Rok 2011 końcem lokat antybelkowych? Czas na polisolokaty?

Koniec lokat antypodatkowych jest coraz bliższy. Resort finansów przygotował projekt zmian przez co położy kres omijania podatku Belki w lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek. Są opinie, że dziurę po antybelkach wypełnią znane już, polisolokaty, ale czy na pewno?

Rząd planuje wprowadzić zmiany już w lipcu tego roku. Według oficjalnych informacji resort finansów chce wyeliminować wysokie opodatkowanie niektórych odsetek. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że w tym roku Rząd zarobi na tym sto milionów złoty, a w kolejnych dwóch pięćset czterdzieści milionów.

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmianę w zaokrąglaniu kwot do jednego grosza (obecnie zaokrągla się do jednej złotówki) przy naliczaniu podatku od zysków z lokat antybelkowych. Jeśli proces legislacyjny nie będzie miał żadnego poślizgu to już od lipca z 2, 49 zł klienci zapłacą 47 gr. podatku. Do tej pory podatek od takiej kwoty odsetek wynosił zero. W obliczu zmian lokaty z mechanizmem dziennego naliczania zysku przestaną mieć sens i zostaną wycofane. W trudnej sytuacji będą banki, które są liderami na rynku lokat antybelkowych i z nich czerpią na akcje kredytowe. Dlatego też pojawią się produkty opakowane w ubezpieczenia, czyli polisolokaty.

Niewiadomo jednak czy polisolokaty będą tak atrakcyjne jak trzy lata temu z powodu braku zainteresowania ubezpieczycieli taką formą współpracy z bankiem. Aviva, Axa czy ING już się wycofały, a niektóre ograniczają środki. Czynnikiem demotywującym firmy ubezpieczeniowe jest wdrożenie dyrektywy Solvency II o regulacjach w zarządzaniu ryzykiem. Dodatkowo eksperci zwracają uwagę, iż są to produkty z niską marżą i ryzykiem. Lokaty objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Ubezpieczeniowego do 100 proc., gdy kwota nie przekracza 100 tyś. euro, jednak, gdy będą w istocie ubezpieczeniami wówczas gwarancją będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaci jedynie połowę w przypadku upadłości ubezpieczyciela i gdy kwota ta nie przekracza 30 tyś. euro.

Z pewnością jest to niekorzystna zmiana dla wszystkich, dlatego to ostatni dzwonek, aby założyć depozyt z dzienną kapitalizacją omijając podatek Belki.

Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
Porównaj Teraz
0