Raty kredytów hipotecznych wzrosną?

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w maju stopy procentowe. Analitycy spodziewają się, że decyzja RPP przełoży się na wzrost rat kredytów hipotecznych udzielonych w złotych.

Podwyżka jest standardowa: o 25 punktów bazowych. Jeśli podobnie jak stopy procentowe wzrośnie stawka WIBOR 3M, która decyduje o oprocentowaniu zdecydowanej większości złotowych kredytów hipotecznych, raty kredytów mogą wzrosnąć o kilkanaście (16-17) złotych na każde 100 tysięcy zadłużenia. To oznaczałoby wzrost nawet o 3 proc. Należy pamiętać, że od stycznia 2011 roku rata kredytu udzielonego na 30 lat w złotych wzrosła o ponad 11 proc.

Jesienią nastąpił nagły wzrost stawki WIBOR 3M, z 4,75 do 5,00 proc. To znaczy, że kredytobiorcy zadłużeni w złotych zaczęli płacić więcej. Po tej podwyżce nastąpiła stabilizacja. Od połowy grudnia do początku marca WIBOR 3M obniżył się nawet o kilka punktów bazowych się obniżył – przed decyzją RPP wynosił od 4,94 proc. do 4,95 proc. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że po decyzji Rady WIBOR 3M przekroczy poziom 5 proc. i osiągnie pułap ze stycznia 2009 roku.

To nie oznacza oczywiście, że raty kredytów wzrosną natychmiast. Banki stawki bazowe wyznaczają według własnych zasad i również w ten sposób je aktualizują. W niektórych bankach do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.

A jakie są przewidywania rynku?

Wbrew nadziejom, które mówiły o spadku WIBOR 3M nawet do poziomu 4,75 proc. pod koniec roku rynek oczekuje powolnego wzrostu stawki WIBOR 3M o ok. 0,1 pkt proc. w ciągu najbliższych miesięcy.

Dodaj opinie jako pierwszy!

   Dodaj swoją opinie

    

   Porównaj wybrane konta
   • Porównywarka lokat (0)
   • Porównywarka kont osobistych (0)
   • (0)
   Porównaj Teraz
   0