Tanie-Konto.pl · Porady · Rośnie inflacja, jaką lokatę wybrać by nie stracić?

Rośnie inflacja, jaką lokatę wybrać by nie stracić?

Opinie (1)

wysoka inflacja

Czy lepiej wybrać lokatę z codziennym naliczaniem odsetek czy też którąś z lokat klasycznych. Z kapitalizacją dzienną czy też na koniec okresu depozytu?

Dzienna kapitalizacja opiera się na mechanizmie zaokrąglania podatku. Jeśli jednorazowo odsetki nie przekroczą 2,49 zł – nie trzeba od nich odprowadzać podatku. Dlatego banki stworzyły mechanizm codziennego ich naliczania, aby móc całkowicie ominąć tzw. „podatek Belki”. Jednak od stycznia 2012 obowiązywać zacznie nowa ordynacja podatkowa, w której zmienią się zasady obliczania podatku. Nie będzie już możliwości tworzenia lokat z dzienną kapitalizacją, godzinowych lub innych mechanizmów, pozwalających ominąć zapłacenie podatku. Rząd zapowiedział całkowite uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie zysków kapitałowych.

Inwestujemy w dzienną kapitalizację

Nim jednak to nastąpi, nadal najbardziej opłacalne są oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Należy jednak uważać, by inwestować w lokaty, których okres depozytu zakończy się wraz z końcem tego roku. Lepiej wybierać w tej chwili lokaty krótkoterminowe (najlepiej – kwartalne), z dzienną kapitalizacją odsetek . Jest jedno zastrzeżenie: wszelkie oferty lokat, które gwarantują mniej niż 5 proc. w skali roku, są po prostu nieopłacalne . Inflacja pożera zyski z depozytów. Aby więc nie tracić, trzeba przeglądać oferty tych banków, które dają ponadprzeciętne oprocentowanie: są to z reguły mniejsi gracze: Getin Bank, Santander Bank, Meritum Bank, FM Bank, Idea Bank i Raiffeisen Bank . Warto też śledzić komunikaty o inflacji: większość ekspertów jest zdania, że w drugiej połowie roku wzrost cen towarów i usług wyhamuje. Co prawda nie należy się spodziewać spektakularnego spadku wskaźnika inflacji, ale niewykluczone że pod koniec roku spadnie ona poniżej 4 proc.

Jeśli wybieramy inwestycje w lokaty klasyczne , eksperci również podpowiadają, by nie zakładać w tej chwili lokat długoterminowych (chyba że zdecydujemy się na lokaty z oprocentowaniem zmiennym, które uwzględnia wskaźnik inflacji). W czwartym kwartale na rynku powinny się pojawić lokaty klasyczne z wyższym oprocentowaniem (banki będą chciały zatrzymać klientów, zamykających ostatnie lokaty „antybelkowe”).
Tagi: inflacja, lokata, lokaty jednodniowe, polisolokaty, lokaty

Forum - Opinie i Pytania (1 komentarzy) :

 1. jkgpokrzywdzony
  jkgpokrzywdzony
  20.11.2015. 15:53

  Opinia

  Witam
  Pół roku temu padłem ofiarą bandyckiej stawki opłaty likwidacyjnej za zerwanie polisolokaty u ubezpieczyciela. Opłata była zupełnie nieproporcjonalna do zainwestowanych przeze mnie środków. Postanowiłem wejść z nimi na drogę sądową. Skorzystałem z usług pewnej wrocławskiej kancelarii i po pół roku odzyskałem swoje pieniądze.


Dodaj komentarz

* = wymagane pole

:

:

:

: