Konta Walutowe

konto walutoweWitam. Chciałbym sobie założyć konto walutowe. To konto powinno być darmowe i przelewy powinny być tanie. Który bank wg was jest najlepszy? Który polecacie?

Z roku na rok wzrasta liczba ludzi, którzy decydują się na wyjazd za granicę i zadają sobie powyższe pytania. Zazwyczaj w celach zarobkowych, jednakże nie brakuje osób planujących wyjazdy rekreacyjne. Najczęściej w takich sytuacjach pojawia się potrzeba posiadania konta walutowego. Obecnie tego typu rachunki cieszą się coraz większą popularnością i dzieje się tak również za sprawą internetu i rozwoju nowoczesnych technologi. Umożliwiają one bowiem współpracę z klientami na całym świecie i odbieranie zapłaty w obcej walucie bez ruszania się z domu. Jednak, na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę, wybierając konto walutowe, aby jego prowadzenie nie pożerało zbyt wielu środków finansowych?

ranking kont walutowych

Jeśli zarabiamy zagranicą i potrzebujemy konta, na którym składane byłyby nasze zarobki, niekoniecznie trzeba zakładać konto w banku zagranicznym – nieraz wystarczy tylko założyć konto walutowe (w euro, w funtach, w dolarach) w banku w Polsce, aby spokojnie móc trzymać tam gotówkę bez potrzebnego przewalutowania i idącej za nim utraty części funduszy.

1

Jak działa konto walutowe?

Najprościej rzecz ujmując konto walutowe, jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy prowadzony w innej walucie, niż PLN. Na takim koncie bez problemów można odbierać i gromadzić środki w obcych walutach oraz wykonywać z nich przelewy zagraniczne. W ofertach banków najczęściej znajdziemy konta walutowe w euro (EUR), funtach (GBP) lub dolarach (usd). Nie brakuje też instytucji, które mają propozycje założenia rachunków w bardziej egzotycznych walutach.

2

Jakie konto walutowe wybrać?

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z parametrami rachunków walutowych, które znajdziemy w ofertach banków. Należy również zastanowić się nad tym, do czego konkretnie chcesz używać takiego konta. Jeśli np. masz zamiar tam przede wszystkim gromadzić środki, to najlepiej sprawdzą się tutaj wysoko oprocentowane rachunki, czy też takie, które są dedykowane oszczędzaniu.

Konto walutowe powinno przede wszystkim mieć niskie opłaty za utrzymanie konta i za opłaty manipulacyjne – przelewy walutowe przychodzące i wychodzący . Przelicznik walut (kurs walut) powinien być na tyle sprawiedliwy i korzystny, aby móc zapewnić nam w miarę korzystne przewalutowanie waluty (euro, funtów, dolarów) na złotówki i na odwrót.

Poniżej prezentujemy najistotniejsze czynniki podczas wyboru rachunku walutowego:

1

Opłata za otwarcie konta i jego prowadzenie

Opłata ta przeważnie nie jest pobierana, jednakże są takie banki, które opłaty wymagają. Kluczowe jest zorientowanie się w tabeli kosztów danej oferty.

2

Płatnicza karta walutowa

Do konta walutowego bank może zaproponować Ci kartę płatniczą rozliczaną w danej walucie np. karta w euro. W tym wypadku należy liczyć się z opłatami, które każdego miesiąca mogą zostać naliczone za jej użytkowanie. Niektóre banki nie pobierają opłat lub anulują je w przypadku, gdy przez cały miesiąc wykonasz kilka transakcji bezgotówkowych na określoną w regulaminie konta kwotę.

3

Wypłaty z bankomatów zagranicznych

W niektórych bankach, wypłaty z bankomatów za granicą są całkowicie darmowe. Inne pobierają stałą opłatę lub określony procent od wypłacanej gotówki.

4

Wpłaty i wypłaty gotówki w walucie

Koszty za wpłacanie i wypłacanie gotówki w oddziałach banku – jeśli wiesz, że będziesz wpłacał lub podejmował gotówkę w oddziałach banku, to koniecznie zapoznaj się z opłatami, które są z tym związane. Powinieneś upewnić się również w tym, czy i które oddziały banku prowadzą obsługę gotówkową w takiej walucie, w której masz założony rachunek.

5

Opłaty za przelewy zagraniczne walutowe – SEPA i SWIFT

Opłaty za wykonywanie przelewów zagranicznych SEPA i SWIFT – bardzo ciężko jest obecnie spotkać się z ofertami banków, gdzie przelewy zagraniczne są całkowicie darmowe. Niekiedy jest pobierana stała opłata lub określony procent od przelewanej kwoty. Wszystkie wartości zawsze szczegółowo uwzględnione są w tabeli kosztów wybranego rachunku walutowego.

6

Oprocentowanie konta walutowego

Oprocentowanie rachunku walutowego – najczęściej w ofertach spotykane są rachunki walutowe, które nie są oprocentowane. Jednak, nie oznacza to, że takich nie ma. W sytuacji, kiedy zależy Ci na możliwie jak najwyższym oprocentowaniu, to skup się na dokładnym zapoznaniu z dostępnymi propozycjami od banków. Niemniej, czasami może okazać się, że rachunek z atrakcyjnym oprocentowaniem będzie drogi w użytkowaniu. Dlatego też zawsze sprawdzaj tabelę kosztów danej oferty i dopiero wtedy kalkuluj potencjalne zyski i straty.

3

Spread walutowy a koszt przewalutowania

Jest to nic innego jak różnica pomiędzy kursem sprzedaży danej waluty w banku, a jej kursem nabycia. Trzeba liczyć się z tym, że bank zawsze sprzedaje walutę po wyższej cenie, niż kupuje. Spread procentowy można wyliczyć ze wzoru:

Spread = 100% * (kurs sprzedaży – kurs kupna) / (kurs kupna)

Co to oznacza w praktyce? Otóż im ta wartość jest niższa, tym lepiej dla Ciebie, gdyż przewalutowanie nie będzie zbyt bolesne dla Twojego portfela. To ważny aspekt, na który koniecznie zwróć uwagę podczas wybierania oferty na prowadzenie rachunku w obcej walucie.

4

Konta walutowe – porównanie ofert banków

Powyżej podaliśmy kilka kluczowych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze konta walutowego. Nie obejdzie się jednak bez szczegółowego porównania ofert w różnych bankach. W jednym banku nie mamy opłat za kartę, ale są naliczane opłaty za przelewy, tymczasem w innym może być na odwrót itd. Z tego powodu trzeba wygospodarować nieco czasu i na spokojnie się zapoznać z propozycjami od banków. Poniżej zestawiono najpopularniejsze konta walutowe:

Bank NazwaPodstawowe opłaty i prowizjeOcena
Najtańsze
Nest Konto Waluta

Nest Konto Waluta

Prowadzenie konta: 0 zł
Użytkowanie karty: 0 lub 5EUR/6USD/4GBP
Przelew europejski SEPA: 0
Przelew walutowy SWIFT: 3EUR/4 USD/2,5 GBP
Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0

Dodaj do porównywarki
eKonto walutowe

eKonto walutowe

Prowadzenie konta: 0 zł
Użytkowanie karty: 30 zł / rok
Przelew europejski SEPA: 5 zł
Przelew walutowy SWIFT: 0,35%, min. 25 zł, max. 200 zł
Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0 zł

Dodaj do porównywarki
Konto Walutowe ING

Konto Walutowe ING

Prowadzenie konta: 0 zł
Użytkowanie karty: Karta do Konta Direct - 0 zł lub 7 zł
Karta do Konta Mobi - 0 zł
Przelew europejski SEPA: 5 zł
Przelew walutowy SWIFT: 40 zł
Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0 zł

Dodaj do porównywarki
Promocja
Kantor Walutowy

Kantor Walutowy

Prowadzenie konta: 0 zł
Użytkowanie karty: 0 zł
Przelew europejski SEPA: 0 zł
Przelew walutowy SWIFT: 0 zł lub 30 zł
Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0 zł

Dodaj do porównywarki
Konto walutowe PKO BP

Konto walutowe PKO BP

Prowadzenie konta: 0 zł (do konta została wydana karta debetowa lub do konta podpięto kartę wielowalutową)
Użytkowanie karty: Konto za Zero: 0 zł lub 8 zł
Konto dla Młodych: 0 zł lub 5 zł
Przelew europejski SEPA: 8 zł
Przelew walutowy SWIFT: 25 zł lub 0 zł
Przyjęcie przelewu zagranicznego: 11 zł lub 5 zł (SEPA)

Dodaj do porównywarki
Eurokonto Walutowe

Eurokonto Walutowe

Prowadzenie konta: 0 zł - USD, GBP, CHF, EUR (średnie saldo poniżej 20 tys. EUR)
Użytkowanie karty: 4 zł lub 0 zł
Przelew europejski SEPA: 0 zł
Przelew walutowy SWIFT: 0,5%, min. 30 zł, maks. 250 zł
Przyjęcie przelewu zagranicznego: 0,1%, min. 10 zł, maks. 100 zł

Dodaj do porównywarki
Konto24 Walutowe

Konto24 Walutowe

Prowadzenie konta: 8 zł lub 0 zł
(opłata nie jest pobierana gdy saldo jest wyższe lub równe 20 jednostkom danej waluty)
Użytkowanie karty: 10 EUR/GBP/USD na rok
Przelew europejski SEPA: 8 zł
Przelew walutowy SWIFT: 0,2% min. 20 zł maks. 200 zł
Przyjęcie przelewu zagranicznego: 10 zł (5 zł SEPA)

Dodaj do porównywarki

 


25 opinii
 1. Odpowiedz
  Betty 3 Styczeń 2022 21:27

  Chce zalozyc konto walutowe w Polsce,aby mogla mi wplywac tam emerytura i ewentualnie wybierac w funtach,poniewaz mieszkam w UK.Jaki bank jest najlepszy aby kosztow nie bylo,ew.znikome i jakie musze speniac warunki?

 2. Odpowiedz
  Agata91 11 Marzec 2020 14:15

  Ja posiadam konto walutowe w Alior Banku i całkiem fajnie ono działa. Spread jest niski, ogólne koszty związane z prowadzeniem konta też są zadowalające. jest ciekawy ranking z którym warto zapoznać się, jeżeli szukacie konta walutowego

  • Odpowiedz
   Donna 24 Kwiecień 2021 20:53

   fakt konto jest super i możliwość wymiany natychmiastowej w kantorze online natomiast poza polską nie można nigdzie zrobić wpłaty a i w PL nie ma za wiele opcji bo tylko placówka i to chyba też nie wszystkie. Ale warunki korzystne jeśli chodzi o prowadzenie konta.

 3. Odpowiedz
  Grzegorz 27 Sierpień 2019 08:09

  Witam.
  Wyjechałem do pracy za granicę. Chciałbym otworzyć konto walutowe tu w Polsce. Głównie chodzi mi o to żebym przesyłał EUR na polskie konto i tutaj w Polsce również EUR wypłacał. Jakie konto spelnia te warunki?

 4. Odpowiedz
  Matylda 13 Kwiecień 2019 22:31

  W sumie zastanawiam się nad wyborem takiego konta wielowalutowego, no ale nie wiem czym się kierować przy wyborze ? Ktoś pomoże ?

 5. Odpowiedz
  W okowach antykultury 18 Grudzień 2018 19:52

  Od listopada 2018 całkowicie online można założyc konto w Euro w niemieckim banku N26 i otrzymac bezpłatna karte debetową na polski adres. Cała rejestracja i weryfikacja online. Konto bezpłatne, przelewy SEPA bepłatne a takze 5 wypłat w miesiącu z bankomatów sieci ATM.

 6. Odpowiedz
  werserk 2 Sierpień 2017 22:34

  Zalozenie konta dolarowego w Polsce.

  Jestem w USA ponad 20 lat,chcialbym zlozyc konto walutowe w Polsce i wplacic z USA pewna kwote pieniedzy/niezbyt duza ale nie chcialbym stracic tych pieniedzy na ktore ciezko pracowalem tutaj/.W zwiazku z tym mam kilka pytan:
  1.Jaki bank jest najlepszy dla mnie/oczywiscie mam na mysli bank,ktory przy przelewie pieniedzy z USA do Polski nie pobiera zadnych oplat/?
  2.Jakie formalnosci musze zalatwic przy zakladaniu konta,bedac tutaj?
  3.Wiem,ze jednym z dwu warunkow zalozenia konta jest stale zameldowanie w Polsce,czy zatem moje stale zameldowanie w Polsce sprzed trydziestu paru lat/mieszkalem takze przed wyjazdem do USA okolo 10 lat w innym miejscu w Polsce ale nie bylem tam zameldowany na stale/jest wciaz aktualne?.
  Bardzo prosze o pomoc w tym zakresie za co z gory dziekuje.

 7. Odpowiedz
  anibas 24 Kwiecień 2017 22:59

  Konto walutowe dla studenta

  Dołączam się pytania powyżej, wyjeżdżam na pół roku do Niemiec i zależy mi na założeniu taniego konta walutowego – darmowych wybieraniu kwoty z bankomatu i darmowych założeniu i utrzymywaniu konta.

 8. Odpowiedz
  miko 20 Kwiecień 2017 17:30

  jakie konto założyć

  Witam
  chcialbym zalozyc konto bankowe jakie konto polecacie dla osoby pracującej na morzu zalezy mi na koncie walutowym oraz otrzymaniu bez jakis wiekszych problemow karty kredytowej poniewaz nie wszedzie za granica zwykla karta mozna placic z gory dziekuje za pomoc

 9. Odpowiedz
  maniek 1 Kwiecień 2017 12:20

  Czy ktoś mógłby polecić bank, w którym mogę założyć konto walutowe (w euro) z kartą do niego?

  Moje dodatkowe wymagania:
  – niskie lub zerowe opłaty za prowadzenie/kartę
  – (bardzo ważne) korzystne kursy przeliczeń i/lub brak opłaty za przewalutowanie (konto będzie w euro, ale operacje kartą planuję wykonywać w innej walucie)

  • Odpowiedz
   Żanet 22 Styczeń 2018 16:48

   Polecam jak najbardziej Nest Bank. Konto za free, również walutowe bez opłat, jest ich chyba 4 m.in.w euro, dolarach. Wszystkie można założyć w jednym wniosku. Karta do jednego konta za darmo. Można także złożyć wniosek o korzystne przewalutowania, czyli internetowy kantor z korzystnymi kursami. Ogólnie konto super do korzystania w kraju i za granicą, zakładałam jadąc do Hiszpanii, tak więc szczerze polecam.

  • Odpowiedz
   tk 2 Kwiecień 2017 16:20

   Wszystkie te wymagania spełnia Nest Bank na pewno, karte w euro tez możesz do konta otrzymać.

   Zdaje się, że mBank oferuje takze rachunki walutowe z kartą w Euro.

   Na pewno tańszy wużytkowaniu będzie nest bank ma bardzo korzystny kurs wymiany walut

 10. Odpowiedz
  Patiii 23 Marzec 2017 14:46

  witam! jestem studentką i na ten rok akademicki wyjeżdżam do Niemiec na wymianę. zastanawiam się nad założeniem konta walutowego. stypendium z uniwersytetu mogę otrzymywać w zł lub euro, wpłaty od rodziców raczej przelewem w zł. istnieje też możliwość podjęcia tam pracy przeze mnie. dlatego też chciałam poradzić się kogoś w kwestii kont walutowych, żeby w żadnej z możliwości nie być zbytecznie stratną. oczywiście interesuje mnie także oszczędność w przypadku wypłacania pieniążków z bankomatów niemieckich, jak również w kwestii prowadzenia konta i zamknięcia go bez problemu po powrocie. bardzo proszę o poradę. pozdrawiam 🙂

  • Odpowiedz
   tk 25 Marzec 2017 10:47

   Hejka

   Patrycja: Wg mnie dla ciebie najlepszym rozwiazaniem byloby zalozenie konta w zlotowkach i w euro.

   Polecam ci nest bank:
   # nest konto (konto w zl)
   # nest konto waluta (konto w euro)

   Po zalozeniu po zalogowaniu sie przez internet masz podglad do obu kont. Dodatkowo warto by bylo bys sobie wyrobila karte tego konta w euro by moc w niemczech bez prowizji i przewalutowania wyplacac pieniadze.

   Poczytaj sobie wiecej informacji o nest koncie i koncie walutowym banku – maja w tym serwisie bardzo szcegolowo oba konta opisane.

 11. Odpowiedz
  Sylar 19 Marzec 2017 08:38

  Jaki bank ma najkorzystniejsze ceny walut przy przewalutowaniu z euro/pln i z pln/euro

  • Odpowiedz
   Sylar 20 Marzec 2017 14:39

   Najlepsze kursy tj. najniższe spready ma: Nest Bank i Kantor walutowy Aliora.

 12. Odpowiedz
  Marecki 15 Marzec 2017 06:43

  konto walutowe w euro

  Witam jade na wakacje do pracy do holandii i potrzebuje konta walutowego tylko na te dwa miesiace bo ,pracodawca wymaga założenia konta walutowego,po powrocie chciałbym wyjąć pieniądze w euro i zamknąć rachunek , które konto mi polecacie i czy nie bedzie problemu z wyjęciem i zamknieciem rachunku.Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

  • Odpowiedz
   piter 18 Marzec 2017 14:45

   Marecki mysle ze w twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zalozenie konta walutowego w euro w AliorBanku. Bank ten ma coraz więcej placowek, takze potem nie bedziesz mial zadnego problemu z wyplata i zamknieciem konta. Nest Bank, ma juz nieco mniej placowek jednak jest tańszy.

 13. Odpowiedz
  Andrzej 23 Luty 2017 18:40

  Witam. Planuje wyjechac za granice… rozgladam sie za korzystnym kontem walutowym oczywiscie z karta i minimalnymi(jesli nie zerowymi) oplatami czy prowizjami za prowadzenie konta jak i transakcji takich jak przelewy zagraniczne czy tez przewalutowania.
  Zastanawiam sie dlaczego nikt nie wspomina nic o Aliorbanku. ? Czyzby ten bank nie zaslugiwal na pozytywna opinie klientow? Troszke poczytalem opinii jesli chodzi o konta i musze przyznac ze goruje santander i MBank a co z reszta?Gdzie sie podziala konkurencja?Czyzby bardziej oplacalo sie zalozyc konto za granica?
  Z gory dziekuje za opinie i pozdrawiam.

  • Odpowiedz
   kamil 28 Luty 2017 14:41

   tylko mbank i nest bank

   maja wg mnie najlepsze i najbardziej elastyczne konta walutowe.

   taniej wychodzi nest bank, zalezy jeszce jaka waluta

 14. Odpowiedz
  andziunia 16 Luty 2017 12:48

  mam e konto a chce wyjechać za granicę…

  posiadam od ponad roku e-konto a chcę wyjechać za granicę do Holandii i czy bede tam mogla z mojej karty visa electron wybierac pieniadze z bankomatu lub banku?? i czy z holenderskiego banku bedą mogli przesłać mi wyplate na moje e-konto? i czy ja mam konto WALUTOWE ?? a jak nie to co mam zrobic?? by moc miec takie operacjie?

 15. Odpowiedz
  Wenus 23 Styczeń 2017 14:45

  Witam serdecznie.Ja po latach wrocilam do ojczyzny i mam troche waluty.Naprawde nie wiem co z nia zrobic,zeby nie stracic a moze nawet cos zarobic.Poradzcie gdzie to ulokowac na czarna godzine.Myslalam ,zeby zamienic na zlotowki i wtedy na jakas krotkoterminowa lokate ale teraz euro leca w dol wiec mi sie nie oplaca,za duzo strace a w domciu trzymac nie chce.Na temat bankow w Polsce wiem nie wiele.Ktory wybrac? Dzieki za dobre rady.

 16. Odpowiedz
  Asik 3 Styczeń 2017 14:42

  Mój chłopak jest w UK, prędko chce otworzyć konto walutowe. Najbardziej przemawia do Niego mBank. czy to dobry wybór?

  • Odpowiedz
   Adams 23 Marzec 2017 14:42

   kiepskie konto walutowe , liczą jak za zboże przy przewalutowniu nizej 3-4 grosze niż w kantorze

 17. Odpowiedz
  Iga 16 Maj 2016 16:41

  Proszę o informację Czy jest bank w którym można założyć konto walutowe na które będą wpłacane korony norweskie i z którego można wypłacać pieniądze również w koronach norweskich ?

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0