Lokata 12M

Aktualizacja - 2021.10.17

Lokata 12-miesięczna Inbank to oprocentowanie 1,6% w skali roku, 100% online – bez wychodzenia z domu, brak konieczności otwierania kolejnego konta. Analiza warunków i opinie klientów o lokatach w Inbanku

Czy z wysokim oprocentowaniem są związane jakieś haczyki? Sprawdźmy.

Osoby, które chciałyby skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanych depozytów oferowanych przez polski oddział estońskiej instytucji, muszą rozważyć ryzyko związane z gwarancjami tych lokat.

Co to za bank?

AS Inbank to estońska instytucja finansowa, która poprzez oddział operuje w kilku państwach UE, w tym w Polsce. Nad Wisłą rozpoczął działalność wiosną 2017 r. Specjalizuje się w consumer finance, czyli finansowaniu potrzeb klientów, udzielając im kredytów gotówkowych i ratalnych.

Inbank przyjmuje też wkłady pieniężne. Nie wymaga przy tym otwierania konta osobistego, którego zresztą u nas nie oferuje.

Proponuje lokaty średnio- i długoterminowe. Warunki lokaty o zapadalności 12-miesięcy wyglądają następująco:

Specyfikacja lokaty

Nazwa banku
Inbank
Nazwa lokaty
Lokata Standardowa 12M

Warunki lokaty

Oprocentowanie
1,6%
Okres lokaty
12 miesięcy
Minimalna kwota
5000
Maksymalna kwota
400000

Dodatkowe informacje

Klient
~
Konto osobiste (ROR)
bez konta
Zerwanie lokaty przez czasem
utrata odsetek
powrót do menu ↑

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokat w InBanku wygląda następująco:

Okres lokaty Oprocentowanie w skali roku
lokata na 1 miesiąc 1,0%
lokata na 3 miesiące 1,2%
lokata na 6 miesięcy 1,4%
lokata na 12 miesięcy 1,6%
lokata na 24 miesiące 1,6%
lokata na 36 miesięcy 1,6%
lokata na 48 miesięcy 1,65%
lokata na 60 miesięcy 1,7%

Warunki lokaty w InBanku

 • Minimalna kwota lokaty standardowej to 5000 zł
 • Maksymalna kwota lokaty standardowej to 50000 zł
 • Maksymalne saldo na wszystkich lokatach jednego Klienta to 400 000 zł .
 • Kwoty maksymalne mogą zostać przekroczone w przypadku automatycznego odnowienia lokaty wraz z odsetkami

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odbywa się w dniu zapadalności depozytu. Estoński podmiot w imieniu klienta nalicza i odprowadza do urzędu skarbowego podatek Belki. Wycofanie środków przed terminem skutkuje nienaliczeniem odsetek.

Autoodnawianie

W momencie zakładania lokaty klient wybiera, czy lokata ma się automatycznie odnowić, czy nie. Dyspozycję może zmienić w każdej chwili przez bankowość internetową.

Depozyty w Inbanku reaktywują się na taki sam okres na standardowych warunkach obowiązujących w dniu odnowienia. W zamian estońska instytucja podnosi oprocentowanie o 0,1 pkt.

Przykład. Dziś kończy nam się lokata 12-miesięczna. Załóżmy, że jej oprocentowanie standardowe wynosi 1,6 proc. Zatem depozyt wznowi się ze stawką 1,7 proc.

powrót do menu ↑

Kalkulator odsetek

Na pierwszy rzut oka stawki lokat Inbanku prezentują się bardzo atrakcyjnie. Jednak musimy pamiętać, że są to depozyty długoterminowe o stałym oprocentowaniu. Z tego powodu nie zaleca się zakładania lokat kilkuletnich. Dlaczego?

To może być nieopłacalna inwestycja. Gdy np. z powodu poprawy warunków makroekonomicznych konkurencja zacznie podnosić odsetki, my nie będziemy mogli przenieść środków, bo zerwanie lokaty w Inbanku oznaczać będzie utratę odsetek.

Innymi słowy: nie warto mrozić kapitału na tak długo, jeśli odsetki nie są indeksowane (oparte o zmienny czynnik, np. inflację albo stopę WIBOR).

W związku z tym skoncentrujmy się na depozytach z 6- i 12-miesięcznym terminem zapadalności. Ich kupony (1,6 oraz 1,4 proc.) to dość konkurencyjne oferty. Ile na nich zarobimy?

Lokata 1,6% na 12 miesięcy

Kwota lokaty [zł]Zysk przed opodatkowaniem
[po 12 miesiącach]
Zysk po opodatkowaniu
[po 12 miesiącach]
5 0008064.8
10 000160129.6
20 000320259.2
50 000800648

Lokata 1,4% na 6 miesięcy

Kwota lokaty [zł]Zysk przed opodatkowaniem
[po 6 miesiącach]
Zysk po opodatkowaniu
[po 6 miesiącach]
5 0003528.35
10 0007056.7
20 000140113.4
50 000350283.5
powrót do menu ↑

Bezpieczeństwo

Jako że Inbank Polska jest tylko oddziałem estońskiej spółki-matki, która operuje u nas na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego, założone w nim depozyty podlegają ochronie Funduszu Gwarancyjnego Estonii (Tagatisfond). Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość gwarancji jest taka sama jak w Polsce i wynosi równowartość 100 tys. euro w złotych. Szczegóły systemu gwarantowania depozytów założonych w Inbank dostępne są w Arkuszu Informacyjnym Deponenta.

Na podobnej zasadzie działał kiedyś w Polsce grecki Polbank EFG. Zmieniło się to po przejęciu go przez Raiffeisena.

Inbank jest bankiem utworzonym za zezwoleniem estońskich władz nadzorczych Finantsinspektsioon, posiada siedzibę przy Niine 11, 10414 Tallinn, w Estonii i prowadzi swoją działalność w Polsce poprzez Oddział. Oddział Inbank w Polsce nadzorowany jest przez Finantsinspektsioon i nie jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, z zastrzeżeniem środków nadzorczych przewidzianych dla KNF w art. 141a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

powrót do menu ↑

Zalety i wady


ZALETY:

 • konkurencyjne oprocentowanie,
 • dostępne bez konta,
 • bonus za automatyczne odnowienie,
 • możliwość ulokowania dużej kwoty (łącznie do 400 tys. zł).

WADY:

 • lokaty podlegają estońskiemu funduszowi gwarancyjnemu.


Lokaty Inbanku, zwłaszcza te z terminem zapadalności do 24 miesięcy włącznie, to opcja godna rozważenia. Są dość konkurencyjnie oprocentowane, a ich założenie nie wymaga od klienta wiązania się dodatkowymi produktami. Poza tym można w ten sposób ulokować całkiem sporą sumę.

Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że lokaty Inbanku gwarantuje nie rodzimy BFG, tylko estoński Tagatisfond.

powrót do menu ↑

Zakładanie lokaty

Lokaty w Inbanku zakłada się w pełni online, po uprzedniej rejestracji w serwisie bankowości internetowej (umowę zawiera się, podając kod z SMS-a). Estońska firma nie prowadzi bowiem oddziałów ani obsługi gotówkowej.

Pieniądze przelewa się na podany we wniosku numer konta (można skorzystać z udostępnianego pay-by-linka, co skraca operację do kilkunastu sekund). Rachunki lokat prowadzone są przez największe polskie banki (PKO BP, Santander, mBank) oraz nasz NBP.

Uwaga! Minimalna kwota lokaty w Inbanku wynosi 5 tys. zł, a maksymalna – 50 tys. zł. Łączne zaangażowanie klienta, czyli wartość wszystkich depozytów, nie może przekroczyć 400 tys. zł.

Lokata Standardowa 12M

1,6% | 5 000 - 50 000 zł | 12 miesięcy | odnawialna

8.5 Ocena Łączna
8 opinie
Lokata Standardowa 12M

9Ocena Redakcji
Ocena lokaty
9
8.8Ocena Użytkowników
Ocena lokaty
8.8
ZALETY
 • Możliwość automatycznego odnowienia lokaty i otrzymania bonusu +0,1% do oprocentowania
 • Bez zakładania konta
Dodaj swoją opinie  |  Zobacz opinie i komentarze
14 opinii
Zobacz wszystkie Najbardziej pomocne Najwyższe oceny Najniższe oceny Dodaj swoją opinie
 1. Odpowiedz
  Fabian 14 Październik 2021 11:17
  Ocena lokaty
  100

  Wg stanu na październik 2021 moim zdaniem najlepszą opcją są nieodnawialne lokaty 1-miesięczne. W listopadzie powinno się wyjaśnić czy inbank podwyższy oprocentowanie w reakcji na decyzję RPP, a wtedy można ponownie otwierać kolejne lokaty wg nowego oprocentowania. Jeśli w dniu zakończenia lokaty nie byłoby jeszcze decyzji banku o zmianie oprocentowania, można ponownie zawrzeć umowę na 1 miesiąc. Oferowana tu stawka 1,0% jest i tak znacznie lepsza niż stawki w krajowych bankach i lepiej rolować taką lokatę, niż czekając na rozwój sytuacji, korzystać z promocyjnego 0,50% w Millennium lub Getinie.

  + ZALETY: Samodzielna, automatyczna obsługa przez net dotycząca zakładania lokaty i zwrotu środków. Brak wymogu posiadania konta w inbanku.
  - WADY: Przy lokatach nie stwierdziłem. Pewne kłopoty mają kredytobiorcy jeśli potrzebują kontaktu z bankiem z powodu potrzeby niestandardowej obsługi.
  Pomocne(7) Niepomocne(1)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
  • Odpowiedz
   Dociekliwy 15 Październik 2021 21:09

   W pełni zgadzam się z Tobą, Inbank ma najlepiej oprocentowane lokaty w ostatnich miesiącach.
   Bije Getin, Millenium czy ING
   Teraz najlepsza strategia to założenie lokaty 1-miesięcznej w Inbanku i spokojne wyczekiwanie podwyżek oprocentowania w bankach.

   Z tym, że ja uważam, że najlepsza jest lokata odnawialna – za miesiąc przy odnowieniu dostajesz bonus 0,1% – więc dlaczego by z tego nie skorzystać.

 2. Odpowiedz
  Iwona 24 Wrzesień 2021 12:00

  Czy lokata na 1-miesiąc także przy automatycznym odnowieniu rośnie o 0,1% ?
  Tj. czy jeśli dzisiaj założę lokata miesięczną o oprocentowaniu 1,0% za miesiąc bank ją odnowi na oprocentowaniu 1,1%

  • Odpowiedz
   Dociekliwy 11 Październik 2021 13:25

   Za każdym razem jest przy odnowieniu bonus +0,1% ale nie do tego oprocentowania, co miałeś tylko do tego jakie będzie w danej chwili w ofercie (jak skończy ci się lokata).

   Także to ciekawa opcja bo teraz powinny być podwyżki oprocentowania przez wysoka inflację (nbp dokonał już pierwszej podwyżki). Także zakładamy lokaty w inbanku na miesiąc i czekamy na rozwój wydarzeń (w domyśle na kolejne podwyżki stóp procentowych)

   Przynajmniej jak tak robię.

 3. Odpowiedz
  Markus 30 Lipiec 2021 22:55

  Ktoś kończył/zrywał lokatę w tym banku? Jak długo trwał zwrot?

  • Odpowiedz
   egon1811 26 Sierpień 2021 10:38

   Do tej pory kończyłem kilka lokat w tym banku. Jeżeli ma się ustawioną opcję, że lokata jest nieodnawialna, to automatycznie spływały mi środki następnego dnia. W przeciwnym wypadku lokata automatycznie odnawiała się z oprocentowaniem wyższym o 0,1% i aby ja zerwać należało wysłać SMS do ekspozytury banku. Nic skomplikowanego. Jak na razie nie mam zastrzeżeń.

 4. Odpowiedz
  robson 9 Lipiec 2021 00:15

  Robił ktoś przelew na lokatę Inbanku z Getin Banku?

 5. Odpowiedz
  Gregi 2 Lipiec 2021 12:33
  Ocena lokaty
  100

  Moja opinia o lokatach InBank jest jak najbardziej pozytywna, szybko, sprawnie, oprocentowanie na duży plus

  Korzystam z oferty Inbanku od ponad roku. Właśnie kilka dni temu skończyła mi się tam lokata na 12-miesięcy i jako, że miałem zaznaczone autoodnawianie, została ona została odnowiona na nowy okres z bonusem 0,1%.

  Poza tym nie trzeba żadnego zakładać extra konta osobistego

  + ZALETY: wysokie oprocentowanie || duży wybór okresów || nie trzeba się bawić w zakładanie kont osobistych
  - WADY: z tego co zauważyłem lokaty nie da się zerwać z poziomu bankowości internetowej, trzeba wysłać maila, podanego przy logowaniu || z gwarancjami jest tak jak zostało to opisane wcześniej, lokaty inbank gwarantuje estoński BFG, dla mnie osobiście to nie ma znaczenia
  Pomocne(20) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 6. Odpowiedz
  Siemion 5 Listopad 2020 18:17
  Ocena lokaty
  70

  Czy teb bank jest na pewno bezpieczny ? Czy lokaty są gwarantowane? Wcześniej o nim nie słyszałem? Jakie macie o inbank opinie??

  Pomocne(92) Niepomocne(26)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
  • Odpowiedz
   Mendras 7 Lipiec 2021 12:22

   To, że o Inbanku pewnie nie każdy słyszał, co nie oznacza, że jest to jakiś parabank.

   Wręcz przeciwnie: Inbank to pełnoprawny bank, a co za tym idzie, jak już wyzej wspominano wszystkie pieniądze ulokowanie w inbanku na lokatach są gwarantowane przez fundusz gwarancyjny do równowartości 100 000 euro (ok. 450 000 zł na dzisiaj).

   Różnica jest jedynie taka, że gwarantem nie jest polski BFG, a estoński odpowiednik (Tagatisfond).

  • Odpowiedz
   Ar2uro 5 Listopad 2020 23:39

   Inbank to estoński bank mający swój oddział w Polsce. Gwarancje tutaj masz również do 100 000 euro, tyle, że przez estoński odpowiednik polskiego BFG.

 7. Odpowiedz
  Endru 29 Czerwiec 2020 09:36

  Wczoraj tj. w NIEDZIELĘ zakładałem 1 lokatę i zasiliłem ją szybkim przelewem. Do chwili obecnej ma status OCZEKUJE NA AKTYWACJĘ? O co tu chodzi?

  • Odpowiedz
   Ania - Tanie-Konto.pl 30 Czerwiec 2020 10:45

   Pieniądze, muszą zostać zaksięgowane przez bank na rachunku lokaty.

   Jest już aktywna?

   • Odpowiedz
    Borysiak 7 Lipiec 2021 12:18

    Lokatę zakłada się za pomocą szybkiego przelewu, weryfikacja naszych danych odbywa się przez pay-by-link za pomocą pośrednika Blue Media.

    Ważne jest to by dane w przelewie (imię, nazwisko, adres) zgadzały się z tymi podanymi w Inbanku – inaczej przelew zostanie odrzucony. Więc może o to właśnie chodziło?

    Lokatę możemy też zasilić standardowym przelewem.

Dodaj swoją opinie

Twoja całkowita ocena

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0