zdecydowanej większości banków są ograniczonego do jednego w miesiącu. Każdy kolejny przelew wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji (czasem bardzo wysokiej), która zmniejsza – lub wręcz niweluje – zyski z oprocentowania w danym miesiącu. Pewnym ograniczeniem jest również konieczność (w przypadku niektórych banków) odprowadzania opłaty za prowadzenie konta (zwłaszcza, gdy nie mamy w tym banku konta osobistego).

Część ekspertów broni jednak tradycyjnej lokaty bankowej, jako optymalnego produktu dla oszczędnych: lokata zniechęca do pochopnego sięgania po środki, odkładane przecież z myślą o przyszłości a nie tylko o krótkoterminowym zysku. Jednak i oni przyznają, że niektóre banki same kierują klientów w kierunku kont oszczędnościowych, ustanawiając wysokie minimalne progi „wejścia” w najatrakcyjniejsze – pod względem oprocentowania – lokaty.

Bankowcy uważają, że każdy klient, który chce oszczędzać w banku, musi sobie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy powierzając bankowi depozyt chce mieć jednocześnie stały dostęp do pieniędzy, godząc się na nieco niższe odsetki, czy też jest gotowy „zapomnieć” na pół roku czy rok o oszczędnościach, licząc na sowitsze zyski. W pierwszym przypadku naturalnym wyborem jest konto oszczędnościowe. W drugim – mimo wszystko, lokata.

1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Bank ca mille ca
Ocena
Oprocentowanie

3,0%

2,7%

3,0%

Maksymalna kwota 30 000 zł 100 000 zł 30 000 zł
Okres 6 miesięcy 3 miesiące (92 dni) 4 miesiące
DODATKOWA PREMIA
Wysokość premii

200 zł

200 zł

300 zł

Koniec promocji 31 grudnia 4 listopada 30 listopada
Łatwość uzyskania łatwo łatwo trudno
Szczegóły
Załóż online
Szczegóły
Załóż online
Szczegóły
Załóż online

 

Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
Porównaj Teraz
0