Google Pay – co to jest i jak działa? Poradnik krok po kroku

Aktualizacja - 2020.05.10

Co to jest Google Pay i jak działa? Jak dodać swoją kartę? Jak płacić za zakupy w sklepie stacjonarnym i przez internet? Na co uważać? Czy to wszystko jest bezpieczne? Zapraszamy do lektury naszego poradnika na temat płatności telefonem za pomocą Google Pay.    

Co to jest Google Pay?

Google Pay to jeden z globalnych standardów płatności mobilnych, z którego mogą korzystać posiadacze urządzeń z systemem operacyjnym Android. Stąd do początku 2018 r. nazywał się on Android Pay.

Stworzona przez koncern z Mountain View metoda płacenia komórką jest honorowana wszędzie. Polska była szóstym na świecie i drugim w Europie krajem, w którym pojawiło się Google Pay. Stało się to 16 listopada 2016 r. Pionierami w jego wdrażaniu były: Alior Bank, Santander (ówczesny BZ WBK) oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

Szacuje się, że po niespełna dwóch latach używało go kilkaset tysięcy osób. Dokładne dane nie są znane, gdyż banki niechętnie się nimi dzielą. Źródła podają jedynie, że w III kw. 2018 r. ze wszystkich dostępnych na naszym rynku systemów płatności mobilnych (nie tylko Google Pay) korzystało ok. 1,8 mln klientów.

powrót do menu ↑

Jak działa Google Pay?

Google Pay można płacić w sklepach stacjonarnych, internecie, a nawet wypłacać pieniądze z bankomatów. Trzeba tylko mieć smartfon z anteną NFC i zapisać w nim kartę płatniczą, w czym przyda się cyfrowy portfel.

W praktyce Google Pay ma postać aplikacji mobilnej, do której dzięki technologii zwanej tokenizacją podpina się cyfrowe kopie posiadanych kart płatniczych (debetowych i kredytowych). To właśnie one są źródłem pieniędzy wykorzystywanych w rozliczeniach.

powrót do menu ↑

Jak włączyć Google Pay?

By móc płacić zbliżeniowo telefonem poprzez Google Pay, należy:

  1. Mieć urządzenie wyposażone w antenę NFC (smartfon, smartwatch) oraz system Android 5.0 lub nowszy
  2. Ustawić w nim blokadę ekranu (PIN, wzór, hasło lub odcisk palca)
  3. Zainstalować w nim i skonfigurować aplikację Google Pay
  4. Dodać do niej przynajmniej jedną kartę płatniczą obsługującą technologię zbliżeniową.
    Uwaga! Wyłącznie tej funkcji na karcie uniemożliwia płacenie wirtualnym portfelem.
powrót do menu ↑

Banki z Google Pay

Z płatności poprzez Google Pay mogą korzystać klienci 18 banków. W portfelu zapiszemy też karty wydawane przez Sodexo, DiPocket, Revolut i Edenred oraz lojalnościowe i podarunkowe (np. Rossmann, Orlen, Biedronka, Empik, Tesco).

Google Pay w bankach
PKO BP
Santander
Bank Pekao
mBank
ING Bank Śląski
BNP Paribas
Bank Millennium
Getin Bank
T-Mobile Usługi Bankowe
Credit Agricole
Alior Bank
Inteligo
Nest Bank
EnveloBank
Bank Pocztowy
Idea Bank
Toyota Bank
Citi Handlowy
Plus Bank
BPS
SGB
BOŚ
Krakowski Bank Spółdzielczy
Bank Spółdzielczy w Brodnicy
Podkarpacki Bank Spółdzielczy

Korzystanie z portfela różni się nieco w poszczególnych instytucjach go udostępniających.

Klienci indywidualni Alior Banku zapiszą w nim tylko plastiki z logo Mastercard. Mają też możliwość dodania instrumentów wydanych przez jego kantor walutowy. Takie same ograniczenia występują w:

  • T-Mobile Usługach Bankowych,
  • BNP Paribas,
  • Citi Handlowym,
  • Plus Banku,

Karty debetowe i kredytowe obu najpopularniejszych organizacji płatniczych zapiszą w Google Pay klienci Santandera, mBanku i BPS-u. Żadnych obostrzeń nie stawiają także Nest Bank i Krakowski Bank Spółdzielczy.

W przypadku Getin Banku należy sprawdzić, czy posiadamy odpowiedni numer karty. Jego klienci mogą podpinać do Google Pay plastiki z numerami zaczynającymi się od ciągów cyfr: 516831, 557537, 536366, 520084, 516832, 522829 oraz 557536.

Podobnie jest w Credit Agricole. Co prawda jego klienci zapiszą w Google Pay debetowe i kredytowe karty Visy i Mastercarda (także te cobrandowe, czyli z logo sklepów), ale muszą one mieć odpowiedni numer.

Teoretycznie używanie portfela nie wymaga dostępu do internetu. Jednak od czasu do czasu jest to konieczne. Dzieje się tak np. po ponownym uruchomieniu smartfona albo wyczerpaniu puli 10 kodów autoryzujących transakcje (kryptogramy).

Karta fizyczna i jej zdigitalizowany odpowiednik funkcjonują równolegle. Oznacza to, że można używać obu naprzemiennie lub zostawić plastik w domu, a posługiwać się tylko jego cyfrową kopią.

Ważne! Transakcje realizowane poprzez Google Pay są widoczne w historii rachunku tak samo jak zwykłe płatności. To pozwala nam na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Jeśli nasz bank wymaga od nas aktywności celem zwolnienia z opłaty za kartę, to uwzględnia operacje wykonane jej cyfrową kopią zapisaną w wirtualnym portfelu. W tym kontekście nie ma znaczenia, czy używamy karty fizycznej, czy zdigitalizowanej.

powrót do menu ↑

Jak dodać kartę do Google Pay?

Dodawanie karty zrobimy w aplikacji Google Pay, wpisując dane ręcznie albo skanując plastik.

Aby dodać kartę do Google Pay robimy tak:

  1. Otwieramy aplikację
  2. Klikamy zakładkę „Karty”, a następnie znaczek “+”
  3. Wprowadzamy dane karty i dane osobowe
  4. Autoryzujemy tożsamość SMS-em otrzymanym z banku będącym wydawcą karty (dlatego Google wymaga przypisania do usługi numeru telefonu)

Formalności przeprowadzimy także w aplikacji swojego banku, ale jej posiadanie nie jest konieczne. Taki obowiązek istnieje, jeśli korzystamy z kart HCE konkretnej instytucji.

Do portfela można przypisać wiele kart różnych banków. W ustawieniach określamy, która ma być domyślna, czyli obciążana w pierwszej kolejności przy każdej transakcji. Dla łatwiejszej orientacji istnieje możliwość nadania im nazw.

powrót do menu ↑

Jak płacić Google Pay w sklepie?

Smartfonem wyposażonym w Google Pay płaci się tak samo w sklepie jak kartą bezstykową. Wystarczy wzbudzić telefon i przystawić go do terminala z modułem NFC. Nie trzeba włączać aplikacji.

Rozwiązanie wykorzystuje zainstalowaną w aparacie antenę do radiowej komunikacji bliskiego zasięgu. O przeprowadzeniu płatności informuje potwierdzenie – zielony haczyk, który wyświetla się na ekranie smartfona. Operację o wartości ponad 50 zł zatwierdza się PIN-em karty wpisywanym na urządzeniu przyjmującym płatność.

O tym, czy dany sklep albo punkt handlowo-usługowy przyjmuje płatności Google Pay, informuje nalepka na drzwiach lub przy kasie. Teoretycznie jest to możliwe wszędzie tam, gdzie występują bezstykowe POS-y.

Uwaga! Jeszcze nie wszystkie terminale zbliżeniowe akceptują należności smartfonem W III kw. 2018 r. spośród 742 tys. istniejących na naszym rynku POS-ów, płatności mobilne (w tym Google Pay) możliwe były w 699 tys. z nich.

Płatności Google Pay przyjmują m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Piotr i Paweł, Żabka, Carrefour, Aldi, Netto, Costa Coffee, Starbucks, KFC, McDonald’s, Pizza Hut, Shell.

jak płacić w sklepie google pay

 

powrót do menu ↑

Jak płacić Google Pay przez internet?

Kartami zapisanymi w elektronicznym portfelu Google Pay można też realizować transakcje online przez internet. Jeśli użytkownik nie zdecyduje inaczej, przy każdej operacji w internecie będzie podawać dane karty.

By tego uniknąć, może zapisać jej parametry w należącej do Google przeglądarce Chrome lub ustawieniach operatorów e-sklepów i aplikacji. Wtedy płatność sprowadza się do dwóch kliknięć – wyboru opcji „Zapłać z Google Pay” i zatwierdzenia operacji.

Przy pomocy cyfrowego portfela Google Pay zapłacimy m.in. na Allegro, pyszne.pl, iTaxi, Uberze.

Od niedawna użytkownicy Google Pay mogą także wypłacać środki z bankomatów. Te ostatnie muszą być kompatybilne z technologią zbliżeniową, czyli mieć czytnik NFC. Wedle stanu na koniec 2018 r. w Polsce takich maszyn było prawie 10 tys., czyli co druga.

Uwaga! Usługa wypłat z bankomatów może być dostępna w wybranych bankach oferujących Google Pay.

powrót do menu ↑

Bezpieczeństwo transakcji Google Pay

Google Pay działa z wykorzystaniem technologii HCE. Za realizację płatności odpowiada w niej tzw. bezpieczny element karty. Przybiera on postać zapisywanego na serwerach banku układu, który szyfruje połączenie i autoryzuje transakcje. Zakodowane są w nim informacje o karcie oraz klucze kryptograficzne.

Takie rozwiązanie ma uniemożliwić przechwycenie („podsłuchanie”) danych używanych podczas realizowania płatności. Sprawia też, że aplikacja jest odporna na próby autoryzacji sfałszowanej operacji.

Google Pay wykorzystuje również tokenizację. To technologia, która zamienia numery kart w ciągi cyfr (tokeny). Token nadaje bank w momencie dodawania plastiku do aplikacji przez użytkownika.

Koncern z USA nie przetwarza ani nie autoryzuje transakcji wykonywanych przez klientów. Odpowiada za tokenizację kart, nadanie jednorazowego hasła operacji (kryptogram) i przekazanie tych danych do organizacji płatniczej. Rzeczywisty numer karty klienta nie jest widoczny dla sprzedawcy.

Dodatkowo by podnieść poziom bezpieczeństwa, można:

  • wyłączyć antenę NFC w telefonie i włączać ją tylko na czas dokonywania płatności,
  • ustawić niskie limity płatności na karcie,
  • zdalnie usunąć z urządzenia dane potrzebne do przeprowadzenia transakcji (opcja Android Device Manager).
powrót do menu ↑

Google Pay a Apple Pay i Blik

Model działania Google Pay jest identyczny jak innych globalnych systemów płatności mobilnych. Z tym że z tego rozwiązania mogą korzystać jedynie użytkownicy urządzeń konkretnej firmy.

Różnice występują także na etapie autoryzacji transakcji. W Google Pay autoryzujemy tylko operacje powyżej 50 zł, wpisując PIN na terminalu. Wyjątkiem są wypłaty z bankomatów wymagające każdorazowego podania PIN-u.

Natomiast w Apple Pay potwierdzamy każdą płatność, niezależnie od kwoty. Robimy to, skanując odcisk palca (TouchID) lub twarz (FaceID).

Z kolei Blik opiera się na sześciocyfrowych kodach, które podaje się na terminalu, w bankomacie albo w aplikacji (gdy płacimy w internecie). Do korzystania z Blika niezbędne jest konto w banku. W przypadku Google Pay trzeba mieć kartę płatniczą.

Inna jest też sieć akceptacji. Blikiem zapłacimy tylko w Polsce.

powrót do menu ↑

Promocje Google Pay w bankach

Choć wirtualny portfel Google’a nie jest już nowością, to wciąż ma relatywnie niewielu użytkowników. Dlatego banki go udostępniające starają się przekonać klientów do tego rozwiązania, oferując im bonusy.

Obecnie taka promocję organizuje ING Bank Śląski. By zgarnąć 20 zł, trzeba do 6 marca dodać do Google Pay kartę Visa tego banku i wykonać nią dwie płatności po min. 5 zł każda.

powrót do menu ↑

Opinia na koniec

Osoby, które nie rozstają się ze smartfonem, powinny poważnie rozważyć korzystanie z Google Pay. Rozwiązanie to jest szybkie, bezpieczne i praktyczne. Zajmuje mniej więcej tyle czasu, co regulowanie należności zwykłą kartą zbliżeniową.

Dzięki cyfrowemu portfelowi zawsze będziemy mieć przy sobie wszystkie karty płatnicze oraz lojalnościowe. Zapłacimy nimi za zakupy w kraju i za granicą oraz w internecie, a w razie konieczności – podejmiemy gotówkę z bankomatu.

Zobacz najlepsze okazje
HIT! Zgarnij ponad 1000 zł w promocjach bankowych

W jednym miejscu zebraliśmy najlepsze promocje banków, które płacą za otwarcie konta online i proste aktywności.

Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
Porównaj Teraz
0