Fitbit Pay – co to jest i jak działa? Jak płacić krok po kroku?

Aktualizacja - 2020.03.16

Co to jest Fitbit Pay i jak dokładnie działa? Jakie banki go udostępniają? Jak płacić w sklepie smartwatchem lub smartbandem Firbit? Na co uważać?

Co to jest Fitbit Pay i jak działa?

Fitbit Pay to jeden z globalnych systemów płatności mobilnych, który umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych i gotówkowych zegarkami (smartwatch) i opaskami fitness (smartband). W Polsce usługa dostępna jest dla klientów sześciu banków.

Świat idzie coraz bardziej do przodu. Dziś za zakupy w sklepie płacić można nie tylko kartą czy telefonem, ale nawet – zegarkiem czy opaską sportową!

Oczywiście musi to być specjalny sprzęt, który należy do kategorii tzw. wearables. Pod tym pojęciem kryją się elementy garderoby i akcesoria do noszenia wyposażone w zaawansowane technologie, w tym komputer, czujniki, moduł NFC i oprogramowanie.

powrót do menu ↑

Banki w Polsce udostępniające Fitbit Pay

Do systemów płatności mobilnych współpracujących z zegarkami i bransoletkami należy Fitbit Pay. Dostarcza go założona w 2007 r. przez Jamesa Parka i Erica Friedmana firma z siedzibą w San Francisco. Oprócz tego jej oddziały znajdują się w kilku krajach Europy i Azji.

Usługa dostępna jest na całym świecie. Poza Starym Kontynentem wdrożyły ją instytucje finansowe m.in. z USA, Australii, RPA, ZEA, Meksyku, Nowej Zelandii, Tajwanu i Singapuru.

W Polsce Fitbit Pay pojawił się w październiku 2018 r. za sprawą Santander Banku. Dziś jest w ofercie sześciu banków oraz kilku fintechów (Revolut, Kantor Alior Banku, TransferWise). Ich wykaz znajduje się w tabeli.

Banki w Polsce udostępniające Fitbit Pay
Bank Pekao
Santander
Alior Bank
SGB
Nest Bank
T-Mobile Usługi Bankowe
Banki planujące wdrożyć Fitbit Pay
mBank
powrót do menu ↑

Jak płacić Fitbit Pay krok po kroku?

By móc płacić przy użyciu Fitbit Pay, należy:

1Posiadać jeden z zegarków (smartwatch’y) firmy Fitbit albo jego opaskę Charge 3 (smartband)

Obecnie w moduł płatności wyposażone są modele: Ionic, Versa, Versa 2. Kosztują ok. 1000 zł.

2Ściągnąć na telefon aplikację Fitbit

3Skojarzyć aplikację Fitbit z zegarkiem

4Powiązać w aplikacji Fitbit kartę banku udostępniającego Fitbit Pay ze smartwatchem

Odbywa się to przy użyciu tokenizacji. To technologia, która zastępuje numer karty ciągiem cyfr. Podczas zapisywania karty w aplikacji trzeba podać jej dane.

5Zaakceptować dokumenty regulacyjne. Potwierdzić kartę kodem SMS

Fitbit Pay nie wymaga konfigurowania samego urządzenia, ponieważ moduł płatności to jedna z funkcji aplikacji Fitbit, a nie zewnętrzne (osobne) oprogramowanie. Zatem dodanie karty do aplikacji na smartfonie jest ostatnim krokiem, jaki powinien wykonać użytkownik, zanim zacznie używać sprzętu tej firmy do regulowania należności. To odróżnia Fitbit Pay od innych globalnych „payów”, czyli Google Pay i Apple Pay.

Jednak może się zdarzyć, że po zrealizowaniu opisanych etapów będziemy musieli poczekać na ruch ze strony wydawcy plastiku. Dotyczy to np. kart Revoluta, który potwierdza dodanie nośnika do aplikacji Fitbit.

powrót do menu ↑

Płatność Fitbit Pay na co dzień

Inteligentne zegarki wykorzystują technologię komunikacji bliskiego zasięgu. Oznacza to, że można nimi wykonać płatność wszędzie tam, gdzie są czytniki zbliżeniowe przystosowane do płatności mobilnych. Wystarczy:

  • Odblokować sprzęt, podając PIN
  • Uruchomić funkcję płatniczą (wyświetlić kartę na cyferblacie)
  • Przystawić zegarek do POS-u.

Zaletą systemu jest to, że dzięki biometrii w postaci pulsu nie musimy podawać PIN-u przy każdej transakcji przekraczającej próg bezpieczeństwa (50 zł). Taki obowiązek pojawia się raz dziennie oraz po każdym zdjęciu urządzenia z ręki. To kolejna różnica w stosunku do Google Pay.

Uwaga! Istnieje prawdopodobieństwo (bardzo małe), że transakcja się nie powiedzie. Wedle aktualnych danych NBP (koniec września ub.r.) 30 terminali POS spośród prawie 867,7 tys. szt. istniejących w polskich punktach handlowo-usługowych nie było kompatybilnych ze smartfonami. Dokładnie chodziło o 22 miejsca. Być może dziś problem już nie występuje (brak danych za IV kw.).

Ponadto urządzeniami ubieralnymi da się pobierać gotówkę z bankomatu. W tym przypadku obowiązuje identyczna zasada jak przy operacjach bezgotówkowych, czyli bankomat musi mieć wbudowany czytnik NFC.

Wedle danych z III kw. 2019 w Polsce niemal połowa (44 proc.) tych urządzeń współpracowała z technologią zbliżeniową. Wśród nich były wszystkie maszyny obsługiwane przez sieć Euronet (7350 bankomatów).

Zobacz najlepsze okazje
HIT! Zgarnij ponad 1000 zł w promocjach bankowych

W jednym miejscu zebraliśmy najlepsze promocje banków, które płacą za otwarcie konta online i proste aktywności.

Dodaj opinie jako pierwszy!

Dodaj swoją opinie

 

Porównaj wybrane konta
  • Porównywarka lokat (0)
  • Porównywarka kont osobistych (0)
  • (0)
Porównaj Teraz
0