BLIK – co to jest i jak działa? Jak założyć konto do płatności Blikiem?

Aktualizacja - 2022.10.16

Co to jest Blik i jak działa? Jak dzięki niemu płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych bez portfela i karty? Jak założyć konto do płatności Blikiem? Zapraszamy do lektury naszego poradnika na temat Blika.    

Co to jest Blik?

Blik to stworzony w lutym 2015 r. system płatności mobilnych, za którym stoi spółka Polski Standard Płatności (PSP). Tę ostatnią powołały czołowe banki (PKO BP, Santander, mBank, ING, Millennium, Alior) działające na naszym rynku. Do płatności Blikiem wystarczy do smartfon, konto osobiste i aplikacja mobilna jednego z 13 banków.

Póki co Blik jest standardem krajowym. Jednak w przyszłości ma umożliwiać realizację transakcji również za granicą (w sklepach stacjonarnych i internecie).

Popularność Blika dynamicznie rośnie. Na koniec 2019 r. korzystało z niego ponad 4,454 milionów osób. W sumie dokonano nim przeszło 353 miliony transakcji na łączną kwotę ponad 47 miliardów złotych. Jeśli chodzi o Internet płatności Blikiem wyprzedziły w 2019 roku nawet płatności kartami.

powrót do menu ↑

Jak działa Blik?

Blik w skrócie działa tak, iż dzięki użyciu 6-cyfrowego kodu wygenerowanego w aplikacji danego banku, pozwala płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Dzięki Blikowi możemy także robić przelewy na telefon czy też wypłacać pieniądze z bankomatów.

jak działa blik

Blik wyewoluował z istniejącej od 2013 r. aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego, czyli IKO. Zresztą korzystanie z niego wymaga instalacji i aktywowania aplikacji jednego z banków, które wdrożyły to rozwiązanie: Alior, Millennium, ING, mBank, PKO BP, Santander, Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Bankowe, Pekao SA, SGB.

Na razie niemal wszystkie transakcje realizowane Blikiem zatwierdza się generowanymi w aplikacji swojego banku 6-cyfrowymi kodami. Te są unikalne i ważne przez 120 sekund. Wyjątkiem jest funkcja zwana czekiem, w ramach której dziewięciocyfrowy należy wykorzystać w ciągu 72 godzin.

Kod Blik służy wyłącznie do połączenia stron transakcji. Stanowi identyfikator, który kojarzy użytkownika i konkretny bank w danej chwili. Przez dwie minuty wskazuje na konkretną aplikację mobilną, do której – poprzez ciąg cyfr – kierowana jest prośba o akceptację transakcji w konkretnym sklepie czy bankomacie.

Niebawem operacje w terminalach POS będą się odbywać tak samo jak płatności zbliżeniowe. Trzeba będzie jedynie przyłożyć telefon do urządzenia.

Zobacz najlepsze okazje
HIT! Zgarnij ponad 1500 zł w promocjach bankowych

W jednym miejscu zebraliśmy najlepsze promocje banków, które płacą za otwarcie konta online i proste aktywności np. płatności Blikiem.

powrót do menu ↑

Wymagania Blika

Uwaga! Blik nie wymaga posiadania fizycznej ani wirtualnej karty płatniczej. Poza telefonem z Androidem, iOSe-m lub Windowsem Phone i aplikacją konkretnego banku, którego Blik jest immanentną częścią, potrzebny jest tylko ROR. Rachunek bankowy stanowi źródło środków używanych do przeprowadzenia operacji.

Do korzystania z Blika potrzebny jest internet. Wyjątkiem są czeki, które działają także w trybie offline.

powrót do menu ↑

Jakie banki mają Blik?

Obecnie Blik dostępny jest dla klientów 13 instytucji (szczegóły w tabeli). Kolejne maja 3 maja w planach w najbliższym czasie go wdrożyć.

Banki oferujące system Blik
PKO BP
Santander Bank Polska
Bank Pekao SA
mBank
ING Bank Śląski
BNP Paribas
Bank Millennium
Getin Bank
Nest Bank
Noble Bank
Credit Agricole
Banki Spółdzielcze SGB
Alior Bank
Nest Bank
Grupa BPS
Bank Pocztowy
BOŚ
Citi Handlowy
powrót do menu ↑

Jak się płaci Blikiem w sklepach stacjonarnych?

O zamiarze wykonania płatności Blikiem w sklepie stacjonarnym informujemy sprzedawcę przed zainicjowaniem transakcji. Następnie:

 • Otwieramy aplikację mobilna naszego banku
 • Generujemy w aplikacji 6-cyfrowy kod Blik
 • Wpisujemy go na terminalu płatniczym w sklepie
 • Zatwierdzamy zielonym przyciskiem
 • Potwierdzamy płatność PIN-em w aplikacji mobilnej

 

Uwaga! Jeszcze nie wszystkie punkty handlowo-usługowe akceptują płatność Blikiem. Zapłacimy nim w ok. 290 tys. sklepów w Polsce. Wśród nich są m.in. stacje Orlen i Shell, sieci Biedronka i Auchan, sklepy CCC i H&M. Z reguły o takiej możliwości informuje nalepka na drzwiach albo/i w pobliżu terminala.
powrót do menu ↑

Jak płacić Blikiem w internecie?

Aby płacić Blikiem w internecie również musimy poprzez aplikację mobilną naszego banku wygenerować kod Blik.

Jeśli robimy zakupy w sklepie internetowym, na etapie wyboru metody płatności wskazujemy odpowiednią opcję – Blika. O takiej możliwości informuje stosowny komunikat, który wyświetla się na etapie metod płatności.

Tak to wygląda w przy wyborze płatności Blikiem na Allegro:

allegro płatność blikiem

 

Potem wpisujemy wygenerowany w aplikacji mobilnej kod we wskazanym miejscu i akceptujemy transakcję na telefonie.

Na poniższym filmie dokładnie przedstawiono jak płacić Blikiem w Internecie na przykładzie Allegro:

Co robić gdy Blika nie ma w metodach płatności sklepu?

Jeśli płatności Blikiem nie ma w sklepie internetowym, to jeszcze nic straconego, ponieważ Blik akceptują najwięksi integratorzy płatności w internecie, którzy pośredniczą w transakcjach w internecie.

Chodzi o: PayU, Tpay, Dotpay, eCard, Blue Media, First Data Polcard, Przelewy24, CashBill. Łącznie daje to dostęp ok. 40 tys. sklepów internetowych.

Kiedy jest możliwa płatność bez kodu blik?

W pewnych przypadkach przy kolejnych płatnościach blikiem nie trzeba wpisywać 6-cyfrowego kodu.

Użytkownik będący klientem PKO BP, Santandera, mBanku, ING oraz Banku Millennium może zapisać daną stronę w ustawieniach przeglądarki, by przy następnych okazjach zatwierdzać transakcję tylko kodem PIN, bez przepisywania kodu Blik.

 

powrót do menu ↑

Jak zrobić przelew Blik na telefon?

Przelew Blik na numer telefonu możemy zrobić do innych użytkowników Blika w: PKO BP, Santanderze, mBanku, ING, Millennium, Aliorze, Pekao i Getin Banku.

 

Korzystanie z usługi wymaga przypisania do niej swojego numeru telefonu. Można to zrobić w aplikacji albo systemie transakcyjnym swojego danego banku (zakładka ustawienia).

Z wyjątkami transfery realizowane są natychmiastowo w trybie 24/7. W zależności od banku jednorazowo można tak przesłać od 200 do 3000 zł. Najwyższe limity obowiązują w Santanderze.

Niektóre aplikacje pokazują, które z osób z listy kontaktów użytkownika mogą odebrać taki przekaz. Jeśli adresat nie korzysta z tej usługi, otrzyma powiadomienie o przelewie i linkiem do strony, na której poda numer swojego rachunku. Wówczas transfer zostanie zrealizowany tradycyjnie, tj. najbliższą sesją rozliczeniową systemu Elixir.

Jak przelać Blikiem pieniądze na numer telefonu?

 • Aby wykonać przelew Blik na telefon P2P, po uruchomieniu aplikacji mobilnej naszego banku wskazujemy opcję „przelew na telefon”
 • Następnie określamy adresata poprzez podanie jego numeru telefonu albo wybór z książki adresowej
 • Wpisujemy kwotę przelewu i go zatwierdzamy

 

 

Czekami, które są dostępne dla klientów PKO BP, Santandera, Banku Millennium i Getin Banku, można realizować płatności bezgotówkowe oraz wypłaty z bankomatów.

powrót do menu ↑

Jak wypłacić Blikiem pieniądze z bankomatu?

Wypłaty Blikiem pieniędzy z bankomatów w części banków są darmowe. Funkcja ta dostępna jest w ponad 83 proc. polskich bankomatów (18,8 tys. sztuk spośród 22,6 tys. istniejących). Bankomaty, w których możliwa jest wypłata Blikiem oznaczone są logiem:

bankomat wypłata blikiem

 

Jak wypłacać Blikiem z bankomatu – instrukcja krok po kroku:

 • Na monitorze bankomatu wybieramy „wypłata bez karty”, a następnie „wypłata Blik”
 • Definiujemy kwotę
 • Otwieramy aplikację
 • Generujemy kod Blik
 • Wpisujemy go w bankomacie i akceptujemy
 • Zatwierdzamy operację w aplikacji

Bardzo podobnie wygląda proces wpłaty we wpłatomacie bez użycia karty.

Funkcja dostępna tylko dla klientów ING Banku Śląskiego, Banku Millennium oraz Banku Pekao.

powrót do menu ↑

Ile kosztuje Blik?

Generalnie płacenie Blikiem – tak online, jak i sklepach naziemnych – nie wiąże się z dodatkowymi prowizjami. Podobnie jest z wpłatami oraz przelewami P2P (tu wyjątek stanowi PKO BP, który nalicza opłatę za transfer do innego banku).

Koszty mogą się pojawić przy wypłatach z obcych bankomatów. Takowe – zgodnie ze swoimi cennikami – naliczają:

 • PKO BP,
 • Bank Pekao (poza pierwszymi dwoma pod warunkiem aktywnego korzystania z rachunku),
 • ING Bank Śląski (z wyjątkiem Planet Cash),
 • Bank Millennium,
 • Credit Agricole.

W dwóch ostatnich przypadkach kosztów się unika po spełnieniu warunku bezpłatności konta (wpływy 1 tys. zł + jedna płatność kartą albo aplikacją). Wprowadzenie opłat zapowiedział BNP Paribas.

Bank Millennium pobiera też opłaty ze operacje gotówkowe realizowane czekami Blik.

powrót do menu ↑

Bezpieczeństwo transakcji Blikiem

Operacje wykonywane w tym schemacie płatniczym są zabezpieczone od wielu stron.

Po pierwsze, samo powiązanie aplikacji bankowej z rachunkiem klienta wymaga odpowiedniego uwierzytelnienia.

Po drugie, dostęp do aplikacji celem zainicjowania transakcji Blik jest zabezpieczony (może to być np. PIN, hasło, odcisk palca, skan twarzy).

Po trzecie, ciąg cyfr potrzebny do przeprowadzenia płatności tworzony jest w sposób zupełnie losowy. Dodatkowo ważność kodu wynosi 120 sekund (a dostęp do czeku wymaga podania hasła) i przez ten czas jest przypisany do konkretnego użytkownika. Kod ma charakter niepowtarzalny i może być użyty tylko jeden raz.

Po czwarte, domyślnie każda transakcja musi być autoryzowana przez użytkownika nadanym przez niego PIN-em. Przed zatwierdzeniem operacji klient widzi jej parametry (kwota, odbiorca).

Po piąte, operator Blika nie przechowuje żadnych danych użytkownika.

powrót do menu ↑

Blik a Google Pay i Apple Pay

Blik podobnie jak Google Pay i Apple Pay służy do przeprowadzania transakcji na telefonach komórkowych. Jednak rozwiązania te różnią się ideą działania.

Blik bazuje na konieczności przepisywania kodów, co w przypadku płatności w sklepach tradycyjnych jest mało wygodne. Z drugiej strony nie wymaga posiadania karty płatniczej, tylko ROR-u.

Natomiast realizacja transakcji z użyciem portfeli cyfrowych wymaga uprzedniego zapisania w nich instrumentów płatniczych, tj. karty debetowej, kredytowej albo prepaidowej (bonu zakupowego). Przy czym nie muszą to być plastiki wydane przez banki. Z portfelami cyfrowych da się powiązać karty wydawane przez międzynarodowe fintechy, np. Revolut czy Curve.

Płatność Apple Pay i Google Pay w punktach naziemnych przebiega szybciej niż Blikiem, gdyż sprowadza się do przyłożenia smartfona do czytnika NFC w terminalu. W przypadku operacji online ta wygoda jest porównywalna, ale Blik to na razie schemat stricte lokalny, tj. akceptowany wyłącznie w Polsce. Systemami stworzonymi przez koncerny z USA zapłacimy na całym świecie.

Blik ma przewagę nad Apple Pay i Google Pay w kwestii wypłat z bankomatów. Jest bowiem bardziej powszechny. Obecnie ze standardem stworzonym przez PSP współpracuje 18 tys. maszyn samoobsługowych w Polsce, natomiast z rozwiązaniami amerykańskich firm – dwa razy mniej urządzeń (dane na koniec 2018 r.).

Ponadto wybranym użytkownikom Blik umożliwia dokonywanie wpłat we wpłatomatach. Jak na razie takich transakcji nie można realizować portfelami cyfrowymi.

powrót do menu ↑

Opinia na koniec

Blik to usługa, którą można polecić każdemu, a zwłaszcza miłośnikom nowoczesnych rozwiązań. Tym drugim telefon z aplikacją banku może zastąpić portfel. Ale nie tylko im ta metoda płatności przypadnie do gustu, bo korzystanie z płatności Blikiem jest proste i praktyczne.

Z uwagi na szybkość procesowania i bezpieczeństwo Blik jest najwygodniejszym narzędziem przy płatnościach online. Zwiększa też bezpieczeństwo wypłat z bankomatów, gdyż eliminuje ryzyko skimmingu oraz przechwycenia PIN-u.

Jego ogromną zaletą są przelewy natychmiastowe na telefon. To bardzo wygodny sposób na szybkie przesyłanie pieniędzy, nie tylko znajomym. Problem w tym, że tę funkcję udostępnia tylko połowa banków oferujących Blika.

Wady? Póki co system jest niepraktyczny przy płatnościach w sklepach naziemnych. Wymaga wtedy przeprowadzenia zbyt wielu czynności, co pochłania zbyt dużo czasu przy kasie. Na tym polu zdecydowanie przegrywa z kartami zbliżeniowymi i portfelami cyfrowymi.

Poza tym Blikiem zapłacimy tylko w Polsce. Lecz to niebawem ma się zmienić. W dodatku, jak wynika z zapowiedzi operatora, Blika będzie można używać także zbliżeniowo.

Zobacz najlepsze okazje
HIT! Zgarnij ponad 1500 zł w promocjach bankowych

W jednym miejscu zebraliśmy najlepsze promocje banków, które płacą za otwarcie konta online i proste aktywności.

5 opinii
 1. Odpowiedz
  Bezmysl 2 Maj 2023 22:25

  A moze nalezy pomyslec o placeniu gotowka? Czego chca Ci ktorzy stworzyli ten system ? Aby wiedziec I widziec co robia i kupuja ich cyfrowi niewolnicy. Ludzie ktorzy nie dostrzegaja ze stara sie niewolnikami . Niedlugo przyjdzie czas zaplaty a cena jest utrata wolnosci. Milego dnia. Bezmysl.

 2. Odpowiedz
  Zuza 14 Listopad 2021 22:45

  Czyli rozumiem, iż paru prezesów postanowili stworzyć “własny” system płatności. Oczywiście bardzo się cieszę iż te Polskie Dzieło ograniczy amerykańską dominację, ale coś mi się wydaje, że gdy przewaga płatności Blikiem (nad innymi) będzie istotna, to pojawią się “uzasadnione” opłaty. Nachalna reklama i wymuszanie dodawania skrótów w apkach bankowych, automatyczny wybór (podświetlenie) Blika na Alledrogo (i pewnie wielu innych sklepach) świadczą o tym że prezesi nie cofną się przed niczym. Zuza

 3. Odpowiedz
  Beata 17 Grudzień 2020 13:35

  Blik jest może i szybki ale pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł a nie zarządzaniu pieniędzmi.
  Blik stwarza niepokojące luki w systemach płatności. Od Blika szerokim łukiem, jak i od powiadomień push od banku.

  • Odpowiedz
   Magda 18 Grudzień 2020 11:29

   Korzystam z Blika od 2 lat, pewnie z kilkaset płatności Blikiem zrobionych w ty czasie.
   I NIGDY nie miałam żadnych problemów.
   Także, nie strasz tutaj nie wiadomo czym.

 4. Odpowiedz
  Stefan 2 Wrzesień 2020 10:31

  Fajnie wyjaśnione. Szkoda, że takich informacji nie można znaleźć na stronie Blik.pl. A przy okazji to domeny Blik wystawione są na sprzedaż

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
 • Porównywarka lokat (0)
 • Porównywarka kont osobistych (0)
 • (0)
Porównaj Teraz
0