Lokata 12M

Aktualizacja - 2019.05.27

Lokata 12-miesięczna Inbank to oprocentowanie 2,30% w skali roku, 100% online – bez wychodzenia z domu, brak konieczności otwierania kolejnego konta. Analiza warunków i opinie klientów o lokatach w Inbanku

Czy z wysokim oprocentowaniem są związane jakieś haczyki? Sprawdźmy.

Osoby, które chciałyby skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanych depozytów oferowanych przez polski oddział estońskiej instytucji, muszą rozważyć ryzyko związane z gwarancjami tych lokat.

Co to za bank?

AS Inbank to estońska instytucja finansowa, która poprzez oddział operuje w kilku państwach UE, w tym w Polsce. Nad Wisłą rozpoczął działalność wiosną 2017 r. Specjalizuje się w consumer finance, czyli finansowaniu potrzeb klientów, udzielając im kredytów gotówkowych i ratalnych.

Inbank przyjmuje też wkłady pieniężne. Nie wymaga przy tym otwierania konta osobistego, którego zresztą u nas nie oferuje.

Proponuje lokaty średnio- i długoterminowe. Warunki lokaty o okresie zapadalności (12 – miesięcy) wyglądają następująco:

Specyfikacja lokaty

Nazwa banku
Inbank
Nazwa lokaty
Lokata Standardowa 12M

Warunki lokaty

Oprocentowanie
2,3%
Okres lokaty
12 miesięcy
Minimalna kwota
5000
Maksymalna kwota
50000

Dodatkowe informacje

Klient
~
Konto osobiste (ROR)
bez konta
Zerwanie lokaty przez czasem
utrata odsetek
powrót do menu ↑

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokat w InBanku wygląda następująco:

Okres lokatyOprocentowanie w skali roku
lokata na 3 miesiące 1,3%
lokata na 6 miesięcy 2,1%
lokata na 12 miesięcy 2,3%
lokata na 24 miesiące 2,9%
lokata na 36 miesięcy 2,95%
lokata na 48 miesięcy 3%
lokata na 60 miesięcy 3,05%

Warunki lokaty w InBanku

 • Minimalna kwota lokaty standardowej to 5000 zł
 • Maksymalna kwota lokaty standardowej to 50000 zł
 • Maksymalne saldo na wszystkich lokatach jednego Klienta to 400 000 zł .
 • Kwoty maksymalne mogą zostać przekroczone w przypadku automatycznego odnowienia lokaty wraz z odsetkami

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odbywa się w dniu zapadalności depozytu. Estoński podmiot w imieniu klienta nalicza i odprowadza do urzędu skarbowego podatek Belki. Wycofanie środków przed terminem skutkuje nienaliczeniem odsetek.

Automatyczne odnowienie lokat

W momencie zakładania lokaty klient wybiera, czy lokata ma się automatycznie odnowić, czy nie. Dyspozycję może zmienić w każdej chwili przez bankowość internetową.

Depozyty w Inbanku reaktywują się na taki sam okres na standardowych warunkach obowiązujących w dniu odnowienia. W zamian estońska instytucja podnosi oprocentowanie o 0,1 pkt.

Przykład. Dziś kończy nam się lokata roczna. Załóżmy, że jej oprocentowanie standardowe wynosi 2,3 proc. Zatem depozyt wznowi się ze stawką 2,4 proc.

powrót do menu ↑

Kalkulator odsetek

Na pierwszy rzut oka stawki lokat Inbanku prezentują się bardzo atrakcyjnie. Jednak musimy pamiętać, że są to depozyty długoterminowe o stałym oprocentowaniu. Z tego powodu nie zaleca się zakładania lokat kilkuletnich. Dlaczego?

To może być nieopłacalna inwestycja. Gdy np. z powodu poprawy warunków makroekonomicznych konkurencja zacznie podnosić odsetki, my nie będziemy mogli przenieść środków, bo zerwanie lokaty w Inbanku oznaczać będzie utratę odsetek.

Innymi słowy: nie warto mrozić kapitału na tak długo, jeśli odsetki nie są indeksowane (oparte o zmienny czynnik, np. inflację albo stopę WIBOR).

W związku z tym skoncentrujmy się na depozytach z 6- i 12-miesięcznym terminem zapadalności. Ich kupony (2,1 oraz 2,3 proc.) to dość konkurencyjne oferty. Ile na nich zarobimy?

Lokata 2,1% na 6 miesięcy

Kwota lokaty [zł]Zysk przed opodatkowaniem
[po 6 miesiącach]
Zysk po opodatkowaniu
[po 6 miesiącach]
5 00052.542.525
10 00010585.05
20 000210170.1
50 000525425.25

Lokata 2,3% na 12 miesięcy

Kwota lokaty [zł]Zysk przed opodatkowaniem
[po 12 miesiącach]
Zysk po opodatkowaniu
[po 12 miesiącach]
5 00011593.15
10 000230186.3
20 000460372.6
50 0001150931.5
powrót do menu ↑

Bezpieczeństwo

Jako że Inbank Polska jest tylko oddziałem estońskiej spółki-matki, która operuje u nas na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego, założone w nim depozyty podlegają ochronie Funduszu Gwarancyjnego Estonii (Tagatisfond). Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość gwarancji jest taka sama jak w Polsce i wynosi równowartość 100 tys. euro w złotych. Szczegóły systemu gwarantowania depozytów założonych w Inbank dostępne są w Arkuszu Informacyjnym Deponenta.

Na podobnej zasadzie działał kiedyś w Polsce grecki Polbank EFG. Zmieniło się to po przejęciu go przez Raiffeisena.

Inbank jest bankiem utworzonym za zezwoleniem estońskich władz nadzorczych Finantsinspektsioon, posiada siedzibę przy Niine 11, 10414 Tallinn, w Estonii i prowadzi swoją działalność w Polsce poprzez Oddział. Oddział Inbank w Polsce nadzorowany jest przez Finantsinspektsioon i nie jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, z zastrzeżeniem środków nadzorczych przewidzianych dla KNF w art. 141a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

powrót do menu ↑

Zalety i wady


ZALETY:

 • konkurencyjne oprocentowanie,
 • dostępne bez konta,
 • bonus za automatyczne odnowienie,
 • możliwość ulokowania dużej kwoty (łącznie do 400 tys. zł).

WADY:

 • lokaty podlegają estońskiemu funduszowi gwarancyjnemu.


Lokaty Inbanku, zwłaszcza te z terminem zapadalności do 12 miesięcy włącznie, to opcja godna rozważenia. Są dość konkurencyjnie oprocentowane (w przypadku depozytów na rok więcej płaci tylko Idea Bank), a ich założenie nie wymaga od klienta wiązania się dodatkowymi produktami. Poza tym można w ten sposób ulokować całkiem sporą sumę.

Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że lokaty Inbanku gwarantuje nie rodzimy BFG, tylko estoński Tagatisfond.

powrót do menu ↑

Zakładanie lokaty

Lokaty w Inbanku zakłada się w pełni online, po uprzedniej rejestracji w serwisie bankowości internetowej (umowę zawiera się, podając kod z SMS-a). Estońska firma nie prowadzi bowiem oddziałów ani obsługi gotówkowej.

Pieniądze przelewa się na podany we wniosku numer konta (można skorzystać z udostępnianego pay-by-linka, co skraca operację do kilkunastu sekund). Rachunki lokat prowadzone są przez największe polskie banki (PKO BP, Santander, mBank) oraz nasz NBP.

Uwaga! Minimalna kwota lokaty w Inbanku wynosi 5 tys. zł, a maksymalna – 50 tys. zł. Łączne zaangażowanie klienta, czyli wartość wszystkich depozytów, nie może przekroczyć 400 tys. zł.

Lokata Standardowa 6M

2,20% | 5 000 - 50 000 zł | 6 miesięcy | odnawialna

 

9.5 Ocena Łączna
1 opinie
Lokata Standardowa 6M

9Ocena Redakcji
Ocena lokaty
9
10Ocena Użytkowników
Ocena lokaty
10
ZALETY
 • Możliwość automatycznego odnowienia lokaty i otrzymania bonusu +0,1% do oprocentowania
 • Bez zakładania konta
Dodaj swoją opinie
Dodaj opinie jako pierwszy!

   Dodaj swoją opinie

   Twoja całkowita ocena

    

   Porównaj wybrane konta
   • Porównywarka lokat (0)
   • Porównywarka kont osobistych (0)
   • (0)
   Porównaj Teraz
   0