Ranking Kont Oszczędnościowych: Najwyżej Oprocentowane Konta – LUTY 2019

Aktualizacja - 2019.02.12

Niezależny ranking najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych w Polsce.  Co miesiąc sprawdzamy, w jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe. Uwzględniamy zarówno najwyżej oprocentowane konta jak i najlepsze aktualnie promocje – tak byś miał pogląd gdzie zarobisz najwięcej (oprocentowanie + premia za założenie konta).

Ranking Luty 2019

W lutym 2019 najwyżej oprocentowane konto ma Getin Bank, korzystną ofertę ma Millennium i ING (wysokie oprocentowanie + premie za otwarcie konta), inne instytucje również mają ciekawe propozycje. Zanim zdecydujemy się na konkretny rachunek oszczędnościowy, sprawdźmy jego warunki i ograniczenia:

BankNazwaWysokość oprocentowaniaDodatkowe informacje
Korzystne
Konto Oszczędnościowe Profit

Konto Oszczędnościowe Profit

Kwota: do 100 000 zł
Okres: 3 miesiące
2,7%
200 zł
 • Najlepsza Okazja (wysokie oprocentowanie + premia za otwarcie)
 • Możliwość zyskania dodatkowych 200 zł za założenie konta oszczędnościowego z kontem osobistym w promocji Zyskaj 200 zł trwającej do 25.03.2019 r.
 • Promocja dla nowych środków
Sprawdź
+ 2,7% i 200 zł premii
2 Konto Oszczędnościowe

Konto Oszczędnościowe

Kwota: do 400 000 zł
Okres: 5 miesięcy
3,5%
 • Najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe
 • Promocja dla nowych środków
 • Należy posiadać lub założyć Konto Proste Zasady w Getin Banku
 • Należy wyrazić zgody marketingowe
Bez Konta
3 Lokata Bezkarna

Lokata Bezkarna

Kwota: 1000 - 20000 zł
Okres: 3 miesiące
3,5%
 • Możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek
 • Tylko dla nowych klientów, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie posiadali w BGŻ Optima Konta
Bez Konta
4 Konto Idealnie Proste

Konto Idealnie Proste

Kwota: do 20 000 zł
Okres: do 31.03.2019
3,2%
 • Bez ROR (nie trzeba zakładać konta osobistego)
 • Możliwość otwarcia nawet 3 takich kont
 • Promocja dla nowych klientów
5 T-Mobile Konto Oszczędnościowe

T-Mobile Konto Oszczędnościowe

Kwota: do 50 000 zł
Okres: 3 miesiące
3,0%
 • Promocja dla nowych klientów
 • Należy posiadać lub założyć konto osobiste w T-Mobile np. Konto Freemium
Korzystne
6 Otwarte Konto Oszczędnościowe

Otwarte Konto Oszczędnościowe

Kwota: do 100 000 zł
Okres: 4 miesiące
2,5%
140 zł
 • Korzystne (wysokie oprocentowanie + premia za otwarcie)
 • Możliwość zyskania dodatkowych 140 zł za założenie konta osobistego w promocji 140 zł za otwarcie konta trwającej do 31.03.2019 r.
 • Promocja dla nowych klientów lub dla nowych środków
Sprawdź
+ 2,5% i 140 zł premii
Bez Konta
7 Konto Mocno Oszczędnościowe

Konto Mocno Oszczędnościowe

Kwota: do 100 000 zł
Okres: 4 miesiące
2,7%
 • Bez ROR (nie trzeba zakładać konta osobistego)
 • Promocja dla nowych środków
8 Konto Systematyczne

Konto Systematyczne

Kwota: do 20 000 zł
Okres: do 29.06.2019 r.
2,7%
 • Promocja dla nowych środków
 • Należy mieć lub założyć konto osobiste w Santander
 • Należy włączyć automatyczne oszczędzanie (przelewać na konto min 20 zł/miesięcznie w ramach zlecenia stałego z konta osobistego)
9 Nest Oszczędności

Nest Oszczędności

Kwota: do 50 000 zł
Okres: 2 miesiące
2,25%
lokata 4%
 • Możliwość założenia 3-miesięcznej Lokaty Witaj z oprocentowaniem 4% do 10000 zł
 • Promocja dla nowych klientów
 • Należy posiadać lub założyć darmowe konto osobiste w Nest Banku
Sprawdź
+ lokata 4%
10 Konto Oszczędnościowe Plus

Konto Oszczędnościowe Plus

Kwota: do 50 000 zł
Okres: brak
0,5%
 • Należy posiadać lub założyć konto osobiste w PKO BP
11 Konto Dobrze Oszczędnościowe

Konto Dobrze Oszczędnościowe

Kwota: bez limitu
Okres: brak
0,5%
200 zł
 • możliwość zyskania dodatkowych 200 zł za założenie konta osobistego w promocji 200 zł BGŻ BNP
 • Należy posiadać lub założyć konto w BGŻ BNP Paribas
12 eKonto oszczędnościowe

eKonto oszczędnościowe

Kwota: do 99 999,99 zł
Okres: brak
0,4%
140 zł
 • Możliwość zyskania dodatkowych 140 zł za założenie konta osobistego w promocji 140 zł mBanku trwającej do 14.02.2019 r.
 • Należy posiadać lub założyć eKonto w mBanku

Konto oszczędnościowe to obok lokat terminowych oraz obligacji skarbowych najprostsza i najbezpieczniejsza forma pomnażania środków. Można je otworzyć w banku albo SKOK-u.

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe

Obecnie na najlepszych rachunkach oszczędnościowych można zarobić 3-3,5 proc. w skali roku. Od tego należy odjąć podatek, zatem ich faktyczna stopa zwrotu („na rękę”) mieści się w przedziale 2,43-2,83 proc.

Ciekawe oferty mają też Bank Millennium oraz ING Bank Śląski. One proponują 2,5-2,7 proc. za nowe środki i oferują dodatkowy bonus dla nowych klientów, którzy otworzą konto oszczędnościowe z kontem osobistym.  Szczegółowo obie promocje przeanalizowaliśmy tutaj:

Dla niższych kwot oszczędności (do ok. 50 tys. zł)  wysokość dodatkowych premii pieniężnych w Millenium i ING z nawiązką rekompensuje nam nieco niższe oprocentowanie od liderów rankingu (2,5% vs 3,5%).

Najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe w Lutym 2019 to:

1

Konto oszczędnościowe Getin Banku 3,5%

Standardowo jest ono oprocentowane na 0,85-1,25 proc. Wpłacając nowe środki, można zarobić 3,5 proc. przez 5 miesięcy. Organizacja kierowana przez Artura Klimczaka regularnie przedłuża tę promocję. Maksymalna kwota objęta wyższymi odsetkami wynosi 400 tys. zł.

Nowi klienci mogą też skorzystać z rocznej gwarancji utrzymania stawki. Jednak muszą zasilać ROR min. 1 tys. zł miesięcznie. W tym przypadku obowiązuje niższy (10 tys. zł) limit wpłat.

Zarówno wariant na nowe środki, jak i dla nowych klientów wiąże się z koniecznością otwarcia konta osobistego w Getin Banku. Jest ono darmowe po wykonaniu jednej transakcji kartą albo Blikiem. Klient może wykonać z konta oszczędnościowego jeden bezpłatny przelew w miesiącu.

2

Konto z Lokatą Bezkarną BGŻ Optima 3,5%

Lokatę Bezkarną w BGŻ Optima zakładamy online, razem z  całkowicie darmowym kontem oszczędnościowym Smart służącym głównie do podglądu stanu naszych depozytów.  Lokata ma oprocentowanie 3,5 proc. przez 3 miesiące nie wymaga otwierania standardowego konta osobistego z kartą debetową (bez ror). Limit wpłat wynosi 20 tys. zł. .

Lokata dostępna tylko dla nowych klientów, tzn. takich, którzy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawarcia umowy nie byli posiadaczami konta w tym banku. W skrócie, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie mieliśmy w BGŻ Optima konta, możemy założyć założyć konto Smart z Lokatą Bezkarną 3,5%.

3

Konto oszczędnościowe Idea Banku 3,2%

Standardowo Konto Idealnie Proste jest oprocentowane na 1,1 proc. Do 31 marca można zarobić 3,2 proc. Jednak atrakcyjna stawka dotyczy kwot nie większych niż 20 tys. zł. Przy wyższym saldzie naliczane są niższe odsetki (np. przy 100 tys. zł – 2,5 proc., przy 500 tys. zł – 2,2 proc.).

Rachunek można otworzyć bez ROR. W tym celu wystarczy wypełnić wniosek internetowy i wykonać przelew weryfikacyjny ze swojego konta w innym banku. Jednak wtedy płaci się 5 zł za każdy transfer wychodzący.

Klient może otworzyć do trzech promocyjnych rachunków. W wariancie z bezpłatnym ROR-em przysługuje mu po jednym darmowym przelewie w miesiącu z każdego konta oszczędnościowego.

Bank/KontoOprocentowanieKwota maks.OkresBez ROR
Getin Bank
Konto Oszczędnościowe
3,5% 400 000 zł 5 miesięcy Sprawdź
BGŻ Optima
Konto z Lokatą Bezkarną
3,5% 20 000 zł 3 miesiące Sprawdź
Idea Bank
Konto Idealnie Proste
3,2% 20 000 zł do 31.03.2019 r. Sprawdź

Najlepsze konta oszczędnościowe bez ROR

Nie wszystkie banki mające w ofercie dobrze oprocentowane konta oszczędnościowe wymagają otwierania standardowego rachunku osobistego. Takiego wymogu nie stawiają m.in. Idea Bank (przy Koncie Idealnie Prostym) ani Alior Bank (przy Koncie Mocno Oszczędnościowym).

Oznacza to, że klient zainteresowany ofertą nie musi wiązać się dodatkową umową, która często naraża go na koszty np. karty debetowej albo konieczność spełniania warunków z nich zwalniających. Wystarczy, że zawrze umowę o konto oszczędnościowe i uzyska dostęp do bankowości elektronicznej, np. zlecając przelew autoryzacyjny ze swojego innego konta bankowego.

Aktualnie najlepsze konta oszczędnościowe bez ROR to:

1

BGŻ Optima Konto z Lokatą Bezkarną 3,5%

Lokatę Bezkarną w BGŻ Optima zakładamy online, razem z  całkowicie darmowym kontem oszczędnościowym Smart służącym głównie do podglądu stanu naszych depozytów.  Lokata ma oprocentowanie 3,5 proc. przez 3 miesiące. Limit wpłat wynosi 20 tys. zł. .

Lokata dostępna tylko dla nowych klientów, tzn. takich, którzy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawarcia umowy nie byli posiadaczami konta w tym banku. W skrócie, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie mieliśmy w BGŻ Optima konta, możemy założyć założyć konto Smart z Lokatą Bezkarną 3,5%.

2

Idea Bank Konto Idealnie Proste 3,2%

Jak wspomniano wyżej, atrakcyjne odsetki naliczane są do salda 20 tys. zł. Ograniczenie to obejdziemy, otwierając trzy rachunki. Promocja obowiązuje do 30 marca 2019 r., lecz regularnie jest przedłużana.
Uwaga! Klient, który otworzy Konto Idealnie Proste bez ROR-u w Idea Banku, ponosi koszty każdego przelewu wychodzącego. Wynoszą one 5 zł od transakcji.

3

Alior Bank Konto Mocno Oszczędnościowe 2,7%

Standardowe oprocentowanie wynosi 0,89 proc. (WIBID 1M – 0,55). Wyższe odsetki uzyskuje się po wpłacie nowych środków, ale nie więcej niż 100 tys. zł. Chodzi o nadwyżkę względem stanu z 18 stycznia, które uwzględnia lokaty, konta oszczędnościowe i osobiste w Alior Banku.

Promocyjne stawka naliczana jest przez 4 miesiące od pierwszego wpływu nowych środków. Jednak musi on nastąpić do 12 marca 2019 r., bo wtedy kończy się okres obowiązywania oferty specjalnej. Z tym że Alior Bank już trzykrotnie ją prolongował.

Uwaga! Jeśli zdecydujemy na otwarcie Konta Mocno Oszczędnościowego bez konta osobistego, będzie przysługiwać nam jeden bezpłatny przelew wychodzący w miesiącu. Za każdy następny zapłacimy 8 zł. Natomiast wszystkie transfery na ROR w Alior Banku są darmowe.

Bank/KontoOprocentowanieKwota maks.OkresBez ROR
BGŻ Optima
Konto z Lokatą Bezkarną
3,5% 20 000 zł 3 miesiące Sprawdź
Idea Bank
Konto Idealnie Proste
3,2% 20 000 zł do 31.03.2019 r. Sprawdź
Alior Bank
Konto Mocno Oszczędnościowe
2,7% 100 000 zł 4 miesiące Sprawdź

Jak działa konto oszczędnościowe?

Mianem konta oszczędnościowego określa się rachunek bankowy służący do gromadzenia nadwyżek finansowych. Zatem w przeciwieństwie do rachunku bieżącego nie służy ono do rozliczeń pieniężnych z innymi osobami czy podmiotami.

Posiadacza konta oszczędnościowego nie musi dokonywać na nie systematycznych wpłat. Może zasilać je dowolnymi wpływami w pożądanym przez siebie czasie.

Środki ulokowane na rachunku lokacyjnym są dostępne na każde żądanie jego posiadacza. Z tym że banki wprowadziły ograniczenia w liczbie darmowych wypłat. Z reguły jest to jeden bezpłatny przelew w miesiącu. Za każdy kolejny płaci się 5-10 zł. Ma to powstrzymać konsumentów przed zbyt częstym pobieraniem oszczędności.

Trzecia istotna różnica w stosunku do ROR-u to oprocentowanie. Od wkładów na rachunku lokacyjnym naliczane są odsetki, które bank dopisuje na koniec miesiąca (kapitalizacja miesięczna). Natomiast konta osobiste najczęściej nie są oprocentowane, a jeśli już – to symbolicznymi stawkami rzędu 0,01 proc.

Zyski wypracowane na koncie oszczędnościowym – tak jak na lokacie czy ROR-ze – podlegają opodatkowaniu (podatek Belki). Danina wynosi 19 proc. i jest pobierana oraz odprowadzana do US automatycznie przez instytucję finansową.

Wszystkie banki biorące udział w rankingu maja gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym podlegają ochronie BFG do równowartości 100 tys. euro na każdego posiadacza rachunku. Oznacza to, że w razie upadłości banku lub SKOK-u Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci klientowi pieniądze, które zdeponował on w danej instytucji.

Uwaga! Limit ochrony liczony jest łącznie dla wszystkich produktów depozytowych posiadacza w danym banku, czyli prócz kont oszczędnościowych obejmuje też konta osobiste oraz lokaty terminowe.

Promocje kont oszczędnościowych dla nowych klientów

Standardowe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych nie przekracza 1 proc. Banki bardzo niechętnie płacą więcej. Z reguły robią to w odniesieniu do nowych klientów.

W zależności od banku może chodzić o osoby, które:

 • nigdy nie korzystały z jego usług (nie były stroną żadnej umowy)
  albo
 • nie korzystały z jego usług w wyznaczonym okresie, np. rok-dwa lata wstecz.

Promocje kont oszczędnościowych na nowe środki

Drugim najczęściej spotykanym warunkiem, pod którym instytucje finansowe godzą się płacić klientom więcej za depozyty, jest konieczność wpłaty nowych środków. Chodzi o to, by konsument ulokował w banku kolejne swoje oszczędności, a nie cały czas obracał tymi samymi. W praktyce wygląda to tak, że wyższe oprocentowanie przysługuje dopiero wtedy, gdy wpłacimy środki powyżej salda z określonego dnia.

Jeśli więc np. 1 grudnia mieliśmy w banku 10 tys. zł, to promocyjna stawka obejmie dopiero nadwyżkę wobec 10 tys. zł. Jeśli w międzyczasie coś wypłaciliśmy i zeszliśmy z saldem do 8 tys. zł, a później przelaliśmy 4 tys. zł, to wyższe odsetki będą naliczane tylko od 2 tys. zł (12-10).

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Tak naprawdę można mieć oba produkty jednocześnie. I warto postawić na takie rozwiązanie ze względu na płynność środków. O co chodzi?

W razie potrzeby pieniądze z konta oszczędnościowego można podjąć w dowolnej chwili bez utraty odsetek. Można je też dopłacać.

W przypadku lokaty wycofanie środków przed terminem zapadalności (umownym końcem lokaty) grozi zwykle utratą odsetek. Poza tym – z rzadko spotykanymi na rynku wyjątkami – już po założeniu depozytu terminowego nie ma możliwości dopłacania do niego środków.

Wówczas w razie pojawienia wolnych środków trzeba założyć drugą lokatę. A to nie zawsze jest możliwe, gdyż w niektórych bankach dla lokat obowiązują pewne kwoty minimalne. Na konto oszczędnościowe przelejmy każdą sumę, nawet grosze (z tym że naliczanie odsetek może zacząć się dopiero po przekroczeniu określonego salda).

Podręczniki oszczędzania zalecają, by drobne sumy odkładać na koncie oszczędnościowym, a po zebraniu na nim większej kwoty (np. 5-10 tys. zł) przenieść je na lokatę. Taki ruch jest z reguły opłacalny, ponieważ depozyty terminowe są lepiej oprocentowane od tych bieżących (wedle NBP średnie stawki wynoszą odpowiednio: 1,61 proc. i 0,5 proc.).

Jednak nie wszędzie musi być to regułą, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę promocje dla nowych klientów czy na nowe środki. Może się okazać, że przenosząc pieniądze między kontami oszczędnościowymi w różnych bankach, zarobi się więcej niż na lokacie dostępnej w swoim głównym banku.

O tym jak wygląda aktualne zestawienie najlepszych lokat z kontami oszczędnościowymi można przekonać się w naszym Rankingu Najlepiej Oprocentowanych Lokat i Kont.
Ranking Kont Oszczędnościowych: Najwyżej Oprocentowane Konta – LUTY 2019
Ocena: 6.7 na podstawie 9 głosów.


7 opinii
 1. Odpowiedz
  Redakcja 12 Luty 2019 18:26

  Dziś wystartowała kolejna edycja promocji “Zyskaj 200 zł” w Banku Millennium, w której nowy klient który założy konto oszczędnościowe profit z kontem osobistym 360 może zgarnąć dodatkowe 200 zł:
  Promocje Millenium: 2,7% na koncie oszczędnościowym + 200 zł za założenie konta

  Warunki łatwe do spełnienia, oprocentowanie konta Profit (2,7% na 3 miesiące) w czołówce rankingu.
  Uwzględniając premie 200 zł w Millenium zarobimy więcej niż na kontach wyżej oprocentowanych w szczególności dla kwot depozytów poniżej 50 000 zł.
  Jeśli nie mamy konta w Mille, warto przyjrzeć się tej ofercie

 2. Odpowiedz
  RobertS 24 Styczeń 2019 16:52

  Bardzo fajną ofertę kont oszczędnościowych teraz mają Mille i ING: oprocentowanie przyzwoite, banki regularnie przedłużają promocje dla nowych środków, tak więc można mieć to 2,5%-2,7% na dłużej niż tylko 4 miesiące przy odpowiednim operowaniu swoimi oszczędnościami.

  Ja to robię tak.. Swoje oszczędności trzymam przez jedną edycję promocji w ING (2,5% na 4 miesiące) potem jak się kończy okres promocyjny przelewam na konto oszczędnościowe w Millennium (2,7% na 3 miesiące)

  Jak się skończy okres promocyjny w Millenium to przelewam spowrotem do ING (trzeba odczekać to startu nowej edycji promocji).

  I tak w kółko już ponad rok, w ten sposób mam zawsze dopływ nowych środków i de facto ta sama kwotą oszczędności jest cały czas oprocentowana w przedziale 2,5-2,7%.

  Do tego jeśli w obu bankach nie mieliśmy jeszcze kont osobistych łatwo możemy zyskać dodatkowe 340 zł (200 zł w Millenium za konto + 140 zł za konto w ING)

  Wg mnie mix tych dwóch kont to najlepsza opcja aktualnie na rynku.

  Przebija wszystkie lokaty i konta 3,5% (getina i idei) dlatego, że tam nie ma dodatkowych premii pieniężnych za otwarcie konta.
  Poza tym po ostatnich wydarzeniach z aferą KNF w tle banków Czarneckiego (Idea Banku/Getin Banku) staram się unikać.

  • Odpowiedz
   mati 1 Luty 2019 15:19

   czesc. mam pytanko. Korzystam z poprzedniej edycji Millenium, załozyłem konto osobiste i oszczędnościowe pod koniec listopada 2018 – i tak mniej więcej przelałem oszczędności na konto oszczędnościowe – czyli okres promocyjny skonczy mi się pod koniec lutego 2019. Mam zamiar wtedy załozyc konto w ING i przelać kasę na konto oszczednosciowe w tym banku – i pytanie czy po 4 miesiącach w ING jak przeleję je na Millenium to od nowa będę miał te 2,7% tak jak teraz ????

 3. Odpowiedz
  Łuki 16 Styczeń 2019 22:00

  Jest jakieś konto oszczędnościowe w miarę dobrze oprocentowane, w którym można wybierać pieniądze za darmo więcej niż 1 raz w miesiącu?

 4. Odpowiedz
  Krzysiek 11 Styczeń 2019 13:09

  Mnie po prostu rozbraja dzisiejsza pazerność banków. Moja mama dostała zestawienie z konta oszczędnościowego za okres 3 m-cy. Konto założone było jeszcze w WBK, obecnie Santander. Nie sądziłem, że może być większe k…wo niż oprocentowanie środków na poziomie 0,3% (salodo 50000-99999) a do tego jeszcze kasowanie klienta 1PLN/ miesiąc.

  • Odpowiedz
   Jacek 15 Styczeń 2019 10:00

   Niestety da się gorzej – Bank Spółdzielczy :
   Oprocentowanie MA: 0,0500 %
   za średnio 20k przez miesiąc na koncie dostajesz 2,60zł,
   Opłaty miesięczne:
   opłata za kartę 3,50zł,
   opłata za utrzymanie konta 5,90zł,
   każdy przelew (nawet wewnętrzny) 0,60zł
   Rzekłbym, że macie “wypasione konto” w stosunku do BS.

 5. Odpowiedz
  Babcia Klara 24 Listopad 2018 13:56

  Niskie oprocentowanie kont i lokat to polityka niestety Rządu, który korzysta z tych środków i wmawia nam, że inflacja jest taka niska.Tego niestety nie jesteśmy sprawdzić.Nikt nie mówi prawdy, że posiadacze lokat na czarną godzinę finansują pośrednio rozdawnictwo PiSu. Więc nie tylko VAT ,ale i drobni tułacze finansują to rozdawnictwo!!!

  Dodaj swoją opinie

   

  Porównaj wybrane konta
  • Total (0)
  Porównaj Teraz
  0