Przelewy SEPA: Zasady realizacji, jak wykonać przelew SEPA

Co to jest przelew SEPA?

Przelewy SEPA to nowo wprowadzona forma płatności międzynarodowych w EURO. SEPA (Single Euro Payments Area) oznacza w tłumaczeniu na język polski Jednolity Obszar Płatności w Euro, celem jego wprowadzenia jest możliwość dokonywania płatności w oparciu o jednolite zasady i wystandaryzowane mechanizmy. Najważniejszy z punktu widzenia klienta jest fakt, że płaci się za przelew w tym formacie tyle samo, co za przelew krajowy międzybankowy. Oczywiście pod warunkiem, że przelew spełnia pewne wymogi, w uproszczeniu takie jak :

 • walutą przelewu jest euro
 • kwota nie przekracza 50000 Euro
 • wybrano opcję kosztową SHA
 • zlecenie daje się przetworzyć automatycznie, co oznacza m.in. numer rachunku podany w formacie IBAN, brak dodatkowych instrukcji, etc.

Opłaty za przelewy SEPA

Przelewy SEPA są realizowane przez polskie banki zarówno w ramach przelewów wychodzących, jak i przychodzących. Są tańsze, niż standardowe przelewy walutowe (wysyłane przez komunikaty SWIFT). Opłaty nie są uzależnione od kwoty przelewu SEPA.

Jak zrealizować przelew SEPA ?

Przelewy SEPA można realizować na konta walutowe prowadzone w EURO w bankach krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii lub Norwegii lub w kraju do banku polskiego. Zarówno bank nadawcy i bank odbiorcy muszą być członkami SEPA.
Przelewy SEPA skierowane na rachunki prowadzone w innych walutach niż EURO są odrzucane przez banki.

W kosztach płatności możliwa jest tylko opcja SHA, co oznacza, że prowizje i opłaty banku nadawcy pokrywa zleceniodawca przelewu, a banku odbiorcy – odbiorca.

W przypadku rachunku odbiorcy dyspozycja przelewu musi zawierać prawidłowy numer konta odbiorcy w standardzie IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego – w polskim sektorze bankowym numer IBAN zawiera 28 znaków i otrzymuje się go poprzez dodanie do numeru NRB kodu kraju PL) oraz prawidłowy adres BIC banku (np.adres BIC PKO BP to: BPKOPLPW). W przypadku braku tych danych lub wpisania niepoprawnych danych dyspozycja przelewu na ogół zostaje odrzucona.

Tags:

2 opinie
 1. Odpowiedz
  jerzysz 21 Kwiecień 2022 20:32

  Nie praktykuje sie “żeby wszystkie koszty przelewu pokrył nadawca”. W przypadku SEPA w strefie Euro oplaty sa niezalezne od tego czy przelew jest lokalny czy zagraniczny. A to czy Twoj bank pobiera oplaty od pprzelewow otrzymanych czy nie jest Twoim problemem. Skad placacy ma to wiedziec czy i ile Twoj bank za to bierze?

 2. Odpowiedz
  Anna 11 Lipiec 2019 16:19

  A co zrobić, jeśli na fakturze jest żądanie, żeby wszystkie koszty przelewu pokrył nadawca? Kiedyś można było wybrać kilka opcji. Zmiana zdecydowanie na gorsze.

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0