Twisto – co to jest, jak działa i na co uważać?

Twisto to darmowy kredyt odnawialny i zarazem bezpłatna karta płatnicza, która umożliwia bezprowizyjne płatności w dowolnej walucie po korzystnym kursie. Obie usługi przydadzą się m.in. tym, którzy chcą zwiększyć swoją płynność finansową i bezpiecznie kupować w internecie.

Usługi finansowe dostarczają nie tylko banki i firmy od lat związane z tym sektorem typu domy maklerskie, fundusze inwestycyjne czy zakłady ubezpieczeń. Rozwój nowoczesnych technologii sprzyja powstawaniu kolejnych fintechów, czyli firm łączących świat finansów i innowacji. Jednym z takich podmiotów jest Twisto.

Twisto – co to jest?

To czeska spółka, która oferuje usługę odroczoną płatność w transakcjach online (Twisto Pay), kredyt odnawialny (Twisto Free) i kartę Twisto. Plastik jest typu obciążeniowego i umożliwia realizowanie operacji bezgotówkowych w sklepach internetowych i stacjonarnych honorujących plastiki z logo Mastercard.

Na polskim rynku firma działa od września 2018 r. Odroczone płatności Twisto są u nas dostępne w e-sklepach współpracujących z ING Bankiem Śląskim, który ma część udziałów w tym fintechu. Chodzi o ponad 200 sklepów, które wdrożyły bramkę płatniczą imoje, np. Diverse, bileciarz.pl. Jednak na razie nie ma wśród nich największych i najbardziej znanych serwisów zakupowych.

powrót do menu ↑

Jak działa Twisto Free?

Korzystanie z Twisto wymaga pobrania aplikacji na telefon i rejestracji (ale usługa ma również wygodną wersję na komputery stacjonarne). W tym celu należy wykonać przelew weryfikacyjny z już posiadanego konta bankowego.

Tak potwierdza się swoje dane. To zasadnicza zmiana, ponieważ wcześniej czeski fintech wymagał przesyłania skanu dowodu osobistego i wykonywania selfie (obecnie jako opcja).

W ramach Twisto Free można regulować należności do przyznanego limitu. Ten zależy od wartości planowanego zakupu i wyników badania zdolności kredytowej. Jego minimalna wartość wynosi 300 zł i zwiększa się z kolejnymi transakcjami – o ile na czas spłacamy powstałe zadłużenie. Wedle deklaracji spółki maksymalny limit kredytowy może sięgnąć kilku tysięcy złotych.

Wykorzystany kredyt powinniśmy zwrócić do 15. dnia kolejnego miesiąca. Zrobimy to Blikiem lub przelewem. Natomiast odroczona płatność powinna być uregulowana w ciągu 21 dni od zakupu.

By nie zapomnieć o konieczności uregulowania zadłużenia, operator wysyła nam e-maile oraz SMS-y przypominające. W przeciwnym razie jesteśmy obciążani ustawowymi odsetkami za zwłokę (14 proc. w skali roku).

Czym więc Twisto Free różni się od normalnej karty kredytowej? Dalsze korzystanie z usługi wymaga spłaty całości wykorzystanego limitu, a nie tylko części (5 proc. zadłużenia) jak przy kredytówce. Można postarać się o przesunięcie terminu spłaty na następny miesiąc, ale nie w całości, tylko 90 proc. długu. Taka prolongata kosztuje 4,5 zł od każdych 100 zł, czyli dużo.

Łatwo można sobie policzyć, to że jest to oferta mniej korzystna, niż “standardowych” kredytówek (tam oprocentowanie wynosi ok. 10% w skali roku). Jednak w przeciwieństwie do większości kart kredytowych Twisto nie pobiera opłaty rocznej za użytkowanie.

Ważne! Limit kredytowy Twisto nie jest widoczny w BIK. Zatem nie obciąża on naszej zdolności kredytowej, ale też nie buduje historii kredytowej.

Aplikacja pokazuje każdą transakcję w czasie rzeczywistym i wysyła powiadomienia push po każdej operacji. Płatność można przyporządkować do wcześniej zdefiniowanej kategorii. W ten sposób Twisto ułatwia zarządzanie domowymi finansami. Ponadto po każdym zakupie otrzymujemy mailem potwierdzenie warunków umowy i regulamin usługi, a na koniec dnia – zestawienie wydatków.

Chęć realizacji płatności w sklepach zagranicznych nie wymaga uprzedniego zasilenia rachunku użytkownika walutą, w której zamierza on dokonać transakcji. Ta odbywa się automatycznie.

powrót do menu ↑

Jak działa karta Twisto?

Karta Twisto to jedna z form korzystania z przyznanego finansowania tj. limitu Twisto Free. By ją wyrobić, nie trzeba załączać dokumentów dochodowych. Fintech zweryfikuje nas za to w bazach dłużników, ale nie złoży zapytania do BIK.

Wydawane przez Czechów plastiki nie są tłoczone, tylko płaskie. Dostawca nie nanosi na kartę kodu CVV (widoczny tylko w aplikacji) ani miejsca na podpis. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania.

Dodatkowo na standardowym (żółtym) nośniku słabo widać numer karty oraz dane posiadacza, które umieszczane są na rewersie. Ciekawą opcją jest możliwość umieszczenia na awersie swojego pseudonimu.

Uwaga! Karta Twisto nie pozwala na pobieranie gotówki z bankomatów. Tak samo nie da się przelać środków (posiadanego limitu) z konta Twisto na swój rachunek bankowy.
powrót do menu ↑

Opłaty

Rejestracja i korzystanie z usługi jest darmowe. Również wyrobienie karty i jej obsługa nic nie kosztuje (brak opłat miesięcznej i rocznej). Zwolnienie ma charakter bezwarunkowy, czyli niezależnie od aktywności użytkownika.

Nie płaci się także za dostarczenie plastiku, co następuje to w ciągu 10 dni roboczych (przesyłkę przywozi Poczta Polska). Przewalutowania odbywają się bez prowizji po bardzo korzystnych kursach Mastercard.

Na czym więc zarabia Twisto?

Na prowizjach ponoszonych przez e-sklepy, które dają swoim klientom możliwość skorzystania z odroczonej płatności. Gdy użytkownik wybiera tę opcję, sprzedawca od razu otrzymuje należność od ING Banku Śląskiego. Część tej kwoty trafia do czeskiej spółki.

Poza tym fintech pobiera spore opłaty za przedłużenie terminu spłaty i odsetki za opóźnienie. Dlatego warto pamiętać, aby spłacać powstałe zadłużenie na karcie w terminie.

Rodzaj opłatyWysokość
Rejestracja 0 zł
Korzystanie z Twisto Free 0 zł
Wyrobienie karty Twisto 0 zł
Opłata miesięczna / roczna za kartę Twisto 0 zł
Przewalutowanie płatności zagranicznych 0 zł
Przedłużenie terminu spłaty o 30 dni
(w skali miesiąca)
4,5%
Odsetki za opóźnienie
(w skali roku)
14%
powrót do menu ↑

Bonus 50 zł na start

W ramach kolejnej edycji promocji karty Twisto możemy łatwo otrzymać 50 zł premii na start.

Środki powiększają saldo użytkownika, który może wykorzystać je do spłaty zobowiązań powstałych w ramach Twisto Pay lub wydać kartą.

By otrzymać premię, należy:

 • złożyć wniosek o limit Twisto Free wraz z kartą płatniczą za pomocą specjalnego linku promocyjnego,
 • zaakceptować regulamin promocji,
 • wyrazić i utrzymać zgody: na kontakt za pośrednictwem urządzeń końcowych i otrzymywanie informacji handlowej drogą elektroniczną w celu przeprowadzenia promocji.

Promocja trwa do wyczerpania limitu 5000 promocyjnych wniosków. Warto więc się pospieszyć.

powrót do menu ↑

Czy warto?

Twisto może być ciekawym instrumentem płatniczym w naszym portfelu i telefonie. Usługa, która oferuje darmowy kredyt nawet przez 45 dni, przyda się przy zakupach internetowych, gdy nie jesteśmy całkowicie przekonani do transakcji, chcemy przetestować towar (np. przymierzyć odzież) albo po prostu chwilowo brakuje nam środków. Sporą zaletą karty Twisto oraz Twisto Free są bezprowizyjne transakcje zagraniczne po kursach Mastercard i całkowity brak opłat za użytkowanie (nie dotyczy odsetek za opóźnienie i opłat za prolongatę spłaty).

Karta Twisto

PROMOCJA: Bonus z Twisto 50 zł

6.5 Ocena Łączna
9 opinie
Twisto

8.5Ocena Redakcji
Ocena
8.5
5Ocena Użytkowników
Ocena
5
ZALETY
 • brak wrażliwych danych na karcie (kod CVV widać tylko w aplikacji)
 • darmowa odroczona płatność
 • brak opłat za kartę Twisto
 • brak prowizji za przewalutowanie płatności zagranicznych
 • kursy Mastercard przy przewalutowaniu
 • brak widoczności limitu Twisto w BIK (nie obciąża zdolności kredytowej)
 • możliwość kategoryzowania operacji zrealizowanych kartą
 • bonus za rejestrację z polecenia
WADY
 • karta nie realizuje transakcji gotówkowych (nie można wypłacać nią gotówki z bankomatów)
 • brak Twisto Pay w największych i najbardziej znanych e-sklepach
 • brak możliwości dodania karty Twisto do portfeli Google Pay i Apple Pay (ma to nastąpić w I kw. 2020)
 • bardzo wysoka prowizja za przedłużenie terminu spłaty
Dodaj swoją opinie  |  Zobacz opinie i komentarze

10 opinii
Zobacz wszystkie Najbardziej pomocne Najwyższe oceny Najniższe oceny Dodaj swoją opinie
 1. Odpowiedz
  Jakub 14 Wrzesień 2020 10:24

  Dostałem emaila, w którym zostałem poproszony o uregulowanie rachunku lub skontaktowanie się z Twisto w celu ustalenia warunków spłaty. Postanowiłem się z nimi skontaktować, a niedługo po wyciągnięciu ręki z mojej strony (w celu ustalenia warunków spłaty, tak, jak Twisto proponowało) dostałem informacje o przekazaniu do firmy windykacyjnej.

 2. Odpowiedz
  KK 27 Lipiec 2020 09:39

  Usługa była fajna ale widać za mało kasy wpływało do sakiewki i od września przechodzi się na nowe plany, czyli albo płacisz 10zł miesięcznie i masz dalej to co miałeś, albo nie płacisz i tracisz dostęp do takich rzeczy jak karta fizyczna i google pay, także oferta będzie tragiczna w porównaniu do zwykłej karty kredytowej jak ktoś chce mieć fizyczną kartę i możliwośc płatności google pay. Dlatego pora na rezygnacje z usługi.

 3. Odpowiedz
  Wojciech 18 Czerwiec 2020 13:06
  Ocena
  10

  Nie polecam, usługa wprowadza w błąd – co wiąże się z późniejszymi problemami i złym traktowaniem. Spłata “Nawet do 45 dni za darmo”, “Zapłać za 45 dni” – po 20 dniach dzwonią już z windykacją. Nie polecam!!!

  - WADY: "Usługa, która oferuje darmowy kredyt nawet przez 45 dni" - TO JEST FIKCJA!!!
  Pomocne(8) Niepomocne(2)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 4. Odpowiedz
  Karolkamien828@gmail.com 14 Czerwiec 2020 12:59
  Ocena
  10

  Raz korzystałam z Twisto i było ok. Ale wczoraj i dzisiaj nie mogę dokonać płatności tą metodą. Kod weryfikacyjny nie działa – pokazuje się kominikat że kod jest błędny. Próbowałam go kopiować, wpisywać z ręki, przechodziłam przez formularz wielokrotnie. To dramat bo nie można dokonać zakupu. Potem sklep powie ze klient nie dokonał płatności i towar w międzyczasie się wyprzedał :/

  + ZALETY: Czasem dziala
  - WADY: Czasem nie działa
  Pomocne(2) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 5. Odpowiedz
  Martyna 2 Czerwiec 2020 22:29
  Ocena
  10

  Nie polecam. Brak pomocy z ich strony.

  Pomocne(3) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 6. Odpowiedz
  Martyna 2 Czerwiec 2020 22:06
  Ocena
  10

  Pierwsze zamówienie w sklepie internetowym złożyłam bez konta w Twisto,transkacja przebiegła bez problemów, po jakimś czasie utworzyłam konto i wtedy zaczęły się problemy. W trakcie trwania umowy złożyłam ok 5 zamówień gdzie płatność wybrałam twisto. Na moim koncie nie było widać żadnego z tych zamówień /śmieszne jest to że zaciągnęło się tylko zamówienie które było złożone przed założeniem konta/.Kontaktowalam się z nimi. Odpowiedzi przychodziły po paru dniach i zero rezultatów. Obwiniali mnie,że podałam zły email mimo ze posługuje się tylko jednym. Później obwiniali sklepy,w których składałam zamówienie,że to u nich jest bałagan i do nich powinnam zgłosić problem. Nie umieli mi pomóc. Żenada
  Postanowiłam zamknąć konto. Po jakimś czasie chciałam znów złożyć zamówienie bez konta. Otrzymałam info że nie mogę bo…zamknelam konto. Wyjaśniłam cała sytuacje a doradca mi odpisał że niestety ale nie może mi pomóc bo konto mam zamknięte i nic nie widać.
  Chciałam założyć konto z innego emaila i nie przeszłam weryfikacji. Szczerze. Jedna wielka fikcja. Mają dostęp do wszystkiego a nie potrafią w niczym pomóc. Jeśli pojawia się problem to nie potrafią go rozwiązać.
  Niestety,ale nie polecam.

  + ZALETY: Brak
  - WADY: Mnóstwo wad
  Pomocne(3) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 7. Odpowiedz
  Twisto ok 8 Marzec 2020 12:58
  Ocena
  100

  Kursy wymiany walut podczas płatności są tam bardzo dobre. Liczę, że Twisto będzie się na polskim rynku szybko rozwijać, bo korzystam na bieżąco i na prawdę, jest bardzo dobrze;)

  Pomocne(0) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
 8. Odpowiedz
  Maroon 17 Styczeń 2020 15:50
  Ocena
  100

  witam.

  jak dokładnie działa ten przyznany limit w Twisto Free?

  Mogę nim obracać przez 30 dni (od dnia przyznania limitu) plus 15 dni czas na zwrot środków, czy też od każdego pierwszego do ostatniego dnia miesiąca plus 15 dni czy tylko przez 15 dni?

  Jak to jest wytłumaczy mi to ktoś precezyjnie?

  Pomocne(0) Niepomocne(0)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz
  • Odpowiedz
   greg 27 Styczeń 2020 15:58

   Z limitu korzystasz przez miesiąc kalendarzowy.
   1-go dnia następnego miesiąca przychodzi do ciebie wyciąg z terminem zapłaty na 15-go.
   i w tym terminie trzeba ten limit spłacić.

   • Odpowiedz
    Agata 31 Marzec 2020 23:36

    A powiedz mi, to działa jak np limit odnawialny w koncie? Czyli jak wykorzystam np 500 zł z tej karty twisto, a potem przeleje na ta kartę 500 zł, to limit odnawia mi się k ta kwotę i znowu mam 500 zł do dyspozycji?

  Dodaj swoją opinie

  Twoja całkowita ocena

   

  Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
  Porównaj Teraz
  0