PKO Konto Firmowe

Dodaj do porównywarki

Aktualizacja - 2021.01.01

Czy warto założyć w PKO Konto Firmowe? Jakie opłaty i “haczyki” ma konto dla firmy w PKO BP? Jak można zdobyć dodatkowe bonusy w promocji? Szczegółowa analiza tabeli opłat i opinie użytkowników.

Rachunek firmowy dla mikroprzedsiębiorców w największym polskim banku to typowy przykład produktu finansowego dla drobnego biznesu. Jego utrzymanie może być drogie lub – po spełnieniu warunków – względnie niedrogie. Natomiast nie będzie całkowicie bezkosztowe.

Przedsiębiorcom prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w tym wykonującym wolne zawody, PKO BP proponuje rachunek o nazwie PKO Konto Firmowe. Mogą go otworzyć również rolnicy indywidualni, z tym że dla nich największy polski bank ma osobną ofertę.

Opłaty

PKO Konto Firmowe nie jest tanim rachunkiem bieżącym.

Najważniejsze opłaty zestawiliśmy w poniższej tabeli opłat PKO Konto Firmowe:

Tabela opłat i prowizji

Nazwa banku
PKO BP
Nazwa
PKO Konto Firmowe
Dla kogo
Jednoosobowa DG
Spółka cywilna
Spółka jawna
Spółka partnerska
Spółka komandytowa
Spółka z o. o.
Spółka akcyjna
Fundacja
Stowarzyszenie
Spółdzielnia
Prowadzenie konta
12 zł lub 0 zł
Zwolnienie z opłaty za prowadzenie
wpływ min. 2000 zł w miesiącu
Przelew przez internet
0 zł - 10 przelewów w miesiącu przez iko,
1 zł - kolejne

0 zł - wszystkie przez aplikację mobilną
Przelew do ZUS i US
0 zł
Przelew walutowy europejski SEPA
0 zł - przez aplikację mobilną
Przelew w oddziale
15 zł
Użytkowanie karty
0 zł / 10 zł
Zwolnienie z opłaty za kartę
dokonanie min. 5 transakcji kartą w miesiącu
Bankomaty
PKO BP
Wypłaty z bankomatów w Polsce
3,5% min. 5 zł
Wypłaty z bankomatów za granicą
3% min. 10 zł
Wpłata gotówki w oddziale / wpłatomacie
oddział: 0,5%, min. 10 zł
wpłatomat: 0 zł
Plusy

Za obsługę konta PKO BP pobiera 15 zł miesięcznie.

Na szczęście przedsiębiorca unika tej opłaty pod warunkiem wpływu w bieżącym miesiącu kalendarzowym co najmniej 2 000 zł. Zatem jeśli mamy conajmniej takie wpływy miesięczne, daniny możemy nie ponosić.

Uwaga! Nowe podmioty gospodarcze, które istnieją krócej niż rok, są bezwarunkowo zwalniane z opłaty za prowadzenie rachunku na sześć miesięcy od zawarcia umowy.

Posiadacz PKO Konta Firmowego musi się również liczyć z opłatą za przelewy internetowe. Standardowo wynosi ona 1 zł za każdą transakcję, z wyjątkiem tych do ZUS-u i urzędu skarbowego.

Co miesiąc klient może za darmo zlecić pierwszych 10 transferów. Małym podmiotom taka pula powinna wystarczyć. Ponadto przedsiębiorca nie zapłaci za przelewy zewnętrzne i SEPA, jeśli wykona je z poziomu aplikacji mobilnej.

Wypłata z obcych bankomatów to koszt 3,5 proc., nie mniej niż 5 zł. Pod tym względem instytucja kontrolowana przez skarb państwa mieści się w rynkowej średniej.

Gorzej wypada w kwestii kosztów za obsługę kasową. Opłaty pobierane przez PKO BP za operacje realizowane w oddziałach należą do najwyższych na rynku.

Na szczęście części kosztów związanych z obsługą gotówkową klient biznesowy może uniknąć. W tym celu powinien skorzystać z wpłatomatów własnych. Jeśli w danym miesiącu zdeponuje tak nie więcej niż 50 tys. zł, nie zapłaci z tego tytułu ani grosza. Po przekroczeniu tego progu opłata wynosi 0,5 proc. deponowanej kwoty. Dodajmy, że do PKO BP należy co siódme urządzenie samoobsługowe w kraju.

Opłata za kartę

W przypadku karty do konta firmowego PKO BP nalicza opłatę miesięczną w wysokości 10 zł. Z tym, że wykonanie min. pięciu płatności kartą w miesiącu zwalnia z tej daniny.

Czy PKO Konto Firmowe może być darmowe?

Pod pewnymi warunkami – tak.

Po pierwsze, wymagać to będzie od klienta aktywności (miesięcznego wpływu min. 2000 zł). Po drugie, wiązać się będzie z samoobsługą w kwestii wypłat gotówkowych (tylko w bankomatach własnych) i wpłat gotówkowych (tylko we wpłatomatach własnych do sumy 50 tys. zł miesięcznie). Po trzecie, możliwość uniknięcia opłaty za kartę istnieje tylko pod warunkiem wykonania nią min. 5 transakcji miesięcznie)

Zakładanie konta firmowego w PKO BP

Proces zakładania konta nie różni się niczym w porównaniu do pozostałych rachunków biznesowych w PKO BP. Niezbędne będzie w każdym przypadku wypełnienie elektronicznego wniosku, a następnie potwierdzenie prawidłowości podanych danych podczas rozmowy z bankowym konsultantem. Następnie mamy możliwość podpisania umowy w obecności kuriera, lub też udania się bezpośrednio do placówki PKO BP.

Opinie końcowe: PKO Konto Firmowe – zalety i wady

PKO Konto Firmowe to przeciętny rachunek dla mikroprzedsiębiorców. Jeśli nie mamy tylu wpływów, które moglibyśmy otrzymać na konto (przynajmniej 2000 zł), jego utrzymanie będzie nas sporo kosztować (12 zł). Mniejsze podmioty mogą mieć z tym problem.

Opłatę roczną za kartę można przełknąć. Pula 10 przelewów miesięcznie też wydaje się wystarczająca dla jednoosobowej działalności.

Będąc klientem biznesowym PKO na pewno nie opłaca się korzystać z obsługi kasowej w oddziałach. Na szczęście bank posiada drugą co do wielkości sieć wpłatomatów, w których operacje są bezpłatne (ale tylko do 50 tys. zł miesięcznie).

Plusem rachunku jest dostęp do wewnętrznego kantoru online. Opłata za przelewy zagraniczne mieści się w rynkowej średniej, z tym że organizacja kierowana przez Zbigniewa Jagiełłę pobiera również opłatę za odebranie transferu z zagranicy. Samo prowadzenie firmowego konta walutowego też może być kosztowne.

Reasumując, Konto Firmowe PKO BP to warta uwagi propozycja chyba tylko, dla firm, które koniecznie chcą mieć konto w dużym polskim banku. Na pewno nie jest to konto dla firmy, która szuka najtańszego w utrzymaniu konta firmowego.

Opinie użytkowników PKO Konta Firmowego

Jeśli macie lub mieliście w PKO Konto Firmowe, prosimy o opinie. Czy PKO BP to dobry i przyjazny bank dla firmy? Co wam się podoba a co odrzuca? Czy tabela opłat i prowizji zawiera wszystkie koszty, z którymi musi się liczyć użytkownik? Prosimy o opinie w komentarzach poniżej.

4.5 Ocena Łączna
6 opinie
PKO Konto Firmowe

6.7Ocena Redakcji
Wysokość opłat
7
Bankowość internetowa i mobilna
9
Dodatkowe korzyści
4
3.3Ocena Użytkowników
Wysokość opłat
3.1
Bankowość internetowa i mobilna
4.1
Dodatkowe korzyści
2.8
ZALETY
 • konto w największym, polskim banku,
 • duża sieć oddziałów i bankomatów w całej Polsce,
 • możliwość zwolnienia z opłaty za konto,
 • 10 darmowych przelewów w miesiącu,
 • darmowe przelewy do ZUS i US,
 • darmowe wpłatomaty własne (do 50 tys. zł miesięcznie),
 • bezpłatne przelewy zewnętrzne przez aplikację mobilną,
 • funkcjonalna aplikacja mobilna (m.in. przelewy zagraniczne),
 • rachunki walutowe w 21 walutach,
 • możliwość obniżenia opłaty za konto walutowe.
WADY
 • warunkowo płatna karta,
 • relatywnie wysoki wpływów (2000 zł) zwalniający z opłaty za konto,
 • drogie konto walutowe – w standardzie,
 • opłata za odebranie przelewu zagranicznego,
Dodaj swoją opinie  |  Zobacz opinie i komentarze
8 opinii
Zobacz wszystkie Najbardziej pomocne Najwyższe oceny Najniższe oceny Dodaj swoją opinie
 1. Odpowiedz
  VETO 3 Grudzień 2020 17:48
  0.5
  Wysokość opłat
  10
  Bankowość internetowa i mobilna
  20
  Dodatkowe korzyści
  0

  Bank ŻENADA. Godziny otwarcia 9.30- 16.00. Dużo stanowisk nieczynnych. Opłaty wysokie. Oddział w Żninie TRAGEDIA.

  Pomocne(4) Niepomocne(1)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 2. Odpowiedz
  Artur 29 Listopad 2019 19:44

  Jeżeli dla kogoś maksimum potrzeb to sprawdzać saldo i robić przelewy to powiedzmy, że ok. Ale załatwienie czegokolwiek to odbijanie od okienka, przez telefon i aplikację. Np debet – “debet dostępny z aplikacji IKO, dostępny od zaraz”. Po wypełnieniu komunikat – umowa do podpisania w banku. Zmieniam decyzję, chcę wziąć limit dotępny od zaraz w aplikacji. Ale nie da się odwołać. Tylko telefonicznie. Po telefonie godzina oczekiwania. Znów próba przez IKO, do samego końca środki dostępne od zaraz a na końcu jednak do banku. Idę do banku a skoro już tu jestem to chcę całą wnioskowaną kwotę. Babka w banku mówi, że lepiej anulować przez telefon… Godzina 18 z hakiem, wiem, że do 19, do zamknięcia przez telefon nie zdążą anulować. Babka robi odmowę i niszczy całą zdolność kredytową. Kolejna próba w kolejny dzień przez telefon. Wszystko anulowane, wniosek od nowa, znów wywracam wszystko do góry nogami, żeby z żoną (bo potrzeba zgody współmałżonka) dotrzeć do banku na 18:30. Ma pan przy sobie PITa? Brak słów…
  A cyrk, który musiałem odbiegać, obdzwonić jak się skusiłem na aplikację TOKEN zamiast kart zdrapek. Jestem na tej stronie bo właśnie uciekam jak najdalej z PKO BP

 3. Odpowiedz
  DARIO 10 Styczeń 2019 17:02
  0.65
  Wysokość opłat
  10
  Bankowość internetowa i mobilna
  20
  Dodatkowe korzyści
  10

  Beznadziejna obsługa, na internecie jedno, na infolinii drugie a w oddziale to już na kogo trafisz jeden udaje że jakoś pomaga a inny z góry powie że się nie da i już, na pytanie dlaczego bo nie i nawet nie stara się pomóc, jako standardowa formułka słyszymy że ja to od niedawna pracuję nawet Pani dyrektor oddziału tak potrafi się tłumaczyć.
  Kolejna odpowiedź – przecież decyzję podejmują ci w Warszawie albo jeszcze gdzieś indziej i że nic się nie da.
  PRZENIOSŁEM CAŁY RUCH FINANSOWY FIRMY ORAZ PRYWATNY BO MIAŁO BYĆ SUPER JAK TAK ZROBIĘ ALE JAK TO BYWA JEST POD GÓRKĘ – JAK KTOŚ ZNA JAKIŚ BANK KTÓRY JEST PRZYJAZNY MSP TO JA POPROSZĘ CHĘTNIE SIĘ PRZENIOSĘ.

  + ZALETY: DUŻO ODDZIAŁÓW ŁADNE REKLAMY W TELEWIZJI
  - WADY: BRAK INDYWIDUALNEGO PODEJŚCIA DO KLIENTA RÓŻNE PROCEDURY W INTERNECIE, NA INFOLINII ORAZ W ODDZIALE.
  Pomocne(17) Niepomocne(3)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 4. Odpowiedz
  kida 2 Marzec 2018 22:46
  0.3
  Wysokość opłat
  10
  Bankowość internetowa i mobilna
  0
  Dodatkowe korzyści
  10

  MASAKRA! prowadze dzialalnosc i potrzebuje czesto wykonywac przelewy niestety nie moge tego zrobic poniewaz za kazdym razem jest problem i wyskakuje blad autoryzacyjny takze za kazdym razem musze wystawac w dlugich kolejkach poniewaz na telefon od konsultanta czeka sie kilka ladnych godzin. Bank skutecznie mnie zmeczyl i przenosze konto do innego banku NIE POLECAM!

  + ZALETY: mila obsluga
  - WADY: brak mozliwosci wykonania przelewu
  Pomocne(16) Niepomocne(5)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 5. Odpowiedz
  rafa m 4 Maj 2017 23:12
  5
  Wysokość opłat
  100
  Bankowość internetowa i mobilna
  100
  Dodatkowe korzyści
  100

  Jeden z porządniejszych banków w Polsce miałem konta w innych bankach i wróciłem z powrotem do PKO BP. Niestety niektórzy by chcieli wszystko za darmo ale niestety za darmo to sie nawet ksiądz nie modli.

  Pomocne(15) Niepomocne(22)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
  • Odpowiedz
   JIM 10 Listopad 2019 10:06

   2 pln za każdy przelew w ramach Zlecenia Stałego założonego samodzielnie. Pogratulować oceny.

 6. Odpowiedz
  ona27 19 Kwiecień 2017 22:05
  2.15
  Wysokość opłat
  30
  Bankowość internetowa i mobilna
  80
  Dodatkowe korzyści
  20

  Mam w tym banku od niedawna konto firmowe i poprostu jestem aż wściekła z tego wyboru,już drugi raz zablokowali mi konto przez co muszę jezdzić 100 km aby je odblokować,poza tym długo sie czeka na telefon od nich,jeszcze ani razu nie mogłam wykonać przelewu bez ich udziału(chodzi o autoryzacje),to jest poprostu chore co sie dzieje w tym banku,już mam dosyć i bedę zmieniała bank jeśli to sie nie zmieni!Ogólnie NIE POLECAM!

  - WADY: problemy z odblokowaniem konta
  Pomocne(17) Niepomocne(5)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 7. Odpowiedz
  Anonim 18 Luty 2017 23:23
  1.5
  Wysokość opłat
  30
  Bankowość internetowa i mobilna
  30
  Dodatkowe korzyści
  30

  Bank jak bank , ale osoby pracujące w Wałbrzychu to porażka.
  Brak podstawowych wiadomości i chęci do rzetelnej pracy !!!!

  Pomocne(4) Niepomocne(5)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz

Dodaj swoją opinie

Twoja całkowita ocena

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0