Lokata 12M

Aktualizacja - 2020.03.12

Lokata 12-miesięczna Inbank to oprocentowanie 2,3% w skali roku, 100% online – bez wychodzenia z domu, brak konieczności otwierania kolejnego konta. Analiza warunków i opinie klientów o lokatach w Inbanku

Czy z wysokim oprocentowaniem są związane jakieś haczyki? Sprawdźmy.

Osoby, które chciałyby skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanych depozytów oferowanych przez polski oddział estońskiej instytucji, muszą rozważyć ryzyko związane z gwarancjami tych lokat.

Co to za bank?

AS Inbank to estońska instytucja finansowa, która poprzez oddział operuje w kilku państwach UE, w tym w Polsce. Nad Wisłą rozpoczął działalność wiosną 2017 r. Specjalizuje się w consumer finance, czyli finansowaniu potrzeb klientów, udzielając im kredytów gotówkowych i ratalnych.

Inbank przyjmuje też wkłady pieniężne. Nie wymaga przy tym otwierania konta osobistego, którego zresztą u nas nie oferuje.

Proponuje lokaty średnio- i długoterminowe. Warunki lokaty o zapadalności 12-miesięcy wyglądają następująco:

Specyfikacja lokaty

Nazwa banku
Inbank
Nazwa lokaty
Lokata Standardowa 12M

Warunki lokaty

Oprocentowanie
2,3%
Okres lokaty
12 miesięcy
Minimalna kwota
5000
Maksymalna kwota
50000

Dodatkowe informacje

Klient
~
Konto osobiste (ROR)
bez konta
Zerwanie lokaty przez czasem
utrata odsetek
powrót do menu ↑

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokat w InBanku wygląda następująco:

Okres lokatyOprocentowanie w skali roku
lokata na 3 miesiące 1,0%
lokata na 6 miesięcy 2,0%
lokata na 12 miesięcy 2,3%
lokata na 24 miesiące 2,6%
lokata na 36 miesięcy 2,75%
lokata na 48 miesięcy 2,8%
lokata na 60 miesięcy 3%

Warunki lokaty w InBanku

 • Minimalna kwota lokaty standardowej to 5000 zł
 • Maksymalna kwota lokaty standardowej to 50000 zł
 • Maksymalne saldo na wszystkich lokatach jednego Klienta to 400 000 zł .
 • Kwoty maksymalne mogą zostać przekroczone w przypadku automatycznego odnowienia lokaty wraz z odsetkami

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odbywa się w dniu zapadalności depozytu. Estoński podmiot w imieniu klienta nalicza i odprowadza do urzędu skarbowego podatek Belki. Wycofanie środków przed terminem skutkuje nienaliczeniem odsetek.

Automatyczne odnowienie lokat

W momencie zakładania lokaty klient wybiera, czy lokata ma się automatycznie odnowić, czy nie. Dyspozycję może zmienić w każdej chwili przez bankowość internetową.

Depozyty w Inbanku reaktywują się na taki sam okres na standardowych warunkach obowiązujących w dniu odnowienia. W zamian estońska instytucja podnosi oprocentowanie o 0,1 pkt.

Przykład. Dziś kończy nam się lokata roczna. Załóżmy, że jej oprocentowanie standardowe wynosi 2,2 proc. Zatem depozyt wznowi się ze stawką 2,3 proc.

Kalkulator odsetek

Na pierwszy rzut oka stawki lokat Inbanku prezentują się bardzo atrakcyjnie. Jednak musimy pamiętać, że są to depozyty długoterminowe o stałym oprocentowaniu. Z tego powodu nie zaleca się zakładania lokat kilkuletnich. Dlaczego?

To może być nieopłacalna inwestycja. Gdy np. z powodu poprawy warunków makroekonomicznych konkurencja zacznie podnosić odsetki, my nie będziemy mogli przenieść środków, bo zerwanie lokaty w Inbanku oznaczać będzie utratę odsetek.

Innymi słowy: nie warto mrozić kapitału na tak długo, jeśli odsetki nie są indeksowane (oparte o zmienny czynnik, np. inflację albo stopę WIBOR).

W związku z tym skoncentrujmy się na depozytach z 6- i 12-miesięcznym terminem zapadalności. Ich kupony (2 oraz 2,2 proc.) to dość konkurencyjne oferty. Ile na nich zarobimy?

Lokata 2,2% na 12 miesięcy

Kwota lokaty [zł]Zysk przed opodatkowaniem
[po 12 miesiącach]
Zysk po opodatkowaniu
[po 12 miesiącach]
5 00011089.1
10 000220178.2
20 000440356.4
50 0001100891

Lokata 2,0% na 6 miesięcy

Kwota lokaty [zł]Zysk przed opodatkowaniem
[po 6 miesiącach]
Zysk po opodatkowaniu
[po 6 miesiącach]
5 0005040.5
10 00010081
20 000200162
50 000500405

 

powrót do menu ↑

Bezpieczeństwo

Jako że Inbank Polska jest tylko oddziałem estońskiej spółki-matki, która operuje u nas na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego, założone w nim depozyty podlegają ochronie Funduszu Gwarancyjnego Estonii (Tagatisfond). Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość gwarancji jest taka sama jak w Polsce i wynosi równowartość 100 tys. euro w złotych. Szczegóły systemu gwarantowania depozytów założonych w Inbank dostępne są w Arkuszu Informacyjnym Deponenta.

Na podobnej zasadzie działał kiedyś w Polsce grecki Polbank EFG. Zmieniło się to po przejęciu go przez Raiffeisena.

Inbank jest bankiem utworzonym za zezwoleniem estońskich władz nadzorczych Finantsinspektsioon, posiada siedzibę przy Niine 11, 10414 Tallinn, w Estonii i prowadzi swoją działalność w Polsce poprzez Oddział. Oddział Inbank w Polsce nadzorowany jest przez Finantsinspektsioon i nie jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, z zastrzeżeniem środków nadzorczych przewidzianych dla KNF w art. 141a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

powrót do menu ↑

Zalety i wady


ZALETY:

 • konkurencyjne oprocentowanie,
 • dostępne bez konta,
 • bonus za automatyczne odnowienie,
 • możliwość ulokowania dużej kwoty (łącznie do 400 tys. zł).

WADY:

 • lokaty podlegają estońskiemu funduszowi gwarancyjnemu.


Lokaty Inbanku, zwłaszcza te z terminem zapadalności do 24 miesięcy włącznie, to opcja godna rozważenia. Są dość konkurencyjnie oprocentowane (w przypadku depozytów na rok więcej płaci tylko Idea Bank), a ich założenie nie wymaga od klienta wiązania się dodatkowymi produktami. Poza tym można w ten sposób ulokować całkiem sporą sumę.

Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że lokaty Inbanku gwarantuje nie rodzimy BFG, tylko estoński Tagatisfond.

powrót do menu ↑

Zakładanie lokaty

Lokaty w Inbanku zakłada się w pełni online, po uprzedniej rejestracji w serwisie bankowości internetowej (umowę zawiera się, podając kod z SMS-a). Estońska firma nie prowadzi bowiem oddziałów ani obsługi gotówkowej.

Pieniądze przelewa się na podany we wniosku numer konta (można skorzystać z udostępnianego pay-by-linka, co skraca operację do kilkunastu sekund). Rachunki lokat prowadzone są przez największe polskie banki (PKO BP, Santander, mBank) oraz nasz NBP.

Uwaga! Minimalna kwota lokaty w Inbanku wynosi 5 tys. zł, a maksymalna – 50 tys. zł. Łączne zaangażowanie klienta, czyli wartość wszystkich depozytów, nie może przekroczyć 400 tys. zł.

Lokata Standardowa 12M

2,3% | 5 000 - 50 000 zł | 12 miesięcy | odnawialna

 

9.5 Ocena Łączna
1 opinie
Lokata Standardowa 12M

9Ocena Redakcji
Ocena lokaty
9
10Ocena Użytkowników
Ocena lokaty
10
ZALETY
 • Możliwość automatycznego odnowienia lokaty i otrzymania bonusu +0,1% do oprocentowania
 • Bez zakładania konta
Dodaj swoją opinie
Dodaj opinie jako pierwszy!

   Dodaj swoją opinie

   Twoja całkowita ocena

    

   Porównaj wybrane konta
   • Porównywarka lokat (0)
   • Porównywarka kont osobistych (0)
   • (0)
   Porównaj Teraz
   0