Ostrożnie z wypłatą z bankomatu – szczególnie w nocy

Co jakiś czas – dość regularnie – pojawiają się informacje o kradzieżach z kont osobistych po skopiowaniu danych z kart płatniczych. Eksperci radzą, by unikać nocnych wypłat oraz zachować szczególną ostrożność – i to również przy bankomatach zlokalizowanych przy oddziale banku.

Karta płatnicza może zostać skopiowana zarówno przez zamontowany specjalny skaner na bankomacie, jak również przez pracownika np. sklepu w którym płacimy kartą. Ryzyko tego rodzaju kradzieży można jednak zminimalizować – trzeba tylko stosować kilka prostych zasad bezpieczeństwa.

Po pierwsze, trzeba pamiętać o zasłanianiu klawiatury, na której wprowadzamy PIN. Pamiętajmy o tym zarówno w sklepach, jak i w bankomatach. Bo skaner kopiujący kartę to tylko jedno z urządzeń, niezbędnych do użycia karty przez przestępców: muszą oni jeszcze poznać PIN. Dlatego oprócz skanerów montują oni w bankomatach miniaturowe kamerki. PIN może być też po prostu podejrzany przez np. pracownika sklepu, kelnera – będących w zmowie z przestępcami. Zawsze trzeba zasłaniać klawiaturę w bankomacie czy terminalu!

Po drugie, trzeba badać bankomat. Przestępcy wchodzą w posiadanie PIN-ów nie tylko dzięki zastosowaniu kamerek, ale również montując nakładki na klawiaturę bankomatu. Taka nakładka zapisuje PIN-y kolejnych użytkowników urządzenia i umożliwia włamanie na konto bankowe. Za każdym razem trzeba się więc przyjrzeć bankomatowi – a jeśli jakaś jego część wydaje się nam podejrzana, mamy jedno wyjście: zrezygnować z wypłaty gotówki w tym bankomacie. Warto też zawiadomić – telefonicznie – operatora maszyny o swoich podejrzeniach.

Po trzecie, warto unikać wypłat w nocy. Eksperci przestrzegają, że urządzenia skanujące są często montowane późnym wieczorem, a zdejmowane we wczesnych godzinach porannych. Przestępcy wychodzą z założenia, że gdy jest ciemno – użytkownikom bankomatów trudniej jest dostrzec nietypowe elementy „wyposażenia” maszyny. Liczą też na zwykłe zmęczenie, pośpiech etc. Jeśli więc nie jest to absolutnie konieczne – lepiej poczekać z wypłatą do rana. Jeśli wypłata jest konieczna – trzeba uważać na bankomaty położone w centrach miast, tam gdzie kwitnie nocne życie. Z danych policji wynika, że właśnie one są najbardziej narażone na atak przestępców.

Przy okazji eksperci przestrzegają przed bezrefleksyjnym zaufaniem do bankomatów znajdujących się przy oddziałach banków. Są one również narażone na działania przestępców. Warto zwracać uwagę nie tylko na bankomat, ale również urządzenie, które otwiera drzwi do części oddziału, w której znajduje się maszyna. W tym czytniku również może znajdować się skaner. Wniosek – trzeba mieć oczy otwarte korzystając z każdego urządzenia, przez które przechodzi karta.

Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
Porównaj Teraz
0