Przejrzysta karta kredytowa

Dodaj do porównywarki

„Kredytówka” największego polskiego banku nie oferuje fajerwerków. To zwyczajny plastik dający dostęp do darmowego pieniądza, choć w praktyce z tym brakiem kosztów może być różnie…

Od lat instytucja kierowana przez Zbigniewa Jagiełłę jest hegemonem nie tylko na polskim rynku. W wielu segmentach biznesowych zajmuje pierwsze miejsce ze zdecydowaną przewagę nad resztą stawki. Ze swoimi kapitałami należy też do największych graczy w Europie Środkowej.

W linii kart kredytowych z PKO BP (ok. 900 tys. plastików) może się mierzyć właściwie tylko Santander (nieco ponad 800 tys. szt.), przy czym dzielący ich dystans w ostatnim czasie się zwiększa. Tempo pozyskiwania nowych użytkowników „kredytówek” w PKO BP też jest największe na rynku i oscyluje wokół 50 tys. klientów rocznie.

Charakterystyka karty kredytowej PKO BP

W ofercie PKO BP znajduje się m.in. Przejrzysta karta kredytowa. Można ją zamówić z logo Visy lub Mastercardu.

Tabela opłat i prowizji

Nazwa banku
PKO BP
Nazwa karty
Przejrzysta karta kredytowa
Wymagany min. dochód
1 000 zł
Maksymalny limit kredytowy
20 000 zł
Okres bezodsetkowy
do 55 dni
Oprocentowanie
10%

Opłaty za kartę

Opłata za wydanie karty
0 zł
Opłata za obsługę karty
60 zł/rok lub 0 zł
Warunek zwolnienia
średniomiesięczna wartość operacji dokonanych kartą min. 600 zł (min. 7200 zł przez rok)
Wypłata z bankomatów
4 proc. min. 10 zł

Wydanie plastiku odbywa się bezpłatnie. Opłata roczna wynosi 60 zł, ale można jej uniknąć. W tym celu należy wydawać kartą średnio min. 600 zł miesięcznie, czyli ok. 7200 zł w ciągu roku. Gdy średnio będzie to 500 zł miesięcznie, opłata wyniesie 30 zł.

Za niektóre operacje wykonywane kartą kredytową ich wydawcy naliczają prowizje. PKO BP nie jest tu wyjątkiem. Wypłata gotówki z bankomatu jego plastikiem z funkcją kredytową kosztuje 4 proc. min. 10 zł. To średni poziom rynkowy.

Jednak już za przelew z rachunku karty trzeba zapłacić 4 proc. min. 15 zł. To jedna z najwyższych na rynku minimalnych opłat kwotowych za tego typu usługę.

Wyjątek stanowi dyspozycja zlecona w dniu zawarcia umowy o kartę. Wówczas przelew realizowany jest za darmo, a pieniądze trafiają na wybrany ROR przed otrzymaniem fizycznej karty.

Za każdą transakcję związaną z hazardem (kasyna, lotto, loterie, zakłady bukmacherskie) PKO BP nalicza 10 zł. Tym samym jest jednym z nielicznych wydawców „kredytówek”, którzy stosują opłatę ryczałtową. To akurat należy ocenić korzystnie z punktu widzenia klienta.

Zaletą karty są darmowe powiadomienia SMS albo push o wykonywanych nią transakcjach potwierdzonych PIN-em. Większość banków każe sobie płacić za taką usługę.

Uwaga! Od powstałego zadłużenia PKO BP automatycznie nalicza składkę ubezpieczenia na życie w wysokości 0,13 proc. Jednak jeśli przedstawimy swoją polisę na życie, kosztów unikniemy. Najlepiej zrobić to podczas zawierania umowy lub niezwłocznie po ustanowieniu ubezpieczenia.

Podczas zawierania umowy w oddziale doradca może nas namawiać do otwarcia konta osobistego – żeby zyskać dostęp do serwisu transakcyjnego i wygodnie obsługiwać „kredytówkę” przez internet.

Jednak posiadanie ROR-u wiąże się z opłatą, której unika się po wyrobieniu karty debetowej. Lecz żeby za nią nie płacić, trzeba wydawać nią min. 300 zł miesięcznie. Tymczasem dostęp do bankowości internetowej możliwy jest bez posiadania rachunku bieżącego.

Czy karta kredytowa PKO może być darmowa?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musimy odpowiednio dużo nią wydawać (średnio 600 zł miesięcznie). Jeśli nie przedstawimy swojego ubezpieczenia, będziemy też ponosić niewielki koszt związany z powstałym zadłużeniem.

Wymagania i dokumenty

PKO BP stawia standardowe wymagania osobom zainteresowanym wyrobieniem jego Przejrzystej karty kredytowej. Trzeba mieć stały dochód w wysokości min. 1000 zł netto miesięcznie.

Osoby, które nie przelewają wynagrodzenia na konto w tej instytucji, muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia, czyli umowę o pracę, potwierdzenie wpływów, zaświadczenie o zarobkach za trzy miesiące.

Stali klienci mogą liczyć na bardzo uproszczone procedury. Oni zgłaszają chęć wyrobienia plastiku poprzez bankowość internetową i tą drogą (SMS-em) zawierają umowę.

Pozostali muszą odbyć wizytę w placówce. Wniosek złożą też telefonicznie.

Aktualne promocje karty kredytowej

Nie jest dostępna żadna promocja przejrzystej karty kredytowej PKO BP.

Zalety i wady na koniec

Przejrzysta karta kredytowa PKO BP prezentuje się przeciętnie. Co prawda unikniemy opłaty za jej użytkowanie, ale możemy być narażeni na koszt obowiązkowego ubezpieczenia od wykorzystanego limitu.

Plastik nie oferuje żadnych bonusów na start ani nie daje żadnych przywilejów w postaci np. zniżek czy rabatów. Pod tym względem daleko mu promocji kart kredytowych: karty CitiBanku z 400 zł na Allegro czy karty BNP Parbias z promocją 400 zł na Morele.net.

W dodatku przelewanie środków z rachunku karty jest bardzo drogie – kosztuje co najmniej 15 zł.

Na plus można zapisać darmowe powiadomienia SMS o płatnościach nią zrealizowanych. To pomaga użytkownikowi dbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.

5 Ocena Łączna
1 opinie
Przejrzysta karta kredytowa

6Ocena Redakcji
Ocena karty
6
4Ocena Użytkowników
Ocena karty
4
ZALETY
 • możliwość uniknięcia opłaty rocznej,
 • darmowe powiadomienia SMS o transakcjach.
WADY
 • drogie przelewy z rachunku karty,
 • obowiązkowe ubezpieczenia (naliczane w momencie korzystania z limitu).
Dodaj swoją opinie  |  Zobacz opinie i komentarze

 

1 Opinia
 1. Odpowiedz
  Gutek 22 Grudzień 2019 18:06
  Ocena karty
  40

  Nie podoba mi się.

  Pomocne(97) Niepomocne(18)Już zagłosowałeś wcześniej na ten komentarz

Dodaj swoją opinie

Twoja całkowita ocena

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0