Konto walutowe PKO BP

Dodaj do porównywarki

Czy opłaca się założyć w PKO BP konto walutowe (w euro, dolarach, funtach)? Ile kosztują przelewy zagraniczne i karta debetowa? Opinie i analiza opłat kont walutowych PKO.

Bank PKO BP jest jednym z najpopularniejszych banków w Polsce, w którym konta nadal mają bankowi tradycjonaliści. Sprawdźmy jednak, jak kształtują się opłaty oraz czy konto walutowe jest korzystne.

Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co oferuje Rachunek walutowy PKO BP.

Dla kogo konto walutowe w PKO?

Rachunek ten szczególnie sprawdzi się w przypadku osób, które spłacają w tym samym banku przelew w obcej walucie. Dodatkowo jest dobrym rozwiązaniem dla tradycjonalistów, którzy na temat obsługi konta lubią rozmawiać bezpośrednio z konsultantem – założenie jest możliwe tylko w oddziale banku.

Jakie waluty i spread?

Konto walutowe PKO BP może być otwarte w: euro – EUR, dolarach – USD, funtach – GBP, frankach – CHF, koronach duńskich – DKK, koronach norweskich – NOK, koronach szwedzkich – SEK. Spread utrzymuje się na poziomie 5,15%, przy czym pozostaje wyższy dla CHF. Nie ma konieczności posiadania konta osobistego w banku.

Opłaty

Otwarcie konta jest darmowe. Za jego utrzymanie płaci się miesięcznie 6,90 zł, chyba że wydana jest do niego karta debetowa bądź jest się właścicielem rachunku Złote Konto/Platinum – wówczas utrzymanie konta jest bezpłatne.

Opłata za przelew zagraniczny

Przelew europejski SEPA to koszt 8 zł do każdej transakcji. W przypadku przelewów krajowych w walucie, realizowanych internetowo, opłata wynosi 0,15% kwoty przelewu (w zakresie od 25 do 130 jednostek walutowych); takie same warunki są w przypadku przelewu zagranicznego.

Opłata za przelew przychodzący

Przelewy przychodzące są płatne dwutorowo. Jeśli koszt ponosi odbiorca, to przelew przychodzący europejski jest płatny 5 zł, zaś reszta przelewów – 11% kwoty. Stała jest płatność w przypadku przelewów przychodzących będących emeryturami czy rentami zagranicznymi; płaci się wówczas 20 zł.

Karta walutowa do konta w euro, dolarach i funtach

Do konta można wyrobić kartę VISA w trzech walutach: EUR, GBP i USD. Zarówno wydanie karty, jak i jej użytkowanie jest płatne. Opłata jest jednorazowa, ponoszona raz w roku i wynosi odpowiednio 6 EUR/8 USD/5 GBP. Za pierwszy rok pobierana jest tylko jedna opłata, bez jej podwajania za użytkowanie i wydanie.

Wypłata gotówki z bankomatów

Koszt wypłat z bankomatów jest stały zarówno w Polsce, jak i zagranicą, i wynosi 1,5 EUR/GBP/USD.

Oprocentowanie

Rachunek w EUR, CHF i GBP nie jest oprocentowany. Rachunek w złotówkach ma oprocentowanie 0,1% przy minimalnym progu 300 zł. Rachunek w USD ma oprocentowanie 0,10% przy minimalnym progu 100 USD. Rachunki w DKK, NOK i SEK są oprocentowane również z progiem 0,10%, przy minimalnej kwocie 600 jednostek danej waluty.
Istnieje możliwość dodatkowego założenia rachunku oszczędnościowego w EUR, USD, CHF albo lokaty oszczędnościowej w EUR, USD, GBP i CHF z oprocentowaniem 0,7%.

Opinie końcowe o koncie walutowym w PKO BP

Zalety:

 • brak konieczności posiadania konta osobistego – nie ma żadnego wymogu posiadania konta osobistego w banku;
 • oprocentowanie rachunku – w większości walut dostępne jest oprocentowanie rachunku, które może być w niektórych warunkach korzystne, zwłaszcza przy dyspozycji większymi kwotami.

Wady:

 • mało atrakcyjny spread – zwłaszcza w porównaniu z ofertą pozostałych banków w Polsce;
 • wszystkie wypłaty dodatkowo płatne – to powoduje, że wypłaty zwłaszcza w kraju przy mniejszych kwotach stają się po prostu nieopłacalne;
 • dość wysoka roczna opłata za kartę- sprawia, że korzystanie z karty staje się mało atrakcyjne finansowo; co więcej, opłata może być całkowicie zniesiona w niektórych przypadkach;
 • konieczność posiadania minimalnej kwoty na rachunku – kwota ta jest zmienna dla różnych walut, jednakże sprawia, że pozostawienie rachunku bez jakichkolwiek środków staje się niemożliwe.
4.5 Ocena Łączna
4 opinie
Konto Walutowe PKO

5Ocena Redakcji
Wysokość opłat
5
Kursy walut, spread
5
4.2Ocena Użytkowników
Wysokość opłat
5
Kursy walut
3.5
Dodaj swoją opinie  |  Zobacz opinie i komentarze
6 opinii
Zobacz wszystkie Najbardziej pomocne Najwyższe oceny Najniższe oceny Dodaj swoją opinie
 1. Odpowiedz
  Kris 5 Styczeń 2018 15:03

  Od jakiegoś czasu można dostawać zamiast zdrapki kod SMS.

 2. Odpowiedz
  Adam 24 Kwiecień 2017 17:52
  1.25
  Wysokość opłat
  40
  Kursy walut
  10

  Przelicznik walutowy z kosmosu.
  Parę słów o Inteligo. Jeśli macie tam konto i wybieracie się zagranicę, to raczej nie nastawiajcie się na korzystanie ze swojej karty bankomatowej. Inteligo przelicza bowiem waluty według własnego “widzi mi się” i w dodatku nijak te ich kursy nie mają się ani do średniego ustalonego przez NBP, ani nawet do kantorowych. Mało tego! Zmieniają się z sekundy na sekundę. Oto moje doświadczenia z ostatniego pobytu w Niemczech. Robiłem zakupy w sklepie z butami, wydałem 69, 95 euro. SMS dostałem powiadomienie, że blokada środków na rachunku wynosi 301, 25 zł. (przelicznik 1 euro=4, 30, niby fajnie, bo w kantorach euro było wtedy średnio po 4, 42). Kwadrans później zapłaciłem za płyty CD 18, 99 euro, zablokowano mi na rachunku 82, 22 zł. (przelicznik już wyższy, bo 4, 33). Kiedy jednak wróciłem do kraju i spojrzałem na swoje konto, okazało się, że mam już obciążenia zaksięgowane i to jak! 69, 95 euro Inteligo przeliczyło sobie na 343, 02 zł. (przelicznik 1 euro=4, 90 zł.!) a 18, 99 euro 87, 95 (przelicznik 1 euro=4, 63 zł.!).
  No i niech teraz ktoś mi powie, skąd oni biorą te kwoty?? I skąd w księgowaniach z tego samego dnia (ba! tej samej godziny!) różnica w kursie euro wynosząca aż 27 groszy?
  Mam nauczkę, następnym razem nie zabieram w podróż karty Inteligo, tylko gotówkę.

  Pomocne(68) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 3. Odpowiedz
  SIKOR 21 Kwiecień 2017 16:40
  2.5
  Wysokość opłat
  50
  Kursy walut
  50

  Mam pytanie czy jak założę te konto to bede za granica i beda wpływały pieniądze w euro i czy bede mógł wybierać w bankomatach i ile będzie kosztować jednorazowa wypłata z konta ?/

  Pomocne(168) Niepomocne(7)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 4. Odpowiedz
  aina 20 Kwiecień 2017 16:03
  3
  Wysokość opłat
  70
  Kursy walut
  50

  Założyłem konto w PKO w 1981 roku. Nie było wtedy innej możliwości i… wytrzymałem (jak głupek jakiś)do 2010. Strzygli mnie za wszystko, nawet za dostęp on-line który to pozwolił na rozładowanie (częściowe)kolejek w banku. Średni koszt posiadania rachunku to rocznie około 260zł. W końcu zmieniłem bank na DB. Oczywiście przy przenoszeniu poleceń zapłaty PKO BP nie dopełnił potrzebnych formalności i musiałem to potem odkręcać. Teraz w DB od lipca zmieniają zasady – chcą koniecznie zmusić do kodów SMS (kiepsko chodzą w DB)więc się z nimi żegnam i teraz będzie ING. Nie ma co się przywiązywać do banku. To tak jak z operatorem komórkowym – zawsze trzeba przenosić numer tam gdzie są lepsze warunki.Najważniejsze to dbać o swój portfel.

  Pomocne(34) Niepomocne(2)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 5. Odpowiedz
  Marta 18 Styczeń 2017 20:39
  1.75
  Wysokość opłat
  40
  Kursy walut
  30

  Interesuje mnie jak Inteligo przelicza wpłaty z kont zagranicznych w innych walutach, według średniego kursu NBP, czy innego przelicznika?

  I jak wygląda logowanie na konto przez internet? Czy są jakieś karty zdrapki, czy trzeba wysłać sms? A może jest token?

  Pomocne(23) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
  • Odpowiedz
   leo 24 Styczeń 2017 18:40

   wpłaty z kont zagranicznych w innych walutach na konto Inteligo sa przeliczane po aktualnym kursie wewnetrznym banku Inteligo (podejrzewam ze jest on identyczny jak kurs danej waluty w PKO BP, bo to wlasciciel inteligo).

   Co do logowania tak jak w innych kontach internetowych masz podstawowy login i haslo, do potwierdzania transakcji masz natomiast karte zdrapke z lista hasel jednorazowych. Gdy ci sie dana lista skonczy, inteligo przesyla ci poczta nastepna.

  Dodaj swoją opinie

  Twoja całkowita ocena

   

  Porównaj wybrane konta
  • Total (0)
  Porównaj Teraz
  0