Konto Rozsądne

Załóż Konto
+ zwrot 1,5% za zakupy spożywcze (400zł/rok)
Dodaj do porównywarki

Konto Rozsądne Alior Banku oferuje 1,5% zwrot wydatków za zakupy spożywcze (50 zł/ miesięcznie i 400 zł/rocznie). Czy warto je założyć? Czy naprawdę nie ma żadnych opłat?  Gdzie jest haczyk? Zobacz naszą recenzję i opinie użytkowników Konta Rozsądnego.

Alior Bank to znana i solidna marka. Potwierdza to Konto Rozsądne, które można określić jako… faktycznie rozsądną i godną polecenia ofertę… ale tylko dla osób uzyskujących stałe dochody i planujących regularnie je otrzymywać na własne konto bankowe. Dla osób nie mających stałych dochodów konto jest poprostu drogie.

Jakie są główne cechy rachunku i jakie korzyści przygotował bank dla swoich klientów?

Konto Rozsądne Alior Bank – opłaty i prowizje po lupą

Konto Rozsądne co prawda nie jest oprocentowane, jednakże właściciele rachunku są w stanie oszczędzić na zakupach. Podstawową cechą konta jest aż 3% zwrot pieniędzy od płatności  za zakupy spożywcze w większych i mniejszych sklepach (spożywczych, supermarketach i hipermarketach). Można zyskać nawet 50 zł miesięcznie, jeśli płaci się za nie kartą debetową.

Rachunek kusi w reklamach większością podstawowych funkcji oferowanych za darmo:

• darmowym otworzeniem konta;
• bezpłatnymi przelewami internetowymi;
• brakiem opłat za zlecenie i realizację zlecenia stałego (przez internet);
• darmowymi zleceniami i realizacjami poleceń zapłaty;
• bezpłatnymi wypłatami z bankomatów Alior Banku oraz z bankomatów sieci Euronet.

Niestety, nie wszystko w ofercie jest darmowe. Podstawowe opłaty i prowizje mocno uzależnione są od stałych wpływów na konto.

Tabela opłat i prowizji

Nazwa banku
Alior Bank
Nazwa
Konto Rozsądne
Przeznaczenie konta
Konto osobiste dla osób od 18 roku życia
Prowadzenie konta
8 zł lub 0 zł
Zwolnienie z opłaty za prowadzenie
odnotowanie na koncie wpływu z tytułu wynagrodzenia, stypendium, renty lub emerytury
Przelew przez internet
0 zł
Przelew w oddziale
7 zł
Wydanie karty
10 zł
Użytkowanie karty
5 zł lub 13 zł (8 zł - opłata dodatkowa)
Zwolnienie z opłaty za kartę
opłata dodatkowa 8 zł nie jest pobierana jeśli w danym miesiącu odnotowano na koncie wpływ z tytułu wynagrodzenia, stypendium, renty lub emerytury
Bankomaty
Alior Bank, Euronet (wypłaty powyżej 100 zł)

wszystkie w Polsce (wpływ z tytułu wynagrodzenia, stypendium, renty lub emerytury)
Wypłaty z bankomatów w Polsce
5 zł lub 0 zł (warunek wpływ z tytułu wynagrodzenia, stypendium, renty lub emerytury)
Wypłaty z bankomatów za granicą
0 zł
Wpłata gotówki w oddziale / wpłatomacie
0 zł
Konto oszczędnościowe
2% dla nowych Klientów (przez 3 miesiące)
Konto walutowe
EUR, USD, GBP, CHF

W przypadku Konta Rozsądnego, Alior Bank oferuje możliwość zwolnienia z szeregu opłat za konto, jeśli tylko na nasze konto regularnie wpływać będą środki w postaci wynagrodzenia, renty, stypendium czy emerytury.  W takiej sytuacji nic nie zapłacimy za prowadzenie konta. Nic nie będą kosztować nas także, wypłaty ze wszystkich bankomatów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Koszt karty w przypadku regularnych wpływów to 5 zł / miesiąc. Mówiąc w skrócie, konto charakteryzuje się w miarę dobrymi warunkami, jeżeli chodzi o opłaty, ale jedynie dla osób przelewających na nie regularnie swoje dochody.

Karta płatnicza do Konta Rozsądnego

Do konta wydawana jest karta płatnicza, jednakże nie jest to usługa darmowa. Za wydanie wypukłej karty Debit MasterCard Paypass (umożliwiającej dokonywanie płatności zbliżeniowych) lub płaskiej karty MasterCard Debit należy uiścić opłatę w wysokości 10 zł. Klienci mogą także zamówić kartę NFC oraz naklejkę zbliżeniową. Koszt pierwszej z nich to 15 zł, za drugą trzeba zapłacić 10 zł.

Niestety, obsługa karty nie jest darmowa.

Można stwierdzić, że jest wręcz droga – 13 zł miesięcznie za taką usługę to nie jest mało. Tak wysokiej opłaty można jednak uniknąć, jeśli na konto będzie przelewane wynagrodzenie, stypendium, renta lub emerytura. Spełnienie tego warunku obniża opłatę za obsługę karty z 13 do 5 zł.

Dodatkowe korzyści i bonusy Konto Rozsądne

Zwrot 1,5% za zakupy spożywcze

Zwrot 1,5% (cashback 1,5%) z zakupów opłacanych kartą płatniczą to niewątpliwie największy atut jeśli chodzi Konto Rozsądne Alior Bank.

CashBack Alior Bank – jak  dokładnie działa?

Wystarczy, że konto Rozsądne będzie regularnie zasilane przez wynagrodzenie, emeryturę, rentę lub stypendium, a za zakupy spożywcze będziemy płacić kartą, wydaną do konta lub za pośrednictwem aplikacji iKASA (służącej do płatności telefonem w sklepach sieci Biedronka). Po zakończeniu miesiąca, Alior Bank zwróci na konto 3% wydanych w ten sposób kwot. Cashback może wynieść maksymalnie 50 zł miesięcznie i 400 zł rocznie. Od kwoty naliczonego CashBack Alior Bank pobierze 19% zryczałtowanego podatku i odprowadzi go do Urzędu Skarbowego właściwego dla Banku zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4b Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rachunek zasilany jest łączną kwotą należnego CashBack, nie później niż 15 dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego (a w przypadku, gdy 15. dzień przypada na dzień wolny –
w kolejnym dniu roboczym), za okres od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego dnia miesiąca.

Lista sklepów

Lista sklepów, jeśli chodzi o Alior Bank Konto Rozsądne i 1,5% cashback za zakupy spożywcze obejmuje zarówno sklepy mniejsze i większe czyli: sklepy spożywcze, supermarkety i hipermarkety. Są to transakcje oznaczone kodem MCC (Merchant Category Code) 5411 lub 5499.
Zwrot części wydatków naliczany jest jedynie za płatności bezgotówkowe zrealizowane w sklepach stacjonarnych nie obejmuje sklepów internetowych.

Konto Rozsądne – lokata promocyjna 4%

Nowi klienci zakładający Konto Rozsądne mogą w terminie 30 dni po otwarciu założyć lokatę z promocyjnym oprocentowaniem w wysokości 4%. Niestety, lokata ta może być założona jedynie na okres 2 miesięcy, a maksymalnie może być na niej 10000 zł.

Inne korzyści

Klienci mają dostęp do całodobowego serwisu internetowego oraz bezpłatnej (i świetnie działającej!) aplikacji mobilnej.

Bardzo dużym plusem konta jest możliwość korzystania z płatności mobilnych BLIK – czyli systemu umożliwiającego dokonywanie transakcji bezgotówkowych z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

Ciekawą opcją jest też program rekomendacyjny, umożliwiający zyskanie 60 zł oraz limit odnawialny na rachunku pozwalający na uzyskanie większej kwoty pieniędzy niż widnieje na saldzie.

Jak otworzyć Konto Rozsądne?

By otworzyć konto Rozsądne w Alior Banku potrzebny jest jedynie dowód tożsamości np. dowód osobisty. Konto można założyć za pomocą formularza dostępnego na stronie Alior Banku tutaj.

Do potwierdzenia aktywacji wystarczy przelew weryfikacyjny wykonany z innego banku. Wtedy trzeba pamiętać, że dane, które podajemy na wniosku (imię, nazwisko, adres) muszą zgadzać się z danymi z przelewu potwierdzającego umowę o konto.

Konto można także założyć korespondencyjnie, wówczas umowę do podpisania wraz z pakietem aktywacyjnym otrzymasz kurierem. Kurier jest darmowy i podejmuje 2 próby doręczenia przesyłki na podany adres korespondencyjny. Po drugiej nieudanej próbie kurier zostawia awizo informujące o tym, gdzie można odebrać przesyłkę z magazynu firmy. Po odesłaniu podpisanych dokumentów do Alior Banku, następuje weryfikacja poprawności ich podpisania i w przypadku jej pozytywnego wyniku rachunek jest aktywowany

Wniosek o konto można złożyć także w placówce lub dzwoniąc na infolinię.

Konto Rozsądne opinie końcowe –  zalety i wady


ZALETY:

 • 1,5% zwrot za zakupy spożywcze (50 zł/miesięcznie i 400 zł/rocznie);
 • 0 zł za prowadzenie konta, przelewy internetowe, wypłaty z bankomatów w Polsce (przy zapewnieniu warunku stałych wpływów);
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą – Alior Bank nie pobiera prowizji za wypłatę ani za przewalutowanie (przy zapewnieniu warunku stałych wpływów);
 • lokata promocyjna 4% na 2 miesiące;

WADY:

 • użytkowanie karty jest płatne i wynosi min. 5 zł miesięcznie  (przy braku stałych wpływów rośnie do 13 zł miesięcznie);
 • wydanie karty debetowej jest płatne i wynosi min. 10 zł;
 • by uzyskać zwolnienie z głównych opłat, co miesiąc na konto musi wpływać przelew z tytułem „wynagrodzenie”, „emerytura”, „stypendium”, „renta” – inny tytuł przelewu nie zostanie włączony do promocji;


Konto Rozsądne jest przeznaczone przede wszystkim dla tych osób, które zamierzają go zasilać stałymi wpływami. Warto zauważyć, że jeśli mamy pewność co do przelewu miesięcznego dochodu (w postaci wynagrodzenia, renty, emerytury lub stypendium), wówczas rachunek jest prawie darmowy. Opłata miesięczna za kartę (min. 5 zł) początkowo może przerazić, ale… jej też można uniknąć, korzystając z Cashback’u Alior Bank.

Jeśli właściciel konta dokona zakupów spożywczych za min. 340 zł w miesiącu i zapłaci za nie kartą, wówczas na rachunek spłynie 5 zł, co można uznać za wyrównanie opłaty za obsługę karty.

Płacenie za zakupy spożywcze kartą umożliwia uzyskanie znacznie większego bonusu w wysokości nawet 400 zł rocznie.

By otrzymać taki maksymalny zwrot należałoby dokonać transakcji za kwotę ok. 26700 zł / rocznie czyli średnio ok. 2225 zł miesięcznie (wówczas cashback 1.5% wyniósł by ok. 33 zł miesięcznie).

Średnie zakupy spożywcze za 2225 zł w miesiącu to raczej wysoka kwota.

Podsumowując, Konto Rozsądne można polecić osobom, które mają stałe dochody i dokonują stosunkowo dużych zakupów artykułów spożywczych w miesiącu.

Rachunek zupełnie nie opłaca się osobom bez pracy lub tym, którzy nie pobierają żadnych świadczeń, dla tych osób zdecydowanie lepszą ofertą wydaje się być Konto Internetowe Alior Banku.

Opinie klientów i oceny

Czy ma ktoś z Was konto Rozsądne w Alior Banku? Jakie są wasze opinie? Polecacie to konto? Naprawdę nie ma żadnych opłat za prowadzenie konta i przelewy??  Warto założyć?

Tradycyjnie już, prosimy o obiektywne opinie czy Konto Rozsądne Alior Bank polecacie innym czy też nie.

Poniżej w komentarzach można zamieszczać własne autorskie recenzję Konta Rozsądnego Alior Banku jak i dokonać oceny wybranych elementów konta takich jak: wysokość opłat (im niższe opłaty tym wyższa ocena), ocena bankowości mobilnej i internetowej, jak i bonusów wyróżniających to konto wśród konkurencji.

Konto Rozsądne

+ zwrot 1,5% za zakupy spożywcze (400zł/rok)

7 Ocena Łączna
4 opinie
Konto Rozsądne

Ciekawa propozycja Alior Banku dla osób mających stałe dochody (zwolnienie z opłat). Zwrot 1.5% za zakupy spożywcze (cashback).

7.5Ocena Redakcji
Wysokość opłat
6
Bankowość internetowa i mobilna
9
Promocje, bonusy, rabaty
7.5
7.5Ocena Użytkowników
Wysokość opłat
6
Bankowość internetowa i mobilna
9
Promocje
7.7
Dodaj swoją opinie  |  Zobacz opinie i komentarze
8 opinii
Zobacz wszystkie Najbardziej pomocne Najwyższe oceny Najniższe oceny Dodaj swoją opinie
 1. Odpowiedz
  aaa 20 Listopad 2019 11:44

  Czy placac telefonem przez google pay (taka opcja jest przez alikacje aliora)
  Cashback 3% za zakupy spozywczne takze bedzie naliczany ?

 2. Odpowiedz
  ukasz 31 Marzec 2017 23:07
  4
  Wysokość opłat
  50
  Bankowość internetowa i mobilna
  90
  Promocje
  100

  W Koncie Rozsądnym najbardziej podoba mi się cashback 3 % za zakupy kartą w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach. Ja mam dużą rodzinę, dzięki temu ok. 30 – 40 zł mam co miesiąc zwracane na konto.
  Jedyne opłaty to 5 zł mies. za używanie karty i po 0,5 zł za powiadomienia sms (mam ustawione powiadomienia sms po każdym uznaniu konta kwotą powyżej 1 zł).
  Polecam 🙂

  + ZALETY: Super konto :) cashback 3%
  - WADY: Opłaty mogłyby być niższe
  Pomocne(7) Niepomocne(4)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 3. Odpowiedz
  agawa23 4 Marzec 2017 15:04
  4.15
  Wysokość opłat
  60
  Bankowość internetowa i mobilna
  90
  Promocje
  100

  Jest to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają stałe wpływy na konto oraz całkiem sporo korzystają z karty oraz które cechują się dość częstym wykorzystywaniem możliwości banku, jeżeli chodzi o zakupy.

  To właśnie do nich skierowane jest przede wszystkim Konto Rozsądne, pozwalające cieszyć się wieloma możliwościami podczas dokonywania zakupów, zarówno internetowych, jak i w jakimkolwiek, większym lub mniejszym, sklepie stacjonarnym.

  Pomocne(1) Niepomocne(1)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 4. Odpowiedz
  trevor 4 Kwiecień 2016 17:06
  4
  Wysokość opłat
  60
  Bankowość internetowa i mobilna
  90
  Promocje
  90

  Bardzo dobre warunki oferowane są także podczas dokonywania zakupów internetowych – karta w tym przypadku sprawdza się znakomicie, umożliwiając zakupy o jakiejkolwiek wartości. Jak już zostało wcześniej wspomniane, według promocji oferowanej przez Alior Bank, osoby, które zdecydują się na założenie tego konta osobistego, mogą skorzystać z opcji otrzymywania zwrotu wynoszącego 5% od wartości sumy przekazanej jakiemukolwiek sklepu, w tym także supermarketowi czy hipermarketowi przy pomocy karty należącej do niego.

  + ZALETY: zwrot za zakupy
  - WADY: mogłoby być taniej
  Pomocne(1) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 5. Odpowiedz
  korsarz 4 Kwiecień 2016 15:08
  3
  Wysokość opłat
  70
  Bankowość internetowa i mobilna
  90
  Promocje
  20

  szkoda, że kolejny bank w którym mam konto po pewnym czasie zmienia reguły gry na niekorzyść klientów…

  - WADY: zmiana cashbacku z 5% na 3%
  Pomocne(5) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
  • Odpowiedz
   tomek 7 Kwiecień 2016 17:08

   zmiana z 5 na 3 proc cashbacku, czuję się oszukany, zmieniam bank

   • Odpowiedz
    fgh 4 Maj 2016 17:13

    płacąc kartą w marketach/spożywczych masz zwrot 3% czy to mało? czy jest jakiś bank aby zwracał za zakupy?. Jak dla mnie super co miesiąc mam 30-40zł od banku, nie są to kokosy ale zawsze coś a zakupy i tak muszę zrobić. Rachunek mam 2 lata i na tą chwilę nie zmieniam chyba, że inny bank da coś więcej.

  • Odpowiedz
   paweł 6 Kwiecień 2016 17:09

   Tylko narzekacie że było 5% a jest 3%. Tak naprawdę łącznie w całym roku zwrotu jest do 400 PLN na ROZSĄDNYM. Dodatkowo w ramach tego że karta płatnicza MasterCard (B&S i MAPA OKAZJI alior’a) to zniżki od 5 % do 55% u wybranych partnerów handlowych : Bata ,TelePizza, NewBalance, Euro RTV AGD, exit, troll, pizzerie dominium i wiele innych wielkość ogolna rabatu rocznie nie ograniczona a asortyment ogromny od spożywki do wypożyczalnie samochodów tylko trzeba umieć korzystać. karta 5 zł mc/ wiec ogolnie w ciagu roku na 340 zł wychodzi sie na czysto płacąc samą karta za spożywke lub w hipermarketach typu Auchan Lidl TESCO.

Dodaj swoją opinie

Twoja całkowita ocena

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0