Gdzie najtańsze konto internetowe?

Od kilku lat jesteśmy świadkami stopniowego przenoszenia się bankowości detalicznej do internetu. Coraz więcej banków oferuje konta osobiste, które można obsługiwać siedząc przed komputerem (a nawet – korzystając z telefonu komórkowego). Jakie są najlepsze, najbardziej przyjazne i najtańsze na rynku konta osobiste?

W tej chwili każdy nowootwierany rachunek (również taki, zakładany tradycyjnie w oddziale banku) możemy obsługiwać samodzielnie przez Internet.
Opracowując ranking najbardziej przyjaznych kont, przyjęto założenia:

– miesięczne saldo na rachunku: 1000 zł

– 1 przelew wewnętrzny

– 3 przelewy zewnętrzne

– 1 stałe zlecenie (zewnętrzne)

– dostęp do konta tylko przez internet

– bez kont młodzieżowych dedykowanych osobom niepełnoletnim oraz rachunków studenckich i tych dla osób przed 30-tką.

– bez kont „private banking”.

Dla takich kryteriów najlepszym kontem jest Konto Optymalne, którego dystrybutorem jest Open Finance – jest to konto Getin Noble Banku. Jego znakiem szczególnym są same zera (również oprocentowanie, co nie jest niczym dziwnym w przypadku ROR-ów). Może to być konkurencja dla najpopularniejszego w segmencie kont internetowych konta – czyli standardowego ekonta, oferowanego przez mBank. 1 sierpnia 2011 roku mBank
wprowadza opłatę miesięczną – 2 zł – za użytkowanie karty debetowej (opłata nie jest pobierana, jeśli wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych w danym miesiącu przekroczy sto złotych). Getin Online oferuje takie same korzyści, jakie do tej pory gwarantował mBank, na dwóch swoich produktach: oprócz Konta Optymalnego jest to Konto Skarbonkowe
: w przypadku comiesięcznych wpływów na konto w wysokości minimum 1 tys. zł, oraz za każdą transakcję bezgotówkową kartą płatniczą lub kredytową na kwotę nie mniejszą niż 100 zł, bank płaci symboliczną złotówkę.

Wiele banków, zachwalając swoje konta z dostępem przez Internet, wabi klientów „zerami”. Warto jednak zawsze sprawdzić, czy zero rzeczywiście znaczy „zero”. Bo z tym bywa różnie. Np. w Meritum Banku opłata za wypłatę gotówki z obcego banku wynosi 0 złotych, ale… jeśli suma jest niższa niż 200 pln, zapłacimy za tę operację 2 złote. Toyota Bank również kusi zerowymi kosztami wypłat z obcych bankomatów… ale tylko trzech pierwszych w miesiącu. Każda następna operacja to koszt 4,5 zł.

Niektóre banki nie mamią klientów samymi zerami. Allianz Bank, Millenium Bank i Lukas Bank z góry uprzedzają o kosztach korzystania z karty debetowej czy wypłacania gotówki z obcych bankomatów. Niewykluczone, że choć banki tracą przez to punkty w rankingach, zyskują w oczach klientów, którzy nie są zaskakiwani nieprzyjemnymi niespodziankami przy analizie historii swojego rachunku.

Dodaj opinie jako pierwszy!

   Dodaj swoją opinie

    

   Porównaj wybrane konta
   • Total (0)
   Porównaj Teraz
   0