Konto bankowe dla dziecka

Otwarcie rachunku dla dziecka, które ma dostać kartę i dostęp do Internetu możliwe jest wtedy, gdy dziecko skończy 13 lat. Rodzice dzieci w wieku 13 lat
i więcej co raz częściej zaczynają dostrzegać zalety kont bankowych dla dzieci.

Rodzice dzieci w wieku 13 lat
i więcej co raz częściej zaczynają dostrzegać zalety kont bankowych dla dzieci
. Po pierwsze mają kontrolę nad wydatkami dziecka
, ponieważ na wyciągu widać gdzie płacił kartą, z którego bankomatu i ile wypłacił. Po drugie w każdej chwili mogą zrobić przelew i tym samym zapewnić dziecku dostęp do pieniędzy
nawet jeśli w tym czasie jest na obozie, kolonii czy szkolnej wycieczce. Rachunki dla dzieci można w zasadzie założyć w większości polskich banków. Wśród nich jest oczywiście polski TOP 10 i jeszcze kilka, ale w ślad za nimi do obsługi małolatów przygotowują się także spółdzielcy.

Otwarcie rachunku dla dziecka, które ma dostać kartę i dostęp do Internetu możliwe jest wtedy, gdy dziecko skończy 13 lat
. Zgodnie z prawem staje się wówczas częściowo zdolny do czynności prawnych co oznacza, że wolno mu np. zawierać transakcje kupna-sprzedaży i używać karty płatniczej. Dziecko samo jednak rachunku założyć nie może. Konieczna jest nie tyle zgoda ile obecność rodzica lub opiekuna dziecka, który wylegitymuje się własnym dowodem osobistym. W przypadku dziecka, obowiązującym dokumentem jest zazwyczaj legitymacja szkolna, tymczasowy dowód osobisty lub paszport, ale w ING np. żądają aktu urodzenia dziecka.

Decydując się na rachunek dla dziecka, po pierwsze na myśl przychodzi ten bank
, w którym konto mają rodzice
. To oczywiste, ponieważ znają ofertę i charakter banku, zwykle również swobodnie poruszają się po internetowej stronie banku i mają dostęp do bankowości elektronicznej. Wiedzą gdzie są oddziały i wiedzą czego mogą się spodziewać w kontaktach z bankiem. Ponadto zakładając dziecku w takim banku rachunek wiedzą, że przelane ze swojego na dziecięce konto pieniądze znajdą się tam w czasie rzeczywistym, co ma ogromne znaczenie np. podczas wakacji.

Ile kosztuje konto dla dziecka?

Otwarcie rachunku dla małolata nie jest obarczone żadnymi kosztami. Te pojawiają się dopiero później: prowadzenie rachunku i wydanie oraz użytkowanie karty.

Często także opłata za przelewy internetowe. Cennik usług bankowych dla dzieci i młodzieży jest tak zróżnicowany jak dla dorosłych. Są banki, które wcale nie pobierają opłat od dzieci (BZ WBK), ale są i takie, gdzie ta przyjemność kosztuje sporo (BOŚ). Wybierając bank należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na wysokość opłaty za prowadzenie rachunku, ale także na opłatę za wydanie i użytkowanie karty płatniczej oraz to, czy te opłaty nie są uwarunkowane np. obrotem na rachunku i ilością lub wartością miesięcznych transakcji dokonanych kartą. Może się przecież okazać, że jeśli dziecko dostaje miesięcznie 50 zł kieszonkowego, za rachunek musi zapłacić 2 zł, a za użytkowanie karty kolejne 2 zł (bo nie wyda miesięcznie 100 zł płacąc kartą) to koszt prowadzenia tego rachunku miesięcznie wyniesie 4 zł, a rocznie 48 zł. I też tylko w przypadku, jeśli po drodze nie zdarzy się np. kradzież lub zagubienie karty (czego w przypadku dzieci wykluczyć nie można).

Źródło: Małgorzata Alicja Dudek, Gazeta Bankowa

Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
Porównaj Teraz
0