Konto Aion Bank

Konto Aion Banku łączy zalety tradycyjnej instytucji finansowej z możliwościami fintechowymi. Jest dostępne w trzech planach taryfowych, ale już ten darmowy powinien zaspokoić potrzeby klientów, którzy nie chcą płacić za podstawowe usługi ani przejmować się limitami transakcyjnymi.

Aion Bank – jaki to bank?

Na początku sierpnia w Polsce działalność rozpoczął Aion Bank, na czele którego stoi Karol Sadaj. To polski oddział instytucji finansowej z siedzibą w Brukseli, która zadebiutowała w Belgii w marcu 2020 r. i docelowo chce operować na wielu rynkach europejskich. Jej głównym inwestorem jest Warburg Pincus, czyli jeden z największych funduszy private equity na świecie.

Aion Bank, który powstał na bazie belgijskiej części włoskiego Monte Paschi Banque, ma licencję wydaną przez tamtejszy bank centralny oraz EBC. Środki w nim trzymane objęte są gwarancjami Het Garantiefonds (belgijski odpowiednik naszego BFG).

Placówki Aion Banku

Aion jest bankiem typowo wirtualnym, cyfrowym. Nie ma placówek naziemnych. Z jego usług korzysta się wyłącznie poprzez aplikację.

powrót do menu ↑

Podstawowe opłaty

Organizacja funkcjonuje w modelu subskrypcyjnym, który przez dotychczasowych graczy stosowany był dotąd jedynie w segmencie premium. Oznacza to, że w ramach stałej miesięcznej opłaty klient bez dodatkowych kosztów ma dostęp do wszystkich usług bez limitów. Przy czym część z nich, w tym przelewy, przewalutowania płatności zagranicznych po kursach rynkowych, rachunki bieżące w różnych walutach oraz konto oszczędnościowe, dostępna jest za darmo. To plan Light.

Konto w Aion Banku z polskim numerem IBAN występuje w trzech wersjach – planach cenowych. Różnią się one wysokością abonamentu miesięcznego i zakresem darmowych usług.

Główne opłaty w Aion Banku zostały przedstawione w tabeli opłat poniżej.

↓Usługa || pakiet→ Light Smart All inclusive
Prowadzenie konta w PLN
(miesięcznie)
0 zł 29,99 zł 49,99 zł
konta walutowe (EUR, USD, GBP, CHF)
miesięcznie
0 zł 0 zł 0 zł
Przelewy internetowe krajowe i międzynarodowe 0 zł 0 zł 0 zł
Fizyczna karta debetowa Mastercard
(miesięcznie)
0 zł - za obsługę
11,99 zł - jednorazowo za wydanie
0 zł - za wydanie i obsługę 0 zł - za wydanie i obsługę
Karta wirtualna 0 zł 0 zł 0 zł
Darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie Do równowartości 900 zł miesięcznie
powyżej limitu - 2% od operacji
lub
9,99 zł miesięcznie
0 zł 0 zł
Przewalutowanie po kursie Mastercard 0 zł 0 zł 0 zł
Moduł inwestycyjny
(miesięcznie)
19,99 zł 0 zł 0 zł

Przykładowo w planie Smart nie ponosi się już opłat za bezprowizyjne wypłaty z bankomatów oraz za dostęp do modułu inwestycyjnego. Platforma Aion Globalne Inwestycje umożliwia zakup i sprzedaż bez prowizji ETF-ów na największych światowych giełdach. Klient nie ponosi też opłaty za zarządzanie aktywami kupionymi na tej platformie.

Konto w planie All-inclusive obejmuje wszystkie usługi bez limitu i dodatkowych kosztów. Daje także darmowy dostęp do modułu Money Max. To pakiet usług, w ramach którego klient może zmniejszać stałe wydatki, np. poprzez miesięczną gwarancję ceny zakupów internetowych oraz wskazywanie najtańszych ubezpieczeń komunikacyjnych czy dostawców mediów.

Wkrótce oferta ma się powiększyć o kredyty. Pod koniec roku Aion Bank zaproponuje usługi przedsiębiorcom.

powrót do menu ↑

Aplikacja

Dostęp do konta w Aion Banku wymaga zainstalowania aplikacji. Można ją pobrać na telefony z Androidem i iOS-em.

Obsługa z poziomu strony www jest możliwa jedynie po uprzednim zainstalowaniu aplikacji. Przy czym logowanie i tak potwierdza się na telefonie. Poza tym w wersji przeglądarkowej nie są dostępne wszystkie funkcje.

Po pierwszych dniach od startu nad Wisłą wydaje się, że twórcy Aion Bank nie dopracowali wszystkiego. Wielu użytkowników skarży się na trudności z założeniem rachunku, jeśli w telefonie ustawiony jest język inny niż polski. To samo tyczy się osób, które wcześniej założyły już konto w Aion Banku z belgijskim IBAN-em.

Również sama aplikacja ma pewne niedociągnięcia. Przykładowo ekran główny pokazuje kwotę, jaką zgromadzoną na rachunku, ale po kliknięciu w szczegóły okazuje się, że stan konta to zero złotych. Inni narzekają na nieintuicyjny interfejs.

Według innych opinii aplikacja Aion Banku działa wolno i – z uwagi na swoje rozmiary – może spowalniać urządzenie, na jakim jest zainstalowana. W dodatku niektóre sekcje nie zostały jeszcze całkowicie przetłumaczone.

Stąd jej ocena w Google Play jest na razie niska – 3,1. Zdecydowanie lepiej oceniają ją klienci będący użytkownikami urządzeń firmy Apple. Na platformie AppStore aplikację Aion Banku ocenili oni na 4,6.

Organizacja kierowana przez Karola Sadaja udostępnia dwa najpopularniejsze systemy płatności mobilnych:

 • Google Pay,
 • Apple Pay.
powrót do menu ↑

Karta debetowa

Organizacją kartową, z jaką współpracuje Aion Bank, jest Mastercard. Klient może wyrobić kartę wirtualną i zamówić fizyczny plastik. Oba można zapisać w portfelach cyfrowych Google Pay i Apple Pay.

Wydawany przez Aion Bank instrument płatniczy jest kartą bezspreadową. Oznacza to, że płatność zagraniczna zawsze obciąża konto główne. W przypadku klienta z Polski jest to rachunek w złotówkach. Następnie należność jest przeliczana na walutę pierwotną po kursie rynkowym (międzybankowym).

powrót do menu ↑

Wymiana walut

Wymiana walut odbywa się automatycznie przy każdej płatności w obcej walucie. Dotyczy to wszystkich operacji na koncie:

 • przelewów wychodzących i przychodzących w 14 jednostkach rozliczeniowych,
 • transakcji kartą debetową,
 • wypłat z bankomatów,
 • transferów między własnymi rachunkami walutowymi.

Przed dokonaniem operacji aplikacja wyświetla aktualną cenę jednostki. Wbudowany kalkulator pozwala też na szybkie sprawdzenie ostatecznej płatności.

Przy przeliczaniu należności Aion nie stosuje spreadu ani nie dodaje prowizji. Przewalutowanie odbywa się po aktualnym kursie międzybankowym (bez szkody dla klienta płacącego w weekendy, jak to jest np. w Revolucie).

powrót do menu ↑

Konto oszczędnościowe

Aion Bank w Polsce udostępnia konto oszczędnościowe w PLN i EUR. Oprocentowanie rachunku zależy od posiadanego pakietu. Obecne stawki mają charakter promocyjny i obowiązują do końca 2021.

Można założyć do pięciu rachunków w obu walutach.

↓KO || taryfa Aion→ Light (0 zł/mies.) Smart (29,99 zł/mies.) All-inclusive (49,99 zł/mies.)
konto oszczędnościowe PLN 1% 1,25% 1,5%
konto oszczędnościowe EUR 0,5% 0,75% 1,0%

Szczegółowa analiza konta oszczędnościowego w Aion banku dostępna jest tutaj.

Inwestowanie

Na razie, wbrew pierwotnym zapowiedziom, Aion Bank oferuje zakup jedynie ETF-ów dostarczanych przez największe i najbardziej renomowane firmy inwestycyjne świata:

 • Black Rock,
 • Vanguard,
 • Lyxor,
 • Xtrackers.

Przy czym możliwe jest zainwestowanie jedynie w gotowe portfele, które różnią się strategią i poziomem ryzyka. Na razie oferta obejmuje 13 planów inwestycyjnych, którym można nadać nazwy.

W wyborze pomaga ankieta, na podstawie której system sugeruje produkty najbardziej dopasowane do profilu klienta. Nie ma ograniczeń co do liczby utworzonych portfeli.

Zakup, sprzedaż i zarządzanie aktywami odbywa się bez dodatkowych opłat (nie licząc abonamentu).

powrót do menu ↑

Promocje i benefity

Do końca września użytkowników planu Light nie obowiązują limity darmowych wypłat z bankomatów. Ponadto klienci, którzy zdecydują się na taryfę Smart lub All-inclusive, nie zapłacą abonamentu za pierwszy miesiąc.

Na pewne korzyści klient może liczyć również w ramach usługi Money Max. Ta dzieli się na dwie sekcje: Aion Rachunki i Aion Zakupy Online. Na czym polegają?

Aion Rachunki to wsparcie w wyborze najtańszego ubezpieczenia OC, AC, NNW oraz dostawców energii elektrycznej, gazu i usług komórkowych. Wystarczy przesłać do banku rachunki, a jego konsultanci przeanalizują rynek i przedstawiają najkorzystniejsze dla użytkownika rozwiązania. Organizacja zarządzana przez Karola Sadaja deklaruje też pomoc w przeniesieniu się do tańszego dostawcy.

Aion Zakupy Online polega na tym, że gdy zakupiony przez klienta w internecie nowy produkt stanieje w ciągu 30 dni, bank zwróci mu różnicę w cenie. By skorzystać z tego udogodnienia, należy w ciągu 10 dni od zakupu przesłać mailem dowód transakcji. Gwarancja najniższej ceny nie obejmuje: usług, biletów, żywności, pojazdów, kosmetyków, nieruchomości, dzieł sztuki, roślin ani zwierząt.

Uwaga! Aion zastrzega, że klient nie zawsze otrzyma rekompensatę.

powrót do menu ↑

Zakładanie Konta

Konto w Aion Banku otwiera się z użyciem fotoweryfikacji. Należy pobrać aplikację, potwierdzić numer telefonu kodem SMS oraz podać wymagane dane (kontaktowe, osobowe i zamieszkania) oraz złożyć stosowne oświadczenia.

By złożyć wniosek, wystarczy tylko dowód osobisty lub paszport, który się skanuje. To jedna ze stosowanych przez Aion form weryfikacji tożsamości. Drugą jest zdjęcie twarzy (selfie). W poprawnym wykonaniu tych czynności pomagają komunikaty pojawiające się na ekranie smartfona.

powrót do menu ↑

Opinia na koniec

Konto w Aion Banku trafi w oczekiwania nowoczesnych, aktywnych i świadomych klientów, którzy oczekują kompleksowej oferty usług finansowych w przystępnej cenie i bez limitów. Zadowoleni będą z niego również bardziej tradycyjni klienci, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i jednocześnie chcą korzystać z dobrodziejstw znanych z firm fintechowych.

Także mniej wymagający konsumenci znajdą w Aion Banku coś dla siebie. Już bezpłatna wersja konta zapewnia bowiem dostęp do najważniejszych usług bez ograniczeń, w tym atrakcyjnego oprocentowania oszczędności i przewalutowań po kursie rynkowym.

Największą wadą oferty debiutanta na polskim rynku, prócz niedociągnięć typowych dla okresu początkowego, jest skromny wybór instrumentów inwestycyjnych. Na razie obejmuje on tylko część ETF-ów. Na tym polu Aion zdecydowanie przegrywa z np. Revolutem, który umożliwia handel m.in. akcjami i kryptowalutami.

7.5 Ocena Łączna
93 opinie
Konto Aion Bank

8.5Ocena Redakcji
Wysokość opłat
9
Bankowość internetowa i mobilna
7.5
Promocje i bonusy
9
7Ocena Użytkowników
Wysokość opłat
8.7
Bankowość internetowa i mobilna
6.3
Promocje i bonusy
6.1
ZALETY
 • bezpłatne podstawowe usługi bez limitów w planie Light (z wyjątkiem wypłat z bankomatów),
 • otwieranie konta w pełni online,
 • konta walutowe w czterech jednostkach (EUR, USD, GBP i CHF),
 • atrakcyjne oprocentowanie oszczędności (w promocji),
 • korzystne przewalutowania bez limitów,
 • karta bezspreadowa,
 • licencja Banque Nationale de Belgique i EBC,
 • gwarancje depozytów do równowartości 100 tys. euro.
WADY
 • tylko ETF-y w części inwestycyjnej.
Dodaj swoją opinie
Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

Twoja całkowita ocena

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0