Konto walutowe PKO BP

Dodaj do porównywarki
Aktualizacja - 2019.01.08

Czy opłaca się założyć w PKO BP konto walutowe (w euro, dolarach, funtach)? Ile kosztują przelewy zagraniczne i karta wielowalutowa? Opinie i analiza opłat kont walutowych PKO BP: EURO, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK.

Bank PKO BP jest jednym z najpopularniejszych banków w Polsce, w którym konta nadal mają bankowi tradycjonaliści. Sprawdźmy jednak, jak kształtują się opłaty oraz czy konto walutowe jest korzystne.

 

Dla kogo konto walutowe w PKO?

Rachunek ten szczególnie sprawdzi się w przypadku osób, które spłacają w tym samym banku przelew w obcej walucie. Dodatkowo jest dobrym rozwiązaniem dla tradycjonalistów, którzy na temat obsługi konta lubią rozmawiać bezpośrednio z konsultantem – założenie jest możliwe tylko w oddziale banku.

Jakie waluty i spread?

Konto walutowe PKO BP może być otwarte w: euro – EUR, dolarach – USD, funtach – GBP, frankach – CHF, koronach duńskich – DKK, koronach norweskich – NOK, koronach szwedzkich – SEK. Spread utrzymuje się na poziomie 5,15%, przy czym pozostaje wyższy dla CHF.

Dużo niższy spread (0,6-0,7%) oferuje internetowy Kantor PKO BP.

Opłaty

Tabela opłat i prowizji

Nazwa banku
PKO BP
Nazwa
Konto Walutowe
Waluty
EUR GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK
Szacunkowy spread
0,6% - internetowy Kantor PKO BP
5,15% - standardowo
Prowadzenie konta
0 zł (do konta została wydana karta debetowa lub do konta podpięto kartę wielowalutową)
Przelew walutowy europejski SEPA
8 zł
Przelew walutowy zagraniczny SWIFT
25 zł lub 0 zł
Koszt przyjęcia przelewu walutowego
11 zł lub 5 zł (SEPA)
Rodzaje kart płatniczych
PKO Ekspres wielowalutowa
Wydanie karty
Użytkowanie karty
Konto za Zero: 0 zł lub 8 zł
Konto dla Młodych: 0 zł lub 5 zł
Zwolnienie z opłaty za kartę
Konto za Zero: dokonanie transakcji kartą na kwotę za min. 300 zł w miesiącu
Konto dla Młodych: dokonanie 4 transakcji kartą w miesiącu
Wypłaty z bankomatów za granicą
Konto za Zero: 3% min. 10 zł
Konto dla Młodych: 0 zł
Konto oszczędnościowe
 • EUR: 0,01%
 • USD: 0,75%
Plusy
 • Karta wielowalutowa - jedna karta do 8 kont, w tym PLN i 7 walutowych EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK i SEK, pozwala wypłacać gotówkę oraz płacić bez prowizji za przewalutowanie
 • Kantor PKO BP - zakup i sprzedaż 7 walut online po atrakcyjnym kursie (spread ok. 0,6%)
 • PKO BP to największy polski bank kontrolowany przez Skarb Państwa
 • Darmowe wypłaty gotówki w oddziałach PKO BP w całej Polsce

Otwarcie konta jest darmowe. Za jego utrzymanie płaci się miesięcznie 6,90 zł jednak można być w bardzo prosty sposób zwolnionym z tej opłaty – wystarczy mieć wydaną kartą debetową do rachunku walutowego lub mieć podpiętą kartę z funkcją wielowalutową, wydaną do dowolnego konta osobistego w PKO BP.

Poza tym prowadzenie konta walutowego jest bezwarunkowo darmowe dla posiadaczy kont VIP w PKO BP: Aurum i Platinum.

Opłata za przelew zagraniczny

Przelew europejski SEPA to koszt 8 zł do każdej transakcji. W przypadku przelewów krajowych w walucie, realizowanych internetowo, opłata wynosi 25 zł takie same warunki są w przypadku przelewu zagranicznego. Jednak dzięki promocji trwającej do 30.06.2019 r.  opłata za przelewy walutowe może być zredukowana do 0 zł.

0 zł za przelewy w EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK (dewizowe polecenie wypłaty)

Promocja dotyczy przelewów walutowych zleconych za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO i aplikacji IKO pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji walutowej w kantorze internetowym.

Promocja przelewów walutowych dotyczy następujących warunków:

 • zleconego w opcji kosztowej SHA, czyli kiedy koszt przelewu wychodzącego z Banku pokrywa zlecający przelew ( zgodnie z promocja koszt wynosi 0 zł) a odbiorca przelewu pokrywa pozostałe koszty, np. koszty swojego banku, który zaksięguje otrzymane środki,
 • Z datą waluty przelewu SPOT, czyli czas realizacji przelewu to 2 dni robocze,
 • Przelew walutowy musi być zlecony z konta walutowego prowadzonego w Banku w tej samej walucie.

Opłata za przelew przychodzący

Przelewy przychodzące są płatne dwutorowo. Jeśli koszt ponosi odbiorca, to przelew przychodzący europejski SEPA jest płatny 5 zł, zaś reszta przelewów – 11 zł. Stała jest płatność w przypadku przelewów przychodzących będących emeryturami czy rentami zagranicznymi; płaci się wówczas 15 zł.

powrót do menu ↑

Karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa PKO Ekspres to karta debetowa wydawana do normalnego konta osobistego w PLN pozwala wypłacać gotówkę oraz płacić w kraju i za granicą także przez internet, bez prowizji za przewalutowanie. Wystarczy do karty podpiąć jeden rachunek walutowy z oferty banku: w euro, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, koronach duńskich, norweskich albo szwedzkich i rozliczać bezpośrednio w walutach transakcje kartowe.

 • Każda wydana karta do konta osobistego w PKO BP jest wyposażona w funkcję wielowalutową umożliwiającą podpięcie konta walutowego
 • Jedna karta do 8 kont, w tym PLN i 7 walutowych EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK i SEK

Warunki, jakie należy spełnić, żeby nie doszło do przewalutowania:

 • Operacja musi być realizowana w walucie EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK lub SEK.
 • Bank prowadzi dla Klienta rachunek w walucie operacji (jednej z wyżej wymienionych), który jest podpięty do karty w chwili realizacji operacji,
 • Na rachunku walutowym muszą się znajdować środki wystarczające do dokonania operacji.
 • Klient nie skorzysta z usługi DCC (Dynamiczne Przeliczanie Walut) dostępnej w niektórych bankomatach albo terminalach płatniczych.

Poniżej można zobaczyć jak wygląda podpięcie konta walutowego do karty wielowalutowej:

Opłaty za kartę wielowalutową

Opłata za użytkowanie karty wielowalutowej zależy od rodzaju konta osobistego.

W przypadku PKO Konto za Zero, opłata miesięczna wynosi 8 zł, ale możemy być z niej zwolnieni dokonując transakcji za min. 300 zł w miesiącu.

Jeszcze korzystniejsze warunki ma PKO Konto dla Młodych (od 18 do 26 lat). Standardowa opłata wynosi 5 zł, przy wykonaniu 4 transakcji kartą w miesiącu jesteśmy z niej zwolnieni.  Dodatkowo możemy za darmo możemy wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w kraju i zagranicą.

powrót do menu ↑

Kantor PKO BP

Kantor PKO BP to internetowy kantor wymiany walut umożliwoający wygodny zakup i sprzedaż waluty po atrakcyjnych kursach online przez aplikację mobilną IKO lub serwis internetowy iPKO:

 • Szybki, wygodny zakup i sprzedaż 7 walut (EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK oraz SEK ) po atrakcyjnym kursie bez wychodzenia z domu.
 • Dostęp 24 godziny na dobęp rzez 7 dni w tygodniu
 • 0 zł prowizji za wykonane transakcje.
 • Wymieniona gotówka trafia na Twoje konto walutowe w PKO Banku Polskim; możesz ją też wypłacić w wybranym oddziale Banku.
 • Możliwość ustawienia powiadomień o preferowanym kursie (SMS / push w aplikacji IKO), a kupić/sprzedać walutę na oczekiwanych warunkach.
 • Transakcje już od 1 EUR, USD, GBP.

Wypłata gotówki z bankomatów

Koszt wypłat z bankomatów zagranicą również jest związany z rodzajem konta osobistego, do którego zostałą wydana karta wielowalutowa i wynosi on:

 •  3% kwoty wypłaty min. 10 zł dla PKO Konta za Zero
 • 0 zł dla PKO Konta dla Młodych

Oprocentowanie

Rachunek w EUR, CHF i GBP nie jest oprocentowany.  Rachunek w USD ma oprocentowanie 0,10% przy minimalnym progu 100 USD. Rachunki w DKK, NOK i SEK są oprocentowane również z progiem 0,10%, przy minimalnej kwocie 600 jednostek danej waluty.
Istnieje możliwość dodatkowego założenia rachunku oszczędnościowego w USD z oprocentowaniem 0,7%.

Zalety i Wady


ZALETY:

 • karta wielowalutowa i brak przewalutowania – płacąc kartą z funkcją wielowalutową na wakacjach czy w internecie np. 10 EUR, z konta walutowego w EUR pobierzemy dokładnie taką samą kwotę.
 • kantor PKO BP – szybki, wygodny zakup i sprzedaż 7 walut (EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK oraz SEK ) po atrakcyjnym kursie (spread ok. 0,60% !)
 • 0 zł za przelewy zagraniczne/walutowe w EUR GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK zlecone za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO oraz w aplikacji mobilnej IKO (w ramach promocji do 30.06.2019 r.)
 • konto w największym, 100% polskim banku;
 • duża sieć oddziałów i bankomatów w całej Polsce;
 • przejrzysta bankowość internetowa iPKO, dopracowana aplikacja mobilna;

WADY:

 • konieczność posiadania minimalnej kwoty na rachunku – kwota ta jest zmienna dla różnych walut;
 • płatne przyjmowanie przelewów walutowych/zagranicznych  – 11 zł lub 5 zł (SEPA)


powrót do menu ↑

Zakładanie Konta

Konto Walutowe PKO BP  zakładamy w bankowości elektronicznej iPKO, po założeniu dowolnego konta osobistego w PLN z Kartą Wielowalutową, np. PKO Konta za Zero lub PKO Konta dla Młodych.

zakładanie konta walutowego pko bp krok po kroku

Aktywacja kantoru PKO BP to prosty i szybki proces, który dostępny jest w serwisie internetowym iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO.

Konto Walutowe PKO BP

w ramach Konta za Zero w PLN z Kartą Wielowalutowa

7 Ocena Łączna
7 opinie
Konto Walutowe PKO

Konto Walutowe PKO BP zakładamy w bankowości elektronicznej iPKO, po założeniu dowolnego konta osobistego w PLN z Kartą Wielowalutową, np. PKO Konta za Zero lub PKO Konta dla Młodych.

9Ocena Redakcji
Wysokość opłat
8.5
Kursy walut, spread
9.5
5.8Ocena Użytkowników
Wysokość opłat
6.5
Kursy walut
5.2
Dodaj swoją opinie  |  Zobacz opinie i komentarze
7 opinii
Zobacz wszystkie Najbardziej pomocne Najwyższe oceny Najniższe oceny Dodaj swoją opinie
 1. Odpowiedz
  Marzena 17 Sierpień 2021 18:47

  Czy jeżeli będę robiła przelew z konta walutowego PKO na konto walutowe również w banku PKO poniosę z tego tytułu koszty

 2. Odpowiedz
  Kris 5 Styczeń 2018 15:03

  Od jakiegoś czasu można dostawać zamiast zdrapki kod SMS.

 3. Odpowiedz
  Adam 24 Kwiecień 2017 17:52
  2.25
  Wysokość opłat
  60
  Kursy walut
  30

  Przelicznik walutowy z kosmosu.
  Parę słów o Inteligo. Jeśli macie tam konto i wybieracie się zagranicę, to raczej nie nastawiajcie się na korzystanie ze swojej karty bankomatowej. Inteligo przelicza bowiem waluty według własnego “widzi mi się” i w dodatku nijak te ich kursy nie mają się ani do średniego ustalonego przez NBP, ani nawet do kantorowych. Mało tego! Zmieniają się z sekundy na sekundę. Oto moje doświadczenia z ostatniego pobytu w Niemczech. Robiłem zakupy w sklepie z butami, wydałem 69, 95 euro. SMS dostałem powiadomienie, że blokada środków na rachunku wynosi 301, 25 zł. (przelicznik 1 euro=4, 30, niby fajnie, bo w kantorach euro było wtedy średnio po 4, 42). Kwadrans później zapłaciłem za płyty CD 18, 99 euro, zablokowano mi na rachunku 82, 22 zł. (przelicznik już wyższy, bo 4, 33). Kiedy jednak wróciłem do kraju i spojrzałem na swoje konto, okazało się, że mam już obciążenia zaksięgowane i to jak! 69, 95 euro Inteligo przeliczyło sobie na 343, 02 zł. (przelicznik 1 euro=4, 90 zł.!) a 18, 99 euro 87, 95 (przelicznik 1 euro=4, 63 zł.!).
  No i niech teraz ktoś mi powie, skąd oni biorą te kwoty?? I skąd w księgowaniach z tego samego dnia (ba! tej samej godziny!) różnica w kursie euro wynosząca aż 27 groszy?
  Mam nauczkę, następnym razem nie zabieram w podróż karty Inteligo, tylko gotówkę.

  Pomocne(190) Niepomocne(17)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 4. Odpowiedz
  SIKOR 21 Kwiecień 2017 16:40
  5
  Wysokość opłat
  100
  Kursy walut
  100

  Mam pytanie czy jak założę te konto to bede za granica i beda wpływały pieniądze w euro i czy bede mógł wybierać w bankomatach i ile będzie kosztować jednorazowa wypłata z konta ?/

  Pomocne(454) Niepomocne(20)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 5. Odpowiedz
  aina 20 Kwiecień 2017 16:03
  3
  Wysokość opłat
  70
  Kursy walut
  50

  Założyłem konto w PKO w 1981 roku. Nie było wtedy innej możliwości i… wytrzymałem (jak głupek jakiś)do 2010. Strzygli mnie za wszystko, nawet za dostęp on-line który to pozwolił na rozładowanie (częściowe)kolejek w banku. Średni koszt posiadania rachunku to rocznie około 260zł. W końcu zmieniłem bank na DB. Oczywiście przy przenoszeniu poleceń zapłaty PKO BP nie dopełnił potrzebnych formalności i musiałem to potem odkręcać. Teraz w DB od lipca zmieniają zasady – chcą koniecznie zmusić do kodów SMS (kiepsko chodzą w DB)więc się z nimi żegnam i teraz będzie ING. Nie ma co się przywiązywać do banku. To tak jak z operatorem komórkowym – zawsze trzeba przenosić numer tam gdzie są lepsze warunki.Najważniejsze to dbać o swój portfel.

  Pomocne(98) Niepomocne(15)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 6. Odpowiedz
  Marta 18 Styczeń 2017 20:39
  5
  Wysokość opłat
  100
  Kursy walut
  100

  Interesuje mnie jak Inteligo przelicza wpłaty z kont zagranicznych w innych walutach, według średniego kursu NBP, czy innego przelicznika?

  I jak wygląda logowanie na konto przez internet? Czy są jakieś karty zdrapki, czy trzeba wysłać sms? A może jest token?

  Pomocne(72) Niepomocne(7)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
  • Odpowiedz
   leo 24 Styczeń 2017 18:40

   wpłaty z kont zagranicznych w innych walutach na konto Inteligo sa przeliczane po aktualnym kursie wewnetrznym banku Inteligo (podejrzewam ze jest on identyczny jak kurs danej waluty w PKO BP, bo to wlasciciel inteligo).

   Co do logowania tak jak w innych kontach internetowych masz podstawowy login i haslo, do potwierdzania transakcji masz natomiast karte zdrapke z lista hasel jednorazowych. Gdy ci sie dana lista skonczy, inteligo przesyla ci poczta nastepna.

Dodaj swoją opinie

Twoja całkowita ocena

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0