Student na koncie

Akademicka brać właśnie zaczęła kolejny rok akademicki. W tym czasie będzie się zmagać nie tylko z kolejnymi kolokwiami i egzaminami, ale także z bardziej przyziemnymi problemami – takimi jak finanse. Jak skutecznie zarządzać swoimi pieniędzmi, które konto bankowe jest najlepsze?

Polscy studenci są coraz bardziej niezależni finansowo od swoich rodziców. Pieniądze pozyskują z bardzo różnych źródeł: stypendia, praca dorywcza, na stałe lub nawet własna działalność gospodarcza. Banki natomiast prześcigają się w kreowaniu kolejnych ofert „< 26”, licząc na przyciągnięcie do siebie lojalnego klienta na przyszłość.

(Po)licz na stypendium…

Jeśli cały poprzedni rok żak pracował w pocie czoła, dziś może liczyć na pewną rekompensatę finansową w postaci stypendium naukowego. Ale pomoc otrzymają także ci, którzy nie radzą sobie finansowo. Na polskich uczelniach publicznych przyznawane są różnego rodzaju uposażenia finansowe: stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium ministra za osiągnięcia w nauce, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe, stypendium mieszkaniowe, stypendium na wyżywienie, zapomoga.

W roku akademickim 2009/2010 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje przeznaczyć na ten cel ok. 1,5 mld złotych, a stypendia otrzymuje ok. 500 tys. studentów. Jednak warunki zdobycia tej formy pomocy finansowej są w tym roku bardzo trudne do spełnienia. Rektorzy uczelni w wielu wypadkach zmniejszyli nie tylko kwoty stypendiów, ale i odsetek studentów, którzy mogą się o nie ubiegać. Przeciętna wysokość stypendium naukowego/socjalnego i tak jest niewielka: najwyżej kilkaset złotych miesięcznie (od 100 PLN do 500 PLN), więc i tak może być jedynie pomocą w utrzymaniu się przez okres studiów.

…lub licz na siebie

Konieczność uzyskiwania doświadczenia zawodowego jeszcze podczas studiów nie jest już dziś niczym nowym. Dlatego wielu studentów decyduje się nie tylko na odbycie praktyk, ale także na podjęcie długoterminowej pracy. W ten sposób mają dwie korzyści w jednym: doświadczenie i pieniądze konieczne, aby szczęśliwie sfinalizować edukację.
Wiadomo także nie od dziś, że studia darmowe wcale nie są w pełni bezpłatne i studentowi pieniądze się przydają.

Jak wybrać odpowiednie konto dla studenta?

Dobrze jest jednak wiedzieć, jak ulokować pieniądze na koncie bankowym, aby cieszyć się nimi w najlepszy sposób.
Mateusz Ostrowski, Open Finance: – Bankowe rachunki, przeznaczone są specjalnie dla studentów wcale nie muszą być najlepszym rozwiązaniem dla uczących się osób. Tańsze i bardziej funkcjonalne mogą być niektóre zwykłe konta.

Dla studenta największe znaczenie ma brak opłat za konto, przelew przez Internet czy posiadanie karty płatniczej. Bardzo ważny jest całodobowy dostęp do konta – oczywiście poprzez Internet lub telefon – który pozwala na swobodne zarządzanie finansami.

Wybierając konto, student powinien więc zwrócić uwagę na:

  • koszty użytkowania,
  • liczbę placówek,
  • bliskość oddziału,
  • wielkość sieci bezpłatnych bankomatów
  • możliwość płacenia kartą do rachunku w Internecie
  • ubezpieczenie dodawane do konta

W gąszczu ofert powinniśmy wybrać tą najciekawszą, zawsze jednak powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zgromadzone na koncie pieniądze posłużyły nam we właściwy sposób. A tego nie zrobi za nad żaden bank…

Źródło: ZDF

Zobacz zestawienie kont bankowych dla studentów.

Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
Porównaj Teraz
0